“Kapitalizmus speje ku krachu.”
Imperializmus:
najvyššie štádium kapitalizmu
Vladimir Ilič Lenin
- Predslov k prekladu
- Predslov
- I. Koncentrácia výroby a monopoly
- II. Banky a ich nová úloha
- III. Finančný kapitál a finančná oligarchia
- IV. Vývoz kapitálu
- V. Rozdelenie sveta medzi kapitalistov
- VI. Rozdelenie sveta medzi veľmoci
- VII. Imperializmus ako zvláštne štádium kapitalizmu
- VIII. Parazitizmus a zahnívanie kapitalizmu
- IX. Kritika imperializmu
- X. Miesto imperializmu v dejinách
O texte
Kapitalizmus – to je voľný trh a súťaž medzi podnikmi. To nás učia na stredných školách, to sa dozvedáme z médií. Lenže táto poučka prestávala platiť už za Marxa. 50 rokov po Marxovi sa kapitalizmus definitívne zmenil z priemyslového na niečo úplne iné. Aká je podstata tohto nového štádia kapitalizmu? O tom sa viedli živé debaty, do ktorých práve Lenin priniesol uspokojivú a hlavne vedecky správnu odpoveď.
V práci Imperializmus – najvyššie štádium kapitalizmu Lenin pomocou dát dokumentuje monopolizáciu v priemysle, ale aj bankovníctve a odhaľuje zákulisné a pofidérne praktiky, ktoré tento vývoj sprevádzajú. Lenin odchádza k záveru, že súčasný kapitalizmus zákonite vedie ku kolonializmu a k dobyvačným vojnám.
Lenin Imperializmus dopísal v roku 1916 – dva roky od vypuknutia imperialistickej Prvej svetovej vojny. Leninova práca ponúka veľmi dobrú analýzu, ktorú sa oplatí čítať aj v dnešnej dobe, keď stojíme na prahu tretieho svetového imperiálneho konfliktu.
Imperializmus v českom jazyku nájdete v Knižnici Socialistickej akadémie v PDF tu.
Na tejto stránke nájdete otázky (a odpovede), na ktoré sa oplatí upriamiť pozornosť pri čítaní jednotlivých kapitol. Snažili sme sa vybrať otázky, ktoré sú dôležité pre pochopenie hlavných myšlienok, ale zároveň aj také, ktoré sú relevantné pre nás dnes.
Sprievodcov k ďalším textom marxistickej klasiky nájdete tu.
Sprievodca textom
Predslov k prekladu
Imperializmus sa za Marxa iba rodil, a pretože marxizmus primárne nepredpovedá, ale popisuje javy, Lenin aktualizoval marxistické myšlienky a jeho chápanie sveta.
Predslov
Ideologicky boli napr. železnice používané ako dôkaz “civilizujúcej” misie Británie v Indii, čím sa zakrývala (a dodnes zakrýva) imperialistický pôvod a vykorisťujúce dopady železníc v Indii.
Pracujúca trieda sa delí na dve hlavné skupiny, a to maloburžoázny (aristokratický) a pravý proletariát. Malovýrobcovia a pracujúci žijúci v maloburžoáznych životných podmienkach podľahli sociálšovinizmu a oportunizmu, alebo sa reakčne dovoláva voľnej konkurencie na trhu. Robotnícka aristokracia je sociálnou oporou buržoázie, lebo podľahla kapitalistickej ideológii.
I. Koncentrácia výroby a monopoly
Nižšie štádium kapitalizmu, „slobodný“ voľný obchod plodí koncentráciu výroby, kapitálu a vytváranie monopolistických podnikateľských zväzov, kartelov, syndikátov a trustov. Pre rozvoj imperializmu je prednejší zisk plynúci z produktivity, nie z počtu pracujúcich.
Ďalšie otázky
- Aký význam má pre monopolizáciu, politiku a vzájomný vzťah medzi podnikmi finančná kríza?
