Do Tatier za Leninom

27. augusta sa z iniciatívy nášho členstva uskutočnil Nultý ročník Výstupu na Rysy. Ide o obnovenie tradície výstupu mládeže na počesť Lenina, ktorý zdolal Rysy v roku 1913.

Keď ešte hranice neexistovali

„Milujem Tatry, lebo ma mnohému naučili.“ Tak znie výrok Lenina, ktorý svojho času obehol celý sovietsky blok. Život v emigrácii neďaleko Zakopaného motivoval Lenina k tatranským túram. V auguste 1913 tak vystúpil na Rysy, aby sa o 44 rokov neskôr zorganizoval prvý Medzinárodný výstup mládeže na Rysy.

Od roku 1957 organizovala Komunistická strana Československa masové turistické podujatia mládeže. Výstupov sa zúčastňovali politickí funkcionári, pričom nechýbal kultúrno-spoločenský program. Zúčastňovali sa ich tisíce turistov. V roku 1961 zaznamenal Medzinárodný výstup mládeže na Rysy rekord – prišlo takmer 12 000 účastníkov.

Napriek náročnému terénu patria Rysy medzi najvyhľadávanejšie vrcholy.
Po akrylových stopách Lenina

Po roku 1989 výstup na Rysy stratil ideologický rozmer aj veľkosť. Pamätná tabuľa s Leninovou podobizňou mizla v útrobách hôr ešte pred prevratom. Frustrovaní výtržníci dosiahli, že dnes už pamiatku na Lenina na vrchole nenájdete.

Po Leninovi zostalo vo Vysokých Tatrách iba to, čo kázal marketing. Chatár na najvyššie položenej chate Slovenska Viktor Beránek namaľoval akrylovou farbou „Leninove stopy“ a miesto, kde mal sedieť. Beránek pritom rozhodne nepatril medzi prívržencov socialistického režimu. Po auguste 1968 sa odmietol učiť ruštinu a nazval ju „okupantštinou“, odišiel zo školy a zostal bez práce. Tu sa začala jeho kariéra nosiča a chatára.

V nohách kilometre, v hlave cieľ

Rysy patria medzi najvyššie dostupné štíty Slovenska, pričom severozápadný vrchol je najvyšším bodom Poľska. My sme štartovali pri Štrbskom plese, odkiaľ sme pokračovali cez Popradské pleso k Chate pod Rysmi. Zdolali sme 1205 výškových metrov a 21 kilometrov. S vlajkou FĽM a Lenina sme sa symbolicky odfotili na slovenskom vrchole Rysov vo výške 2503 metrov nad morom.

Veríme, že sa bude počet nadšencov každým ďalším ročníkom zvyšovať. Disciplína a vytrvalosť, to sú kvality, ktoré si Lenin vysoko vážil.

.

.

Lenka Želonková, predsedníčka FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore