Akademická pôda nie je bojiskom informačnej vojny

11990655_1155452744469087_7903668374820605051_nStanovisko Frontu ľavicovej mládeže k organizovaniu „festivalu“ MOVE Slovensko na pôde Univerzity Komenského.

V dňoch 9-11. októbra 2015 poskytlo Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinedemetza svoje priestory občianskemu združeniu Nová generácia na organizáciu podujatia s názvom Move Slovensko. Ako vyplýva z programu a zoznamu vystupujúcich pôjde o podujatie s jasným politickým pozadím a s cieľom šíriť pravicové názory, militarizáciu Európy a rusofóbiu medzi mladými ľuďmi.

Občianske združenie Nová generácia bolo ešte do nedávna oficiálnym mládežníckym združením politickej strany SDKÚ-DS. Aj keď sa Nová generácia svojej pozície pre nezhody s novým vedením strany vzdala, prepojenie na bývalé vedenie a straníckych funkcionárov je evidentné. Do programu „festivalu“ na akademickej pôde pretlačili takmer všetkých – Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša, Eugena Jurzycu, Martina Fedora, Iva Nesrovnala či Luciu Žitňanskú. Do programu však voli zahrnutí aj ďalší pravicoví politici – Miroslav Kadúc (OĽaNO), Miloš Moravčík (KDH), Ján Budaj (Zmena zdola), Martin Poliačik (SaS), Martin Klus (SaS).

Pravicovým politikom budú v diskusiách a prednáškach sekundovať rôzni treťosektoroví odborníci, ktorí dlhodobo šíria v slovenskej spoločnosti rusofóbiu, militarizáciu Európy (Róbert Ondrejcsák, Jaroslav Naď) a hľadanie vnútorného nepriateľa (Juraj Smatana). Všetko to bude doplnené novinármi s rovnako orientovaných médií – Štefan Hríb (.týždeň), Matúš Kostolný (Denník N), Monika Tódová (Denník N), Ondrej Podstupka (SME). Tomáš Czwitkovics (Trend), Barbora Mareková (Markíza).

Front ľavicovej mládeže (FĽM) vyjadruje presvedčenie, že tomuto podujatiu chýba akákoľvek názorová pluralita a pôjde len o „festival“ pravicových, militaristických a rusofóbnych názorov. Ľudia, ktorí sú zodpovední za rozvrat Slovenska a teraz sa podieľajú na rozvrate susednej Ukrajiny nie sú kompetentní hovoriť o rozvoji Slovenska. Ľudia, ktorí sa fotia s vlajkami USA a NATO nie sú kompetentní hovoriť o bezpečnosti a suverenite Slovenska. Ľudia, ktorí vo svojich článkoch dlhodobo šíria rusofóbiu, hľadanie vnútorného nepriateľa a hon na odlišné názory nie sú kompetentní hovoriť o slobodných médiách.

FĽM protestuje proti organizovaniu takto jednostranne zameraných podujatí, tým viac ak ide o šírenie politickej agendy na akademickej pôde, ktorá má zostať apolitická. Touto cestou vyzývame rektora UK, profesora Karola Mičetu, aby v záujme zachovania apolitickosti akademickej pôdy proti podujatiu Move Slovensko zasiahol.

Front ľavicovej mládeže, 4.10. 2015

Zdieľať článok
Návrat hore