Ľavičiari odsudzujú prenasledovanie ukrajinského komunistického lídra Georgija Buika

Ukrajinská tajná služba (SBU) 16. augusta zatkla 77-ročného dlhodobého komunistického a antifašistického aktivistu Georgija Buika. Je obvinený z účasti na ,,protiukrajinských aktivitách“ a z prechovávania komunistických a ,,proruských“ publikácií.

Ukrajinský komunistický líder Georgij Buika.

Ľavicové a progresívne skupiny odsúdili zatknutie veterána komunizmu a predstaviteľa Ukrajinského antifašistického výboru Georgija Buika Ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU). SBU 16. augusta oznámila, že zatkla Buika, ktorý je obvinený z účasti na ,,protiukrajinských aktivitách“ a z toho, že vo svojom dome má komunistické a ,,proruské“ publikácie.

Prenasledovanie Buika je ďalšou ukážkou represií, ktoré na Ukrajine rozpútal posteuromajdanovský režim a ktoré sa vyznačujú pokusmi o dekomunizáciu a zákazom komunistickej strany a jej publikácií.

Georgij Vladimirovič Buiko, ktorý sa tento rok v auguste dožil 77 rokov, sa narodil v Žitomire a s komsomolcami – mládežníckym krídlom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) – sa zoznámil počas študentských čias na Doneckej štátnej univerzite. Členom KSSZ sa stal v roku 1967.

Pôsobil v Doneckom oblastnom výbore a v postsovietskom období bol kľúčovou osobnosťou Komunistickej strany Ukrajiny (KPU). Bol prvým tajomníkom Doneckého oblastného výboru, šéfredaktorom novín Komunistický Donbas a bol zvolený aj za poslanca Doneckej oblastnej rady – regionálneho zákonodarného zboru. V rokoch 1998 až 2006 bol dvakrát zvolený za poslanca ukrajinského parlamentu.

Od roku 2007 je predsedom Antifašistického výboru Ukrajiny a od roku 2008 je tajomníkom Ústredného výboru KPU. Buiko bol tiež aktívnym členom Zväzu novinárov Ukrajiny a Medzinárodnej federácie novinárov.

So začiatkom rusko-ukrajinskej vojny vo februári 2022 režim Volodymyra Zelenského zintenzívnil útok na komunistov a kritikov v rámci Ukrajiny a označil ich za ruských kolaborantov.

V marci 2022 SBU zatkla Alexandra Kononoviča a jeho brata Michaila Kononoviča, lídrov Leninského komunistického zväzu mládeže Ukrajiny (LKSMU) z hlavného mesta Kyjev. SBU ich obvinila z propagandy, zastávania proruských a probieloruských názorov s cieľom destabilizovať vnútornú situáciu na Ukrajine.

Ôsmy odvolací správny súd v Ľvove 5. júla 2022 potvrdil zákaz KPU a nariadil štátu zabaviť majetok strany. V tom istom mesiaci sa na Solomenskom okresnom súde v Kyjeve začal pseudoproces s bratmi Kononovičovcami.

Súdne zasadnutia boli neustále odročované a bratia boli umiestnení do domáceho väzenia a čelia vyhrážkam smrťou zo strany ukrajinských nacionalistov. Progresívne mládežnícke skupiny na celom svete vrátane Svetovej federácie demokratickej mládeže (WFDY) naďalej organizujú kampane požadujúce prepustenie bratov Kononovičovcov.

Ukrajina začala aj súdne konanie proti prvému tajomníkovi ústredného výboru Komunistickej strany Ukrajiny Petrovi Symonenkovi, ktorý sa v súčasnosti údajne nachádza v ruskom exile.

Komunistická strana Španielska (PCE) odsúdila zatknutie Buika a označila ho za súčasť pokračujúceho prenasledovania komunistov a odporcov režimu vedeného Zelenským na Ukrajine pod zámienkou národnej bezpečnosti.

Vo svojom vyhlásení zo 16. augusta PCE odsúdila aj prenasledovanie bratov Kononovičovcov, zákaz Komunistickej strany Ukrajiny a prenasledovanie komunistov.

PCE zopakovala, že jediným východiskom z konfliktu je diplomacia a dialóg, a uviedla, že bude naďalej vystupovať proti dodávkam zbraní na Ukrajinu a do východnej Európy, pretože to poslúži len na zvýšenie eskalácie vojny v tejto oblasti.

.

.

Prevzaté od: Progressives condemn the persecution of Ukrainian communist leader Georgi Buiko : Peoples Dispatch

Zdieľať článok
Návrat hore