Havaj, Kanada a svet v ohni

Júl 2023 bol najhorúcejším mesiacom, aký sme zaznamenali v celej histórii ľudstva. Prejavy klimatickej katastrofy zničili celé mesto.

Raj sa premenil na peklo

V dôsledku horúčav čelil havajský ostrov Maui obrovskému suchu, ktoré urobilo miestnu flóru zraniteľnou a miestni obyvatelia čelili nedostatku vody.

7. augusta vyhlásili miestni meteorológovia výstrahu pred silným vetrom, až 107 km/h. Sucho a vietor vytvorili ideálne podmienky pre vznik požiarov. Keď v dôsledku vetra padol strom na elektrické vedenie, iskry spôsobili, že vzbĺkol celý les. V priebehu niekoľkých hodín sa požiar rozšíril natoľko, že bolo potrebné evakuovať obyvateľov mesta Lahaina. Nakoľko sa vďaka silnému vetru požiar šíril extrémne rýchlo, niektorí ľudia si ani nestihli prísť domov zobrať potrebné veci, museli len rýchlo vystúpiť zo svojich áut a hľadať bezpečie v oceáne či bazéne.

Po dvoch dňoch ostala západná časť ostrova Maui bez elektriny a telefónneho signálu. Nefungovali dokonca ani pevné linky.

Dnes je prakticky celé historické mesto Lahaina už len ruiny a popol. Zahynulo 111 ľudí.

Situácia na ostrove Maui pripomína tie najdrsnejšie scénare katastrofických filmov. Ide však o realitu, ktorá si vyžiadala desiatky životov a bude sa opakovať viac a viac. Zdroj: rawpixel.com
Dlhodobý dopad katastrofy

Veľkosť a intenzita požiarov boli do značnej miery spôsobené invazívnymi druhmi rastlín, ktoré sú menej odolné voči ohňu. Tieto rastliny sa na ostrovy dostali v priebehu kolonizácie Havaja a ohrozujú miestny ekosystém, nakoľko vytláčajú lesy a pôvodnú vegetáciu.

Aj keď je dnes väčšina požiarov pod kontrolou, ich dopady bude Havaj pociťovať ešte roky. Podľa expertov je vysoká pravdepodobnosť, že v dôsledku požiarov bola kontaminovaná značná časť pitnej vody, ktorej zásoby boli už predtým ohrozené suchom.

Ďalšou hrozbou, ktorej musí ostrov po požiaroch čeliť, je erózia. Pôda je zničená ohňom a je preto nesmierne náročné obnoviť stratenú vegetáciu. V nehostinnej pôde sa navyše viac darí invazívnym rastlinám, a teda hrozí, že obsadia ešte väčšiu plochu na úkor lokálnej vegetácie a lesa.

Obeťou sa stáva aj oceán a život v ňom. Erózia pôdy, ktorá skončí v oceáne, udusí koraly, usmrcované aj kontaminantmi zo zhorených budov a áut. Koraly sú nevyhnutné pre prežitie celého miestneho morského ekosystému.

Horí aj sever

Klimatická zmena spôsobila aj tohtoročné lesné požiare v Kanade. Zasiahnutých bolo všetkých 13 kanadských provincií a teritórií a zničených bolo viac ako 15 miliónov hektárov lesa, čo činí cca 4 % všetkých lesov v Kanade. Tieto požiare sú najhoršími v histórii Kanady. Kvalita vzduchu v Kanade a USA sa v dôsledku požiarov drasticky znížila. Dym z týchto požiarov postihuje nielen USA. Kolosálny oblak dymu sa dostal cez Atlantický oceán cez Grónsko, Island, Nórsko, Veľkú Britániu a Írsko až do Portugalska a Španielska.

Kanadské požiare si vyžiadali päť obetí, jedno z nich bolo dieťa, ktoré zomrelo kvôli astmatickému záchvatu spôsobeného dymom. O život prišli aj tisícky divo žijúcich lesných zvierat vrátane ohrozených druhov.

Katastrofickým požiarom v Kanade rovnako ako na Havaji predchádzalo sucho, ktoré zapríčinila klimatická zmena zavinená človekom.

Fosílne palivá nás spália všetkých

Priemerná globálna teplota je momentálne zvýšená o 1,1 °C. Vedci varujú, že ak bude naďalej stúpať výroba a využívanie fosílnych palív, do konca storočia sa pravdepodobne zvýši o 3-4°C, pričom po dosiahnutí oteplenia o 1,5 °C pocíti existenčnú hrozbu celé ľudstvo a po 2 °C budú katastrofálne klimatické zmeny neodvrátiteľné. Keď už oteplenie 1,1 °C spôsobuje ničivé prírodné katastrofy takéhoto rozsahu a je zodpovedné za smrť miliónov ľudí a zvierat v dôsledku prírodných katastrof, prehriatia, sucha a dehydratácie, ako bude naša planéta vyzerať o pár desaťročí?

