Boj za slobodu ukrajinských antifašistov nekončí!

Bratia Kononovičovci sú dlhé roky významnými osobnosťami ukrajinskej ľavice. S príchodom čoraz reakčnejších vlád na Ukrajine zavládol razantný antikomunistický režim. Ten okrem mnohých socialistických, zelených či sociálnodemokratických politických zoskupení priamo zasiahol aj týchto súrodencov. Ukrajinské bezpečnostné zložky využili chaotickú situáciu konfliktu s Ruskom, aby ich prenasledovali a uniesli. Vo väzbe boli bití, mučení a zadržiavaní bez súdu či konkrétneho obvinenia.

Ak by ste sa chceli dozvedieť o bratoch Kononovičovcoch viac, naša česká súdružka Petra Prokšanová pripravila tento web. Informácie sú postupne pridávané: https://kononovicovi.webnode.cz/

Po viac ako roku a pol nezákonnej väzby boli Michail a Alexander Kononovič postavení pred súd. Prokuratúra však proti nim vzniesla úplne iné obvinenia, aké predtým o bratoch šírili bezpečnostné zložky. Namiesto agentov ruskej FSB a bieloruskej KGB, ako to tvrdili ukrajinskí tajní, sa z nich zrazu stali vyzývatelia k násilnému štátnemu prevratu. Toto obvinenie je, samozrejme, vrcholná hlúposť, ktorá nie je akokoľvek podložená.

Ukrajinské štátne orgány, podobne ako v iných kapitalistických krajinách, negarantujú rovnaké práva všetkým svojim občanom.

Prípad našich súdruhov z Ukrajiny dokazuje, že ľudské práva sú v kapitalizme iba výmyslom. Buržoázny štát nám poskytuje „práva“ iba do tej miery, do akej pracujúci slúžia kapitálu. Akonáhle sa však začneme dožadovať práv, ktoré by ohrozovali pozíciu zamestnávateľov a majiteľov firiem, sme v tom lepšom prípade úplne ignorovaní, v tom horšom na nás útočí polícia, bezdôvodne nám rušia pracovné pomery a stávame sa občanmi druhej kategórie.

Vezmime si, že aj bratia Kononovičovci boli a sú v prvom rade antifašisti. Ak je boj proti fašizmu podľa ukrajinskej prokuratúry „násilný pokus o prevrat štátu“, hovorí to veľa o charaktere tohto štátu.

V rámci akcie organizovanej Svetovou federáciou demokratickej mládeže sme minulú jeseň podali na ukrajinskom veľvyslanectve protestný list.

Solidárne stojíme za Michailom a Alexandrom odkedy sa začala ich perzekúcia. Všetci vo Fronte ľavicovej mládeže, ale aj v rámci svetovej radikálnej ľavice veríme, že ich motivácia bojovať zaspravodlivý svet nebude týmito neprávosťami poznačená. Na záver citujeme časť prejavu, ktorú Michail Kononovič predniesol počas svojho súdneho pojednávania 14. decembra:

„Prežili sme vďaka solidarite našich európskych súdruhov, poslancov Európskeho parlamentu, členov Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, komunistov a antifašistov, ktorí organizovali zhromaždenia po celom svete v blízkosti ukrajinských diplomatických inštitúcií a žiadali naše prepustenie. Práve vďaka úsiliu Svetovej federácie demokratickej mládeže a ďalších súdruhov sme boli presunutí zo suterénu SBU do vyšetrovacej väzby, čo nám vďaka ich aktivitám a celosvetovému tlaku na režim zachránilo život. Nakoniec sme boli prepustení z väzenia do domáceho väzenia. Akcie na našu podporu sa konali po celej Európe, na všetkých kontinentoch, na celom svete! Svetová a európska komunita antifašistov a komunistov pozorne sledovala priebeh tohto hanebného procesu s nami, ako disidentmi Michailom a Alexandrom Kononovičovcami.“

Zdieľať článok
Návrat hore