II. Banky a ich nová úloha
Rozdeľovanie výrobných prostriedkov nie je spoločenské, ale súkromné, pretože sa riadi záujmami veľkého – a predovšetkým najväčšieho, monopolistického – kapitálu.
Otázkou súčasnosti je, aký vplyv budú mať/majú spoločnosti Google či Meta, resp. IT infraštruktúra, disponujúca množstvom informácií o fyzických i právnych subjektoch, na ekonomický trh a spoločnosť globálne.
Ďalšie otázky
- Existujú aj v súčasnosti príklady tohto javu?
- Prečo nedokáže menší priemyselný kapitál konkurovať veľkokapitálu v kontexte finančného kapitálu? Aký je vzťah medzi priemyselným veľkokapitálom a bankami?
- S príhľadom na novú úlohu bánk v ekonomike, prečo je imperializmus špecifickým novým štádiom kapitalizmu?
III. Finančný kapitál a finančná oligarchia
Monopol bánk splýva s monopolom pozemkovej renty a dopravných prostriedkov, pretože vzostup cien pozemkov, možnosť výhodne ich predať na parcely atď. závisí od rozvinutej infraštruktúry v danej oblasti. Keď sa mal v roku 1914 v Berlíne zakladať dopravný trast, časopis Die Bank písal o tom, že za ním stoja banky, ktoré môžu nimi monopolizované dopravné spoje kedykoľvek podriadiť záujmom svojho obchodu s pozemkami.
Finančnému kapitálu je ale v zásade jedno, akú činnosť podniky, ktoré vlastnia, vykonávajú atp., existujú “nad” priemyslom, paralelne s ním, prakticky nezávisle. Dôkazom sú finančné špekulácie.
IV. Vývoz kapitálu
Ďalšie otázky
- Prečo dochádza k vývozu kapitálu do krajín Globálneho juhu – imperiálnej periférie?
V. Rozdelenie sveta medzi kapitalistov
„Pretože za kapitalizmu nie je mysliteľné, aby sa sféry vplyvu, záujmy, kolónie apod. rozdeľovali inak než podľa sily účastníkov delenia, podľa celkovej sily hospodárskej, finančnej, vojenskej atď.“ (s. 62) Pomer síl medzi imperialistickými štátmi sa mení a vyvíja sa nerovnomerne.
V roku 1907 nemecký monopolný elektrotechnický trast (AEG) uzavrel s americkým (GEC) dohodu o rozdelení svetového trhu. Konkurencia tým bola dočasne odstránená, ale boj o hospodársky priestor sa nekončí.
„Forma boja sa môže meniť a ustavične sa mení z rôznych, pomerne špecifických a dočasných príčin, avšak podstata boja, jeho triedny obsah sa nemôže zmeniť, kým existujú triedy.“ (s. 39)
Ďalšie otázky
- Prečo je deľba sveta na sféry vplyvu v záujme vládnucej triedy, aj keď buržoázia toho-ktorého štátu môže byť dočasne v podriadenom vzťahu voči hegemónovi?
- Čo to znamená pre socialistické hnutie v kontexte podpory štátnej politiky?
VI. Rozdelenie sveta medzi veľmoci
Horúčka koloniálnych výbojov je charakteristickým rysom konca 19. st. „(…) prechod kapitalizmu k štádiu monopolistického kapitalizmu, k finančnému kapitálu, je spojený s vyostrením boja o rozdelenie sveta.“ (s. 41) Zosilnená expanzia európskych štátov definitívne rozdelila svet a od začiatku 20. storočia môžeme hovoriť iba o znovurozdeľovaní.
Okrem nerastného bohatstva, pôdy a zbavenia súpera akejkoľvek možnosti konkurencie sa finančný kapitál snaží získať čo najrozsiahlejšie územia, pretože počíta s potenciálnymi budúcimi ziskami.
