Boj o charakter sociálneho štátu 2/2

Denník N vyhlásil za osobnosť roka 2023 bývalého premiéra tzv. vlády odborníkov Ľudovíta Ódora. „Osobnosti verejného života“, ktoré hlasovali v ankete, oceňovali jeho prínos do politiky v podobe pokoja, odbornosti a humoru. Ódorov pokoj a humor nechávame na zváženie, my si však posvietime na jeho 100 opatrení, ktoré mali štát ušetriť 10 miliárd eur.

Radšej šetriť na úradníkoch než vojakoch

Napriek tomu, že si Ódorove opatrenia sľubovali zefektívniť štátnu správu znižovaním výdavkov, obrany sa to netýkalo. Mali sme na ňu minúť až 2 % HDP. Pre rok 2023 bol rozpočet ministerstva obrany dve miliardy €. To je dvakrát tak veľká suma, ako by bola vygenerovaná pomocou zvýšenia DPH, ktoré navrhuje ministerstvo financií. Ak však niekto argumentuje nevyhnutnosťou míňať na obranu, treba mu pripomenúť, že Rakúsko na ňu míňa len 0,77 % HDP a Island dokonca 0 %. Je to nevyhnutný výdavok, alebo je v záujme zbrojárskeho priemyslu vytvárať týmito prostriedkami dopyt?

V. kapitola hovorí o masívnom znižovaní odmien vo verejnej správe, ale i znižovaní počtu úradníkov. Nemožno sa domnievať, že pri digitalizácii štátnej správy zostanú všetci zamestnanci na svojich pozíciách, ale je dôležité umožniť prepusteným zamestnancom sa rekvalifikovať, alebo vytvoriť pomocou štátnych investícií nové pracovné príležitosti.

Koniec rodičovskému dôchodku a obedom zadarmo?

Opatrenie Zrušenie rodičovského dôchodku sa týka predovšetkým toho, ako si predstavujeme dôchodkový systém. Keď sa prvýkrát zaviedol II. pilier, spôsobilo to nemalé problémy pre sociálnu poisťovňu, ktorý sa následne vláda R. Fica snažila zaplátať. Snaha preniesť bremeno starobného dôchodku z priebežného na individuálny je dlhodobou agendou pravice argumentujúc, že I. pilier je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. V týchto dňoch je 4. vláda Fica pod paľbou až absurdných útokov zo strany opozície, keď jej je vyčítané, že nedostatočne šetrí a zároveň, že málo rozdáva.

Problémom rodičovského dôchodku, ktorý už pri jeho zavedení M. Krajniak opomenul, je výpadok sociálnej poisťovne v dlhodobom horizonte a jeho degresívny charakter. ,,Druhý dôvod, prečo sme rodičovský dôchodok zaviedli, je, že zmierňujeme diskrimináciu tých matiek, ktoré vychovali viac pracujúcich detí.“ Výpadok v sociálnej poisťovni sa vyriešil presunom časti odvodov z 2. do 1. piliera a z 2 % z dane, ktoré predtým šli – na plač pravice – mimovládnym organizáciám. Keď niekto bude argumentovať neadresnosťou dávok, práve rodičovský dôchodok má byť fantastickým príkladom populizmu zo strany SME rodina.

Obedy zadarmo nemajú len ekonomický charakter, ale aj sociálny. Rušia všetky rozdiely, ktoré sa týkajú majetku. Majú i psychologický efekt, nakoľko deti nie sú vylučované, pretože poberajú dávku v hmotnej núdzi. Ak niekto bude argumentovať, že deti si neuvedomujú nerovnosť a to, že ich rodina nie je tak bohatá ako rodina spolužiakov, mýlia sa. Nutnosť žiadať o príspevok na obedy pred májom 2023 mal určite vplyv na ich sebavnímanie a dôstojnosť. Obedy zadarmo sú fantastický príklad opatrenia, ktoré zbližuje komunitu. Preto si myslím, že Vrátenie nastavenia dotácií na obedy k stavu spred mája 2023 je podstatne horšie opatrenie ako napríklad Znižovanie daňového bonusu s rastom príjmu. Vo volebnej kampani sľubovala dnešná koalícia zachovanie sociálneho štandardu, preto nedošlo v týchto opatreniach k žiadnym zmenám. Vlajková loď Erika Tomáša predsa len doplávala do cieľa.

Dostávame sa ku koncu VII. kapitoly, a to k zdravotníctvu. Opatrenie Zrušenie oslobodenia doplatkov za lieky zabúda na to, že i chronicky chorí (často dôchodcovia) sú odkázaní na pomoc od štátu. Práve oni míňajú na lieky najväčšiu časť svojich príjmov. Spýtajme sa, koľko zostane dôchodkyni, keď minie polovicu svojho dôchodku na doplatkoch?

Počas volebnej kampane nášho expredsedu Maroša Čupku na predsedu banskobystrickej župy sme si vypočuli mnoho drásavých príbehov v obciach, do ktorých politici bežne nezablúdia. Nejeden slovenský senior sa musí v dnešnej dobe rozhodovať medzi nákupom liekov a jedla z žalostných dôchodkov.
Kultúra na vedľajšej koľaji

Zrušenie vlakov zadarmo pre študentov a dôchodcov malo štátu ušetriť približne 30 miliónov ročne. Ako by toto opatrenie motivovalo používať verejnú dopravu? Investovali by sa ušetrené milióny do zlepšenia katastrofálneho stavu železníc? Štát by sa mal zamerať vo väčšej miere na motivovanie ľudí cestovať vlakom alebo autobusom než vlastným autom. Môže to spraviť skvalitnením svojich služieb alebo väčšou subvenciou lístkov. Malo by to pozitívny efekt na životné prostredie a z dlhodobého hľadiska i na peňaženky daňovníkov.

Školy, ktoré organizujú krúžky, tak robia pomocou vzdelávacích poukazov. Zrušenie vzdelávacích poukazov môže mať negatívny vplyv na trávenie voľného času detí, účasť na predmetových olympiádach a vytvoriť priepasť medzi deťmi, ktoré si môžu dovoliť rozvíjať svoj talent v súkromných ZUŠ, a tými, ktoré si to dovoliť nemôžu.

Zníženie finančnej podpory projektov poskytovanej z dotačného systému MK SR je, žiaľ, ukážkou dlhodobého postavenia spoločnosti voči kultúre a nepomohla tomu ani bývalá ministerka N. Milanová. Ako si má naša a budúca generácia vytvoriť vzťah k svojmu štátu a národu? S vládou Roberta Fica sa dotovanie kultúry prakticky nezmenilo, viac dostane iba Matica, za čo môže pravdepodobne vďačiť matičiarom z radov SNS.

Štrukturálne reformy vedené neoliberalizmom začali rozkladať sociálny štát a ich dedičstvo nás straší i dnes. Rozpad dôchodkového systému, vysoké DPH, nízke príjmové dane, súkromný sektor v oblastiach zdravotníctva a školstva, to je dedičstvo Ivana Mikloša.

Prehra pravice v septembrových voľbách nie je prehrou spravodlivosti alebo výhrou a obnovou mafiánskeho štátu, ale naopak, je výhrou sociálnej spravodlivosti a sociálneho štátu. Povolebné prieskumy ukazujú, že rozpočet a opatrenia Ladislava Kamenického dokázali presvedčiť verejnosť. Len čas ukáže, či svojou konsolidáciu dokáže presvedčiť i finančné trhy…

.

.

Dominik Péli, člen FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore