USA opäť provokujú na Kube, Čína reaguje na vojenské cvičenia NATO a teroristický štát sa posúva bližšie k diktatúre. Toto i viac v dnešnom prehľade správ!
Švédsko v NATO
NATO dalo zelenú vstupu Švédska do NATO po tom, ako Turecko nakoniec ustúpilo vôli ďalších členských štátov. Pôvodne sa turecké váhanie zakladalo na určitých sociálnych otázkach, nedostatočnej otvorenosti švédskeho vojenského priemyslu predávať Turecku zbrane, ako aj na švédskej spolupráci (alebo ochrane) členov Strany kurdských pracujúcich, ktorú Turecko považuje za teroristov.
Tento krok nasledoval po mesiacoch nátlaku zo strany USA, ktorý sa prejavil v podobe obmedzenia dodávok lietadiel F-16 a zbraní či modernizácie vojenského arzenálu. Chabé požiadavky Turecka na zmenu ich hlasovania zahŕňali obnovenie dialógu o ich kandidatúre na členstvo v EÚ, ktorá je od roku 2009 zmrazená z dôvodu blokovania zo strany súčasných členov EÚ.
Personálny riaditeľ maďarského premiéra vyhlásil, že po tom, ako prejde ratifikácia členstva Turecka v NATO, už nebudú blokovať členstvo Švédska v NATO. Vstup Ukrajiny je stále nepravdepodobný, najmä po tom, čo ho Biden označil za ,,predčasný“ a uviedol: ,,Nemyslím si, že v NATO existuje jednota v tom, či teraz, v tejto chvíli, uprostred vojny, prijať Ukrajinu do rodiny NATO alebo nie.“
Zo strany NATO nebolo Ukrajine zaslané žiadne oficiálne pozvanie, ani časový plán vstupu, ktorý ukrajinský prezident Zelenskyj opakovane požadoval. Namiesto nich Ukrajina dostala od Veľkej Británie a Francúzska rakety dlhého doletu, ktoré strojnásobili doterajší ukrajinský potenciál. Nemecko takisto oznámilo pomoc v celkovej výške 700 miliónov eur, ako aj raketomety protivzdušnej obrany Patriot, tanky a ďalšie vozidlá.
Divadlo pokračuje, aby sa zachovali geopolitické záujmy vládnucej triedy západného bloku, zatiaľ čo pracujúci ľudia trpia najhoršou krízou za posledné desaťročia. Na druhej strane Rusko naďalej vegetuje v postsovietskej stagnácii, pretože kanibalizuje dedičstvo ZSSR. Okrem socialistickej cesty a mieru nie je pre ľudstvo a životné prostredie žiadna iná schodná cesta.
Kubánci opäť na muške
Kubánske úrady obvinili Spojené štáty z rozmiestnenia ponorky s jadrovým pohonom na svojej vojenskej základni v zálive Guantánamo a označili to za ,,provokatívnu eskaláciu“ napätia. Kubánske ministerstvo zahraničných vecí spochybnilo obranný význam tejto akcie v regióne, ktorý je považovaný za mierový. Kubánska vláda už dlho vyzýva na zatvorenie americkej námornej základne v zálive Guantánamo spolu s tamojšou vojenskou väznicou. Vyhlásenie kubánskeho ministerstva zahraničných vecí tiež kritizovalo pohyb jadrových ponoriek a ozbrojených síl v Karibiku a varovalo pred ohrozením suverenity. Motivácia pohybu ponorky zostáva nejasná, pričom medzi možnosti patria technické problémy alebo reakcia na obavy z Číny. Kuba a Čína už predtým odmietli obvinenia USA o čínskej špionážnej základni na Kube.
Na ceste k diktatúre
Tisíce demonštrantov v Izraeli narušili dopravu a zablokovali hlavné letisko a diaľnice na protest proti návrhu zákona o spravodlivosti, ktorý presadzuje ultra-pravicová koalícia Benjamina Netanjahua. Cieľom návrhu zákona je obmedziť právomoci Najvyššieho súdu. Kritici tvrdia, že návrh zákona ohrozuje demokraciu a oslabuje systém váh a protiváh zložiek štátnej moci, zatiaľ čo jeho zástancovia tvrdia, že obmedzuje intervencionistických sudcov a podporuje efektívnu správu vecí verejných. Návrh zákona sa stretol s odporom zo strany technologického a podnikateľského sektora, ako aj vojenských záložníkov. Členovia Netanjahuovej strany Likud navrhli možné úpravy návrhu zákona, ale šéf výboru, ktorý ho pripravuje, vyjadril pochybnosti o významných zmenách. Netanjahu predtým pozastavil súdnu kampaň pre kompromisné rokovania, ktoré v júni zlyhali.
Správy z Číny
Čína uskutočnila ďalší deň vojenských cvičení, pričom podľa taiwanského ministerstva obrany nasadila námorné lode a značný počet vojenských lietadiel vrátane stíhačiek a bombardérov smerom k ostrovu Taiwan. Cvičenie zahŕňalo bombardéry schopné niesť jadrové zbrane a koordináciu s čínskymi vojnovými loďami. Tieto akcie idú paralelne s nadchádzajúcimi každoročnými vojenskými cvičeniami Taiwanu a samitom NATO, na ktorom sa diskutuje o výzvach Číny pre globálne záujmy.
Technologický gigant Huawei plánuje do konca tohto roka návrat na trh so smartfónmi 5G. Očakáva sa, že spoločnosť si zaobstará čipy 5G na domácom trhu s použitím vlastných nástrojov na návrh polovodičov. Podnikanie spoločnosti Huawei v oblasti spotrebnej elektroniky utrpelo výraznú ranu v dôsledku zákazu predaja zariadení v USA. Návrat na trh s telefónmi 5G by znamenal víťazstvo pre spoločnosť Huawei, ktorá čelila obmedzeniam, ktoré jej obmedzili prístup k nástrojom na výrobu čipov. Predtým, ako spoločnosť Huawei čelila týmto prekážkam, dodala v roku 2019 celosvetovo 240,6 milióna smartfónov. Schopnosť spoločnosti konkurovať na medzinárodnej úrovni bola sťažená obmedzeniami používať operačný systém Android spoločnosti Google.
Dobrá správa na záver
Súd v Argentíne v utorok odsúdil troch policajtov na doživotie za rasovo motivované zabitie tínedžera Lucasa Gonzáleza v novembri 2021.
.
.
Zdroj: First Thought – YouTube