FĽM vo Viedni

Ľavicový festival Volkstimmefest aj odborársky protest vo Viedni. V septembri som mal tú česť zastúpiť Front ľavicovej mládeže v Rakúsku rovno dvakrát. Nestál som tam iba v pozícii predsedu FĽM Západ, ale aj ako podpredseda Bratislavského kraja v hnutí Socialisti.sk.

Stánok strany Socialisti.sk, zľava nemeckí Marxistische Linke, sprava KSČM.

Ľavicový svet na jednom mieste

75. ročník legendárneho ľavicového festivalu Volksstimmefest vo Viedni, ktorý prebiehal v dňoch 3. až 4. septembra, sa niesol v duchu pestrej medzinárodnej účasti. Ľavicové hnutia z celého sveta mali možnosť vo svojich stánkoch zdieľať kultúru a šíriť politické posolstvo. Naše myšlienky sme propagovali v stánku strany Socialisti.sk.

Atmosféra na festivale sa niesla v priateľskom duchu, účastníci si vymieňali svoje skúsenosti z domácej politiky a diskutovali o aktuálnych problémoch a dianí v sociálnej, ekonomickej a politickej sfére verejného života. Nadviazali sme nové kontakty predovšetkým s mládežou KSČM a Levice z Česka, ako aj Links a KPÖ (Komunistická strana Rakúska).

Výstava na ľavicovom festivale Volksstimmefest.

Ako sa štrajkuje v Rakúsku a ako u nás

Rakúske odbory zorganizovali 17. septembra štrajk proti nízkym mzdám, vysokým cenám energií, vysokým nájmom a ďalším problémom, ktoré dnes trápia väčšinu Európy. Na základe dobrých priateľských vzťahov, ktoré sme si vybudovali na Volksstimmefeste, som bol na túto demonštráciu pozvaný.

Oproti odborárskym protestom, na ktoré som zvyknutý, bol na prvý pohľad zjavný rozdiel vo vekovej štruktúre. Veľké zastúpenie tu mali práve mladšie ročníky. Ďalší zásadný rozdiel bol v politickej angažovanosti. U nás sa hráme na akúsi apolitickosť či politickú neutralitu. Vo Viedni bol dav plný vlajok a transparentov rôznych politických, zväčša ľavicových hnutí. Mohli ste vidieť stovky vlajok sociálnych demokratov, socialistov, komunistov, anarchistov a ďalších.

Niektorí politici dostali možnosť vystúpiť so svojím prejavom. Nechcem tým naznačiť, že odbory musia byť prepojené s nejakou politickou stranou (ako to bolo u nás dlhé roky so Smerom), ale páčila sa mi vyššia politická uvedomelosť v Rakúsku.

Nebojme sa na blížiacej sa demonštrácii ukázať, za akou ideológiou si stojíme! Sme tu pre ľudí a ľudia si zaslúžia vedieť, kto za ich práva bojuje.

Byť súčasťou davu, ktorému záleží na budúcnosti, vie vyčariť na tvári úsmev.

Ľubomír Zeman, regionálny predseda FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore