Neoliberálna propaganda sa obzvlášť v tejto dobe šíri ako huby po daždi. Snaží sa bežným ľudom dokázať, že problém nie je v chamtivosti hŕstky vysokopostavených veľkopodnikateľov, ktorí „chcú pomôcť s ekonomickým rastom a zbytočným daňovým zaťažením“. Podľa nich je totiž problémom zvyšovanie minimálnej mzdy, spolupráca s odbormi, zvýšenie dane z príjmu apod. Medzi takýchto šíriteľov patrí aj organizácia INESS.
V záujme trhu a súkromníkov
INESS (Institute of Economic and Social Studies) je občianske združenie založené 2. decembra 2005. Oficiálne sa zaoberá analýzou verejných financií a monetárnej politiky. INESS o sebe tvrdí, že je apolitická a nezávislá organizácia, resp. nepodporuje žiadne záujmové skupiny. Toto tvrdenie je ale zavádzajúce, ak nie priam úplná lož kvôli mnohým spoluprácam s osobami a organizáciami na politickej úrovni.
Už pri samotnej štruktúre INESSu je jasné, že sa na danú problematiku pozerá z ideológie rakúskej ekonomickej školy – ekonomika bude rásť, keď sa súkromníkom bude dariť a štát bude čo najmenej zasahovať do chodu trhu. V preklade to znamená, že veľkopodnikateľská vrstva si bude diktovať svoje podmienky a bude brať viac než doteraz, zatiaľ čo pracujúci to budú mať ešte horšie, či už zo strany neprimeraného zdanenia alebo zníženia mzdy pracujúcim, nakoľko tieto myšlienkové prúdy nezastávajú všeliek zvaný sociálna spravodlivosť.
Apolitický INESS ovplyvňuje voľby
Jeden z nimi presadzovaných názorov je napríklad zrušenie minimálnej mzdy (alebo jej zavedenie na regionálnej úrovni) z dôvodu, že jej pravidelné zvyšovanie zvyšuje aj nezamestnanosť, vytláča z trhu práce mladých, nekvalifikovaných ľudí apod. Dokázal sa ale presný opak, nakoľko množstvo prác – vrátane analýz od OZ Pracujúca Chudoba – zameraných na túto tému zistilo, že negatíva spojené so zvyšovaním minimálnej mzdy sú minimálne až žiadne, a ak aj existujú, je možné ich regulovať aktívnou politikou. Taktiež vyvrátili tvrdenie o dôsledku v podobe zvyšovania cien. Dokázalo sa totiž, že napríklad pri 10 % zvýšení minimálnej mzdy sa ceny o 10 % nezvýšia.
Na základe ich tvrdenia o apolitickosti a nestrannosti je dôležité spomenúť sponzorov tejto organizácie, medzi ktorých patrí aj nadácia Penta, ktorá sa veľkým dielom pričinila o kauzu Gorila a stále sa podieľa na privatizácii zdravotníctva na Slovensku. Hlavný problém je ten, že údaj o sponzorstve nebol INESSom oficiálne nikdy zverejnený. Nielenže to INESS nepopiera, vlastne o tom nekomunikuje vôbec. Takisto je veľmi otázna aj podpora volebného programu hnutia SaS z roku 2020, ktorý pomáhali tvoriť analytici z INESSu.
Z nemocníc obchodné spoločnosti?
Ohľadom zmieneného zdravotníctva je treba povedať, že aj tam sa snaží dostať nenásytná ruka analytikov. Zlepšenie situácie slovenského zdravotníctva vidia v transformácii štátnych nemocníc na obchodné spoločnosti, kapitálovú nezávislosť verejných nemocníc od štátu a rozdvojenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne na dva kmene, ktoré sa predajú investorom, aby sa prilákal dostatočný kapitál na financovanie. V skutočnosti to znamená kompletnú privatizáciu zdravotníctva, ako sa to už deje pri monopole nemocnice Bory. Týmto spôsobom vraj chcú zlepšiť príležitosti pre pracovníkov v zdravotníctve, ale skutočnosťou je, že väčšina ziskov ostane v rukách súkromných majiteľov. O pacientoch ani nehovoriac, pre nich by to znamenalo premenu práva zdravotnej starostlivosti na kúpu tovaru, ktorá ich bude stáť veľa.
Naša ekonomika sa posunula na základe poskytovania lepších podmienok pre pracujúcich a nie kvôli ekonomickému modelu s nízkymi mzdami a konkurencieschopnosti založenej na tomto princípe. INESS, snažiaci sa podsunúť toto širokej verejnosti s vedomím, že to pomôže len istej záujmovej skupine, nerobí nič iné, než šíri pravicovú propagandu. O sebe tvrdia, že sú „tí správni“, záchrancovia slovenskej spoločnosti a ekonomiky a každý, kto s nimi nesúhlasí, je obyčajný hlupák (najmä ľavicovo zmýšľajúci jednotlivci). Spoločnosť si musí uvedomiť, že takýchto „odborníkov“ nemožno poslúchať, ale treba sa proti nim postaviť, ináč sa znovu dostaneme do okov, z ktorých sme sa už raz oslobodili.
.
.
Samuel Moravčík, regionálny koordinátor FĽM Východ
.
Zdroje:
https://www.pracujucachudoba.sk/publikacie/myty-a-fakty-o-vplyvoch-zvysovania-minimalnej-mzdy
https://iness.sk/sk/hodnotenie-volebnych-programov-skolstvo
https://www.iness.sk/sk/preco-ekonomovia-miluju-trh-ostatni-su-mu-neverni
https://domov.sme.sk/c/6229557/penta-plati-konzervativcov-aj-zdravotnikov.html