Azyl kurdskému aktivistovi!

Kurdskému aktivistovi môže v prípade, že sa Slovensko rozhodne neudeliť azyl, hroziť aj trest smrti obesením.

8januára priletel linkou z Istanbulu na košickom letisku muž s falošným slovinským pasom. Po jeho zadržaní vysvitlo, že ide o kurdského politika a aktivistu Bahrama Samaniho, ktorý je na úteku pred politickým prenasledovaním v jeho rodnom Iráne. Jeho cieľom bolo dostať sa do Belgicka za svojou rodinou a pokračovať v politickej činnosti za práva Kurdov.

Samani ešte v noci z ôsmeho na deviateho januára požiadal o azyl na Slovensku. Na druhý deň sa postavil pred súd, ktorý rozhodol v super rýchlom konaní a uznal Kurda na úteku vinným z prečinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky a odsúdil ho na trest odňatia slobody 10 mesiacov s podmienečným odkladom na 24 mesiacov.

Ihneď po vynesení rozsudku ho polícia eskortovala do záchytného tábora v Humennom. Momentálne je uchádzačom o status politického utečenca. Samani však ani napriek tomu, že ho slovenská strana obratom nevydala, ešte nemá vyhraté. Teraz o jeho osude bude rozhodovať Migračný úrad SR, ktorý do šiestich mesiacov stanoví či Kurd azyl dostane alebo nie.

Preto chceme touto cestou vyzvať príslušné inštitúcie, aby pri rozhodovaní zohľadnili hrozby vyplývajúce z návratu do Iránu, a aby udelili Samanimu azyl, ktorý by mu umožnil voľnú cestu do Belgicka.

Front ľavicovej mládeže

Zdieľať článok
Návrat hore