FĽM odsudzuje agresiu Turecka proti Kurdom

Front ľavicovej mládeže (FĽM) odsudzuje vojenskú intervenciu Turecka do severnej Sýrie, ktorá je namierená voči kurdským bojovníkom kontrolujúcim túto oblasť. Táto intervencia na územie Sýrskej arabskej republiky navyše nemá mandát OSN ani vlády v Damasku a je preto porušením medzinárodného práva a narušením suverenity Sýrskej arabskej republiky.

Sme presvedčení, že invázia Turecka sleduje predovšetkým mocenské ciele Ankary, imperiálne ambície prezidenta Erdogana a v konečnom dôsledku neprispeje k stabilizácii situácie vo vojnou zmietanej Sýrii. Naopak, ešte viac zneprehľadní situáciu v regióne, čo môže viesť k vyhnaniu ďalších tisícok civilistov zo svojich domov či nebodaj k oslobodeniu bývalých bojovníkov Islamského štátu, ktorých väznia kurdské milície.

Zároveň sa ukazuje, že Spojené štáty nepoznajú spojencov či partnerov, ale len vlastné mocenské záujmy. Kvôli nim sú ochotní zradiť hocikoho – v tomto prípade kurdských bojovníkov, ktorí v čase najväčšej expanzie Islamského štátu s vypätím všetkých síl ubránili oblasť severnej Sýrie, ktorá zároveň tvorí južnú hranicu NATO.

Kurdský ľud, ktorý sa desaťročia usiluje o vlastný štát heroickým bojom s náboženskými fanatikmi Islamského štátu dokázal, že stojí na strane civilizácie a v boji proti barbarskému fanatizmu bol ochotný priniesť aj tie najvyššie obete. Západ sa ale kurdskému ľudu „odvďačil“ tým, že ho nechal napospas osudu bojovať na dvoch frontoch s Islamským štátom a tureckou armádou.

Chceme veriť, že predstavitelia SR – konkrétne minister zahraničia, predseda vlády a prezidentka SR – preukážu principiálnosť vo svojich postojoch a tureckú inváziu odsúdia s rovnakou vehemenciou, s akou kritizovali nečlenov NATO za porušovanie medzinárodného práva a suverenity štátov.

Touto cestou chceme zároveň vyjadriť podporu štvrtkovému zhromaždeniu proti agresii Turecka, ktoré sa uskutoční na Hodžovom námestí o 18.00 a vyzvať našich členov a sympatizantov na účasť na tomto zhromaždení.

Artur Bekmatov,
predseda FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore