V auguste sme si pripomenuli 80. výročie Slovenského národného povstania – jedného z najväčších ozbrojených vystúpení proti fašizmu v Európe. Zúčastnilo sa na ňom okolo 60 000 vojakov regulárnej slovenskej armády, cca 15 500 partizánov a zahraničných odbojárov. Spolu s domácimi antifašistami sa ho zúčastnili príslušníci ďalších 33 národov a národností sveta. Vedenie FĽM sa rozhodlo, že si toto výročie náležite uctí a počas štyroch víkendov ho oslávi v štyroch regiónoch Slovenska. Viedli sme workshopy, prednášky, diskusie, ale aj výstupy na vrcholy či hod na cieľ.
Zo Slavína na Kamzík, z kultúry ticha do akcie
2. a 3. augusta sme uskutočnili prvý zo štyroch víkendov nášho projektu k 80. výročiu SNP. V piatok nás privítal predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Martin Krno a vnučka známej partizánky Aničky Bergerovej. Po prednáške o priebehu SNP v Bratislave, v ktorej sa teoreticky zažal oheň povstania, nasledovalo rozprávanie o živote a silnom charaktere Bergerovej, ktorá si nikdy nenechala ujsť príležitosť aby vo svojich prejavoch priamo karhala súčasných politikov. Nasledovala vychádzka k pamätným tabuliam Violy Valachovej, Ladislava Novomeského a Karla Šmidke s konečnou zastávkou pri tabuli Vianočnej dohody.
Interaktívny workshop podľa Freireho pedagogiky utláčaných viedol český ľavicový aktivista Martin Tománek. Na vlastnej koži sme si predstavili postup, ktorý nabáda k akcii – vyslobodiť sa z kultúry ticha, pomenovať útlak a uvoľniť radikálnu imagináciu, aby bolo možné uskutočniť transformatívnu akciu.
V sobotu ráno sme sa stretli na Slavíne, odkiaľ sme postupovali po úseku Cesty SNP na Kamzík. Počasie prialo, a tak sme aj v ďalšom programe pokračovali vonku a v parku sme si pred sochou Karla Šmidke vypočuli prednášku člena Společnosti pro evropský dialog (SPED) Jaroslava Růžičku o boji o sochu červenoarmejca v Litoměřicích. Tendencie o prepisovanie histórie a spochybňovanie významu vojakov Červenej armády v oslobodzovaní sa nevyhýbajú ani Česku.
Martin Tománek nás následne previedol základmi teológie oslobodenia, pričom nám predstavil niekoľko úspešných príkladov z praxe, ako je indický štát Kérala. Kvíz o pápežovi Františkovi a Karlovi Marxovi nám ukázal, že naše hodnoty a názory nemusia byť vzdialené od ľudí, ktorí sa hlásia k odlišným ideológiám, a je vždy potrebné snažiť sa o efektívny dialóg.
Ako si predstavujete revolučnú stranu?
Od 9. do 11. augusta sme vo Vysokých Tatrách uskutočnili druhú časť projektu FĽM Cestami našich hrdinov. Tento víkend bol výnimočný tým, že sme ho spojili s naším oficiálne 1. ročníkom Výstupu mládeže na Rysy. Na vrchol sme šliapali vybavené/í životopisom Lenina z pohľadu Nadeždy Krupskej, ktorý nám deň predtým predstavila naša členka Sely Papan s mapami miest, kde sa Lenin chtiac-nechtiac zdržiaval. Lenin napriek represiám mocných i pochybnostiam zo strany vlastných súdruhov nikdy neustúpil od svojich radikálnych požiadaviek. Hoci neveril, že by sa on sám mohol revolúcie dožiť, tvrdá práca priniesla ovocie ešte za jeho života. Ako chutilo, vieme veľmi dobre.
V sobotu sme po príchode z náročnej túry pokračovali v športovej činnosti a trénovali sme hod na cieľ. Nikdy totiž neviete, kedy budete takúto zručnosť potrebovať… Večer sme strávili pri sledovaní filmu z r. 1948 Vlčie diery, ktorý dokumentuje osudy partizánov aj obyčajných ľudí, ktorí sa snažili proti nacistickému teroru bojovať rozličnými spôsobmi.