Lenin popisuje „polokoloniálne“ štáty, ktoré považuje za príklad prechodnej formy kolonializmu. Dnes sa používa termín neokolonializmus, ktorý zahŕňa „najrôznejšie formy závislých zemí, zeme politicky formálne samostatné, v skutočnosti však spútané sieťami finančnej a diplomatickej závislosti“ (s. 44).
Súčasným fenoménom je neviditeľná ruka trhu, ktorý ovládajú monopolistické globálne mocnosti. Financializácia kolonializmu je nepostihnuteľný jav práve pre jeho nenápadnosť. Napr. finančná nadradenosť Francúzska – dnes možno hovoriť o eurozóne – je nad Západnou Afrikou, celou oblasťou jedného svetadielu, absolútna.
Kanada je zasa príkladom vnútorného imperializmu. Dodnes je projektom osídľovania a kolonializmu, kde európski kolonizátori priamo utláčajú pôvodné obyvateľstvo a jeho územie je dennodenne napádané pre nerastné zdroje bohatstva. Uplatňuje sa vykorisťovanie na vlastnom území voči určitej skupine v štáte.
VII. Imperializmus ako zvláštne štádium kapitalizmu
„Monopol je priamym protikladom voľnej konkurencie, avšak voľná konkurencia sa pred našimi zrakmi začala premieňať na monopol, pretože vytvárala veľkovýrobu, vytláčala malovýrobu, nahradzovala veľké podniky ešte väčšími, stupňovala koncentráciu výroby a kapitálu (…). Zároveň však monopoly (…) konkurenciu neodstraňujú, ale existujú nad ňou a vedľa nej, čím vyvolávajú mimoriadne ostré a príkre rozpory, trenice a konflikty.“ (s. 46)
- koncentrácia výroby a kapitálu, ktorá dosiahla tak vysoký stupeň, že vytvorila monopoly s rozhodujúcou úlohou v hospodárskom živote;
- splynutie bankového kapitálu s priemyslovým a vznik finančnej oligarchie;
- vývoz kapitálu na rozdiel od vývozu tovaru naberá na význame;
- vznikajú medzinárodné monopolistické zväzy kapitalistov, ktoré si rozdeľujú svet;
- teritoriálne rozdelenie sveta medzi najväčšie kapitalistické mocnosti je ukončené.
Čo sa týka ČĽR, ak je kapitalistická, nevyhnutne dôjde k imperiálnemu štádiu. Ak však prijmeme tézu, že je Čína socialistický štát (v ekonomicky podobnej pozícii ako kedysi ZSSR), môže to byť zárodkom novej svetovej ekonomiky, kde globálne vzťahy stratia svoj imperiálny charakter. Znamená to, že monopoly v ekonomike sú zlučiteľné s nemonopolistickým, nenásilným, nevýbojným postupom v politike? Je teritoriálne rozdelenie sveta kompatibilné s neimperialistickou politikou?
Ďalšie otázky
- Aký význam má správne chápanie imperializmu pre stratégiu nášho hnutia?
VIII. Parazitizmus a zahnívanie kapitalizmu
Ak pracujúca trieda štátov imperiálneho jadra žije z kapitálu z imperiálnej periférie, aký má záujem na tom, aby niečo zmenila? Najväčší potenciál revolučnej činnosti tkvie v krajinách, ktoré nepozostávajú z “rentiérov”. To si v 70. – 80. rokoch uvedomovala aj skupina Blekingegade Gang (členom bol aj Torkil Lauesen), ktorá ukradnuté peniaze z bánk posielala Palestínčanom namiesto toho, aby sa snažili o revolúciu v západoeurópskom Dánsku.
Ďalšie otázky
- Aký význam má táto analýza na revolučnú stratégiu?
IX. Kritika imperializmu
&
X. Miesto imperializmu v dejinách
- Čo má Lenin na mysli, keď hovorí, že buržoázni ekonómovia pre stromy nevidia les?