Ako byť umelcom a vyhnúť sa kapitalizmu

Umelci, snažiaci sa zdieľať svoju tvorbu s ostatnými, nemusia bažiť po zárobku. Ak sa odpútame od túžby zarobiť čo najviac peňazí, otvoria sa nám dvere ku skúšaniu mnohých médií, k možnosti striedania záujmov, prepojeniu sa s komunitou a získame väčšie publikum pre naše umenie.

Etická forma konzumu

… v kapitalizme neexistuje. Žiaden podnikateľ nám ale neprezradí, že sa bez zneužívania etických noriem zaobídeme. Kapitalistický spôsob predaja a nákupu tovaru vždy zneužíva istú dieru v systéme. Či už je ňou neplatená práca, vykorisťovanie zámorských zdrojov, alebo nedbanie na ekologické normy. Ak chceme produkt kúpiť za lacno, okrádame tým všetkých, ktorí sa na výrobe podieľali. A ak kúpime drahšiu alternatívu, okrádame tým seba, keďže nie vždy vyššia cena vypovedá o vyššej kvalite tovaru alebo služby.

  • Neťahajme kapitalizmus do koníčkov

Robiť veci z vlastného potešenia je jeden zo spôsobov, ako sa vzoprieť kapitalizmu. Naše produkty nesmú byť stelesnením peňazí, ktoré za ne môžeme zarobiť, ale našej kreativity. Čas, ktorý strávime vyrábaním vecí, ktoré nás robia šťastnými, nie je nutné preplatiť. Náš voľný čas je len pre nás. Nikdy si nehovorme, že hodiny, počas ktorých nezarábame, sú premárnené. Počas týchto drahocenných minút sa môžeme odpútať od honby za kapitálom. Využime to a nespoplatňujme naše záujmy a koníčky, nech môžu naše výtvory robiť radosť čo najväčšiemu počtu ľudí.

Naša predsedníčka FĽM Západ Amélia Pálfyová rozbehla na IG antikapitalistický predaj antikapitalistických výrobkov.
  • Nebojme sa meniť štýl

Kapitalisti povedali, že ak chceš uspieť, musíš byť konzistentný. Musíš sa zlepšovať v tej jedinej veci, ktorú robíš, aby si ľudí vydržal zaujímať. Kapitalisti majú v záľube klamať pre profit (greenwashing, klamlivé reklamy, malé písmenká). Prečo im ešte veríme? Ľudí prirodzene priťahuje kreativita, nezvyčajnosť. Publikum nás ocení, ak budeme mať odvahu skúšať nové veci. Neprinesie to profit? Nevadí, sme umelci, nie podnikatelia.

  • Barter namiesto peňazí za výrobky

Umenie dokáže stáť veľa peňazí. Už iba kvôli drahým a nedostupným kvalitným umeleckým pomôckam. Umenie samo o sebe nie je v kapitalizme dostupné pre všetkých. Ak nám niekto ponúkne nižšiu sumu, akú sme očakávali, nezúfajme. Kupujúci možno vie úžasne variť, má zásoby farieb, ktoré nevyužíva, alebo inú vec, ktorá nám chýba. Nebojme sa vymeniť svoj tovar za hmotné veci či služby. Ignorovaním peňazí ako takých znižujeme ich dopad na náš život.

Ponuka sa bude rozširovať o ďalšie (nielen) handmade výrobky. Sleduj na IG profil @proletricka!
  • Nebuďme snobmi

Byť umelcom je prirodzené pre každého jedného človeka. Túžba tvoriť, obklopovať sa krásnymi vecami a rozmýšľať kreatívne je súčasťou ľudskosti. Nedávajme vysokú cenu niečomu, čo je tak dôležité pre nás všetkých. Komunisti hlásajú životné potreby pre všetkých zadarmo a bez rozdielov. Jednou z týchto potrieb je aj umenie. Nech je umenie dostupné pre všetkých!

.

.

Amélia Pálfyová, regionálna predsedníčka FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore