Ľavicové správy zo sveta – 16.8.

Brazília bojuje za ochranu svojich pralesov a Nemecko zase za právo fajčiť rekreačne trávu. Popri tom Poľsko vojensky posturuje proti východným susedom. Bežných ľudí však naďalej bičuje inflácia. Toto je dnešný prehľad správ zo sveta.

Inflácia buržoázie decimuje pracujúcu triedu

V Británii a ďalších európskych krajinách pokračuje vysoká inflácia a ceny rastú napriek opatreniam štátov. Anglickej centrálnej banke sa nepodarilo zmierniť inflačný tlak na základné tovary napriek všeobecnému poklesu miery inflácie. Keďže je pokles len 0,9%, ekonómovia predpovedajú dlhotrvajúcu infláciu, keďže ceny sa nemenia, resp. v prípade služieb naďalej rastú.

Napriek nevýrazným výsledkom bude Bank of England pokračovať vo svojej stratégii zvyšovania úrokových sadzieb, čím ešte viac pohltí milióny Britov s úvermi, ktoré nebudú môcť ďalej splácať. Napriek menším poklesom má Británia naďalej jednu z najvyšších mier inflácie, ktorú od júna predstihli len Island a Rakúsko.

Drobné poklesy cien pohonných hmôt boli znegované nárastom cien cukru o 55 %, zatiaľ čo povinné zmluvné a iné poistenia vzrástli o 50 %. Napriek chronickej potrebe zvyšovania miezd bankoví ekonómovia naďalej šíria mýtus o mzdovo-inflačnej špirále. Obviňujú pracujúcich z inflácie, ktorú v skutočnosti spôsobujú snahy podnikov o zarobenie čo najväčšieho zisku.

Pokiaľ bude kapitalistická ekonomika naďalej dominovať, záujmy bežných pracujúcich ľudí budú naďalej odsúvané na vedľajšiu koľaj v prospech ziskov zopár osôb. Zvyšok obyvateľstva je trestaný za to, že požaduje nepatrné zvýšenie miezd, aby mohol zostať s jedlom na stole či strechou nad hlavou. A to napriek tomu, že mzdy dlhodobo (v reálnych číslach) iba klesajú.

OZ Kovo poukazuje na skutočnosť, že napriek priemernému rastu miezd o 9,5% v prvom kvartáli 2023 v reálnych číslach (napr. pre infláciu) poklesli v priemere o takmer 5%.
Americký vojak utiekol za lepším životom

KĽDR verejne priznala, že americký vojak Travis King 18. júla prekročil hranice Severnej Kórey z Južnej Kórey. Severokórejské štátne médiá uvádzajú, že King chce získať útočisko kvôli tomu, čo tvrdí, že je „neľudské zlé zaobchádzanie a rasová diskriminácia“ v americkej armáde a spoločnosti. USA ho neklasifikovali ako vojnového zajatca, pričom úradníci sa domnievajú, že prešiel zámerne.

Sudán naďalej trpí

Organizácia spojených národov vydala varovanie pred hrozivou situáciou v Sudáne. Viac ako 1 milión ľudí utieklo do susedných krajín v dôsledku štyri mesiace trvajúcej vojny medzi sudánskou armádou a polovojenskou organizáciou RSF. Tento konflikt spôsobil vážnu humanitárnu krízu vrátane nedostatku potravín a chýbajúcej zdravotnej starostlivosti. Výsledkom sú zbytočne vyhasnuté životy nevinných ľudí. Situácia v hlavnom meste Chartúm je kritická. Etnicky motivované útoky v Dárfúre krízu ešte zhoršujú. Vojna vyhnala z domovov viac ako 3,4 milióna ľudí v rámci Sudánu a viac ako 1 milión ľudí hľadalo útočisko v susedných krajinách. Krajina čelí výpadku elektrickej energie a snahy o vyjednanie prímeria uviazli na mŕtvom bode, takže humanitárne agentúry sa snažia poskytovať pomoc v podmienkach neistoty a byrokratických prekážok.