Ropná spoločnosť Exxon o tomto scenári vedela už od 70-tych rokov, rovnako ako aj svetové vlády. Podľa výpočtov samotného Exxonu spred 50 rokov je len samotné spaľovanie fosílnych palív zodpovedné za oteplenie planéty o 0,2 °C za desaťročie. Verejnosť sa o nich dozvedela len nedávno a pol storočia stará predpoveď bola pravdivá.

Vedci po celom svete sa zhodujú, že na to, aby sme odvrátili takéto oteplenie, je potrebné, aby sa okamžite prestalo s ďalšou výrobou fosílnych palív a urgentne zastavilo využívanie tých existujúcich. Ak tak neurobíme, planéta sa oteplí o 1,5 °C už o 7 rokov.

Napriek tomu, že ropný priemysel už pol storočia vedel o tom, aké budú mať jeho aktivity následky, jeho predstaviteľov to nezastavilo a naďalej sa ich multimiliardové zisky každým rokom zvyšujú.

Svedomie ani osud ich detí a celého života na Zemi ich zjavne netrápia, keďže neukazujú žiadne snahu o ukončenie využívania fosílnych palív. Práve naopak, aj spoločnosti, ktoré prisľúbili nepatrne znižovať ropnú produkciu, od týchto sľubov oficiálne odstúpili. Ide konkrétne o spoločnosti Shell a BP. Podľa vyjadrenia samotného Shell-u tak učinili preto, aby mohli vyplácať svojim akcionárom vyššie sumy. Riaditeľ spoločnosti Shell Wael Sawan oznámil New Yorskej burze, že Shell chce „odmeňovať svojich akcionárov ako dnes, tak aj v ďalekej budúcnosti“.

Wael Sawan a jeho kumpáni, zloduchovia vystrihnutí z detského akčného filmu, tak odmenia svojich akcionárov miliardami eur a všetkých ostatných živých tvorov na Zemi rozsudkom smrti. Podobného rozprávkového zloducha máme aj na Slovensku – Richard Sulík a jeho SASKA sa zubami nechtami držia politiky proti zákazu spaľovacích motorov, pretože zvyšovanie ziskov je pre nich dôležitejšie ako osudy miliárd ľudí na Zemi.

Kapitalizmus je nezlučiteľný so životom

Správnymi pojmami sú ignorancia a nenásytnosť. Zdravý rozum káže nielen zakázať spaľovacie motory, ale úplný prechod na udržateľnú a obnoviteľnú energiu. Korporácie ako Shell by nemali mať právo vôbec existovať.

Vidina nekonečného zisku tak opäť zvíťazila nad faktami, všeobecným blahom a pomocou tým, ktorí ju potrebujú. Kapitalizmus sa takéto kruté, nenásytné a smrteľné kroky nielenže nesnaží obmedzovať, ale aktívne pre ne vytvára priaznivé podmienky. Odmeňuje tých najkrutejších a nevinných rozdupáva.

Ako je možné, že si dnes ešte stále niekto myslí, že tento systém, ktorý je založený na vykorisťovaní, je najlepší, aký môžeme mať?

Potrebujeme raz a navždy skoncovať nielen s kapitalizmom, ale aj s pozíciami moci, z ktorých nenásytní ľudia ako Sawal, Musk, Bezos, Biden či Putin robia rozhodnutia s ničivými a smrteľnými následkami pre všetko živé.

Rozhodnime sa. Kapitalizmus je nezlučiteľný so životom na Zemi. Je to zabiť, alebo byť zabitý. Zhoríme my alebo kapitalisti a ich peniaze?

.

.

Alexandra Aganbegović, podpredsedníčka FĽM

.

Zdroje:

Lahaina natives describe harrowing scene as Maui wildfire raged on: „It’s like a bomb went off“ – CBS News

Timeline: How the deadly wildfires took over Maui day by day – ABC News (go.com)

What is the environmental impact of the fires on Hawaii’s Maui island? | Environment News | Al Jazeera

Predictions of Future Global Climate | Center for Science Education (ucar.edu)

Earth to Hit Critical Global Warming Threshold by Early 2030s – The New York Times (nytimes.com)

Shell joins BP and Total in U-turning on climate pledges ‘to reward shareholders’ | Euronews

Zdieľať článok
Návrat hore