Čo je ľavicový oportunizmus a aké sú nedostatky sociálnej demokracie? Potrebujeme revolúciu, alebo dokážeme hýbať systémom legálnou cestou? Víkend sme zakončili diskusiou o chybách ľavice po roku 1989 a jej budúcom potenciáli.
Chceme obnoviť revolučný zápal
23. až 25. august bol v poradí tretím víkendom, ktorý FĽM venoval oslavám 80. výročia SNP. Tentoraz sme projekt Cestami našich hrdinov realizovali vo Svidníku. Na Duklianskom priesmyku nás privítal predseda OblV SZPB Ján Holodňák a bývalý riaditeľ Vojenského múzea vo Svidníku, historik Jozef Rodák. Počas komentovanej prechádzky nám pán Rodák predstavil nielen priebeh Karpatsko-Dukelskej operácie, ale aj vznik prvých povstaleckých skupín na východe pred vypuknutím SNP. Na tomto významnom mieste sme nahrali video o tom, aký význam má SNP pre nás mladých.
Anarchizmus a despotizmus ako prvé formy organizovania spoločnosti, zrod kapitalizmu vo Veľkej Británii a charakter štátu podľa Lenina boli predmetom seminára s našou členkou Sely Papan. Sobotu sme zavŕšili návštevou Parku bojovej techniky a Pamätníka sovietskej armády.
V nedeľu nám Sely Papan predstavila dialektický materializmus a jeho podoby v bežnej i politickej praxi. Rozpory sú všadeprítomné a ich syntéza postupuje po špirále, preto ani návrat späť nemôže byť návratom.
Spomíname v slovenskom Stalingrade
Posledný víkend s projektom Cestami našich hrdinov k 80. výročiu SNP sme strávili v Telgárte. Obec Telgárt bola Povstaním poznačená snáď viac než ktorákoľvek iná, pretože pri tzv. bitke o Telgárt 5. septembra 1944 ľahla popolom. Dedina sa do roku 1990 na počesť českého komunistu a účastníka SNP volala Švermovo.
Piatok sme otvorili workshopom Vítka Prokopa, podpredsedu strany Levice, na tému revolučných médií. Na príkladoch od Iskry a Pravdy po dnešný vzostup komunistických médií sme videli, aké stratégie pri tvorbe politického obsahu zvoliť.
Rozprávanie nášho člena Erika Sitára o Martinovi Libiakovi sa líšil od klasických heroických príbehov o povstalcoch. Príbeh o prastarom otcovi mal poukázať na negatívne dôsledky vojny, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu.
V sobotu sme sa v Telgárte zúčastnili oficiálnych osláv SNP. Okrem kladenia vencov pri pomníkoch hrdinom a obetiam SNP (venovanému 103 padlým hrdinom) sme boli pri odhalení pamätnej tabule partizána Andreja Laurinca. Ešte v ten deň sme uskutočnili výstup na Kráľovu hoľu.
Náš člen Maroš Čupka nás čakal v Červenej skale v rovnošate partizána. Prezentácia bola venovaná jeho starému otcovi Jurajovi Čupkovi-Murárovi. Po výklade sme zamierili k hrobu padlých povstalcov, ktorý sme vyčistili a na vyjadrenie úcty voči tým, ktorí vybojovali našu slobodu, sme zapálili sviečku.
Osudy povstaleckej mládeže
Je náročné zachytiť život človeka v pár riadkoch. S týmto vedomím sme sa pustili do písania biografií hrdiniek a hrdinov Slovenského národného povstania. Či úspešne? Navštívte web snp.flm.sk a posúďte sami.
Naše členstvo celý august intenzívne pracovalo na životopisoch hrdiniek a hrdinov SNP, známych aj menej známych. Okrem internetu sme pátrali v knihách a časopisoch, oslovili sme autorov historických kníh i členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Niektorí z nás sa dokonca pustili do terénu a robili rozhovory s pozostalými svojich starých a prastarých otcov, ktorí sa antifašistického odboja priamo zúčastnili. V zahraničí (a nemusíme chodiť ďaleko) sa stretávame s tým, že ľuďom sa pri SNP nevybaví ani len druhá svetová vojna či partizán. Preto sme sa rozhodli náš web preložiť do angličtiny s textovými úpravami, ktoré ľudia žijúci mimo Slovenska ocenia.
Projekt Cestami našich hrdinov bol finančne podporený Nadáciou Rosy Luxemburg.
.
.
Lenka Želonková, predsedníčka FĽM