Padajúci balvan Trumpových obvinení

Štvrté obvinenie Donalda Trumpa z trestného činu, tentoraz v Georgii, vyvolalo otázky o vplyve trestných konaní na jeho snahu získať nomináciu Republikánskej strany v roku 2024. Napriek tomu, že Trump čelí obvineniam súvisiacim so snahami o manipuláciu výsledkov volieb v roku 2020, zostáva hlavným favoritom na republikánsku nomináciu. Analytici sa domnievajú, že obvinenie by mohlo v skutočnosti upevniť podporu medzi jeho základňou. Mnohí jeho priaznivci považujú tieto obvinenia za politicky motivované. Hoci obvinenia nemali výrazný vplyv na jeho postavenie v prieskumoch verejnej mienky, mohli by predstavovať prekážku v prezidentských voľbách, ak sa stretne s demokratickým prezidentom Joeom Bidenom.

Poľsko sa bije po prsiach

Poľsko usporiadalo najväčšiu vojenskú prehliadku od čias studenej vojny, ktorou si pripomenulo 103. výročie víťazstva nad Červenou armádou Sovietskeho zväzu v bitke pri Varšave v roku 1920. Na prehliadke boli prezentované moderné zbrane a vojenské kapacity krajiny, pričom sa zdôraznil význam obrany v čase, keď na susednej Ukrajine pokračuje vojna. Podujatie sa konalo pred poľskými parlamentnými voľbami naplánovanými na október, pričom vládnuca nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) podčiarkla svoj záväzok posilniť ozbrojené sily. Kvôli veľkým vojenským výdavkom existujú obavy o financie krajiny. Poľský prezident zdôraznil význam obrany východnej hranice krajiny ako kľúčového prvku štátneho záujmu Poľska, keďže vojna zúri hneď za hranicou.

Tráva do každej nemeckej domácnosti

Nemecko sa chystá predstaviť návrh zákona, v ktorom navrhuje legalizáciu rekreačného užívania marihuany. Minister zdravotníctva Karl Lauterbach predloží návrh zákona po diskusiách v nemeckom vládnom kabinete. Podporovatelia v rámci vládnej koalície majú za cieľ legalizovať marihuanu tento rok, ale pravdepodobne budú čeliť odporu konzervatívnych zákonodarcov. Navrhovaný návrh zákona by umožnil osobám starším ako 18 rokov vlastniť až 25 gramov konope a pestovať až tri rastliny na osobné použitie. Konopné kluby by mali povolené distribuovať drogu, ale jej konzumácia by nebola povolená v rámci klubov ani v okruhu 250 metrov. Kritici vrátane niektorých zákonodarcov a úradníkov vyjadrujú obavy z možnej zvýšenej spotreby, rizík a vedľajších účinkov spojených s legalizáciou. Pochybujú tiež o tvrdeniach, že legalizácia by výrazne obmedzila čierny trh s marihuanou. Návrh zákona sa má prerokovať v Bundestagu (dolnej komore parlamentu) po letných prázdninách a počas tohto procesu môže prejsť zmenami. Na prijatie zákona nie je potrebný súhlas Bundesratu (hornej komory parlamentu).

Dobrá správa na záver – Lula chráni brazílske pralesy

Ľavicová brazílska vláda spustila „Operáciu Xapiri„, misiu zameranú na boj proti nelegálnej ťažbe zlata v amazonskom pralese. Vrtuľníky environmentálnych agentúr Ibama a ICMBio sa zameriavajú na nelegálne ťažobné tábory, ktoré spôsobujú environmentálne škody v povodí rieky Tapajós. Po objavení týchto táborov agenti podpália všetky ťažobné zariadenia a palivo. V úvodnej fáze operácie bolo zneškodnených 43 bagrov, 33 rýpadiel a 30 motorov čerpadiel. Cieľom misie nie je len ochrana životného prostredia, ale aj riešenie sociálnych a ekonomických dôsledkov nelegálnej ťažby, ktorá obohacuje zločincov a zachováva neudržateľný model priemyslu. Prebiehajúca operácia je súčasťou úsilia brazílskej vlády ukončiť odlesňovanie a chrániť domorodé územia a chránené oblasti pred nezákonnou činnosťou.
.
.

Zdroj: https://www.youtube.com/@firstthoughtnews

Zdieľať článok
Návrat hore