Ľavicové správy zo sveta – 17.7.

Južná Kórea prisľubuje humanitárnu pomoc Ukrajine, talianský a belgický letecký priemysel štrajkuje a USA rokujú s Čínou o zelenej politike. Prečítajte si viac v dnešnom ľavicovom prehľade správ zo sveta!

Vývoj sudánskej vojny

Po štyroch mesiacoch vojny sa v saudskoarabskej Džidde opäť konajú rokovania medzi sudánskou armádou a jednotkami rýchlej podpory (RSF), ktoré v súčasnosti bojujú v Chartúme a ďalších veľkých mestských centrách Sudánu. Paralelné úsilie vyvíja aj Egypt potom, ako boli niekoľkokrát porušené prímeria v posledných mesiacoch.

Od 15. apríla prebieha boj o moc medzi generálom Burhanom, ktorý vedie sudánsku armáda, a veliteľom RSF Mohamedom Hamdanom Daglom. Obe strany predstavujú rozdielne záujmové skupiny v rámci Sudánu, medzi inštitucionálnym kapitálom podporovaným štátom a túžbami RSF po nezávislosti od štátnej kontroly. Konflikt si vyžiadal viac ako 3 000 mŕtvych a viac ako 3 milióny vysídlených osôb.

Niekoľko kôl mierových rokovaní zlyhalo, naposledy po tom, čo sudánska armáda minulý týždeň bojkotovala rozhovory v Etiópii. Pred ich konaním obvinila kenského prezidenta zo zaujatosti voči RSF. Na pozadí mestských bojov a rabovania došlo k narušeniu služieb, ako je zdravotná starostlivosť a bankovníctvo a 1,5 milióna ľudí bolo odvtedy nútených opustiť hlavné mesto.

Objavili sa mnohé správy o útokoch na civilistov z oboch strán, hoci je ťažké ich preveriť pre násilie v krajine. ,,Nemôžeme doplniť zásoby potravín, vody a liekov, ak bude pokračovať bezohľadné rabovanie týchto zásob. Nemôžeme poskytovať pomoc, ak sa náš personál nemôže dostať k ľuďom v núdzi,“ komentovala situáciu OSN.

Regionálna nestabilita trvajúca desaťročia v dôsledku koloniálne určených hraníc, ako aj systematických pokusov USA, MMF a Svetovej banky udržať tieto národy v nadmernom vykorisťovaní a násilnom zaostávaní neprekvapivo vybuchuje do občianskeho konfliktu po rozpade krehkých inštitúcií, ktorými manipulujú uvedené mocnosti.

Autokracia v Kambodži

Očakáva sa, že kambodžský premiér Hun Sen zvíťazí v nadchádzajúcich celoštátnych voľbách, keďže zlikvidoval politickú opozíciu a potlačil disent. Posledná zostávajúca opozičná strana bola diskvalifikovaná z účasti, čím sa voľby stali pretekmi jednej strany.

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu

Juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol nečakane navštívil Ukrajinu a vyjadril jej podporu v konflikte s Ruskom. Yoon sa zaviazal rozšíriť nesmrtiacu vojenskú pomoc Južnej Kórey Ukrajine a zvýšiť humanitárnu pomoc. Obaja lídri rokovali o spolupráci v oblasti povojnovej obnovy a dohodli sa na zriadení symbolického štipendijného fondu pre ukrajinských študentov v Južnej Kórei.

Mimoriadne dôležitá správa

Rusko oznámilo pozastavenie svojej účasti na dohode sprostredkovanej OSN, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. Toto rozhodnutie prišlo niekoľko hodín po tom, ako Rusko vyhlásilo, že Ukrajina zaútočila na Krymský most, čo si vyžiadalo dve obete na životoch. Kremeľ uviedol, že pozastavenie dohody o dodávkach obilia nesúvisí s útokom na most, ale s nedostatočným plnením dohody. Kontrakt na pšenicu na burze Chicago Board of Trade po tomto oznámení vzrástol o 3,4 %. Cieľom čiernomorskej dohody bolo riešiť globálnu potravinovú krízu, ktorú zhoršila rusko-ukrajinská vojna. Pravdepodobné dôsledky môžu byť hrozivé – ešte vyššie ceny potravín, hlad v rozvojových krajinách a vyššia hospodárska nestabilita.

Vráti sa rast cien nehnuteľností?

Po ôsmich rokoch dramatického rastu ceny domov v EÚ dva štvrťroky po sebe klesali. Existujú však už náznaky, že pokles sa spomaľuje, takže krach je veľmi nepravdepodobný.

Kapitalizmus opäť vedie k monopolu

Spoločnosti Microsoft a Sony si podali ruky a budú pokračovať vo vydávaní hry Call of Duty pre konzolu Playstation od spoločnosti Sony.

Akvizícia spoločnosti Activision Blizzard, výrobcu najpredávanejších hier Call of Duty, spoločnosťou Microsoft vyvolala obavy, že by mohla viesť k monopolnému správaniu.

Akvizičná transakcia v hodnote 68,7 miliardy USD by bola najväčšou svojho druhu v histórii herného priemyslu.

Spoločnosť Sony sa obávala, že by Microsoft urobil z Call of Duty a ďalších hier Activision exkluzívne hry pre Xbox.

Nedeľňajšia „záväzná dohoda“ znamená, že hra Call of Duty bude aj naďalej vydávaná na konzole Xbox aj Sony Playstation.

Zelený prístup k politike stagnuje

Vyslanec USA pre klímu John Kerry pricestoval do Pekingu na rokovania s Čínou o otázkach ochrany klímy. Odborníci neočakávajú konkrétny pokrok v rozhovoroch a domnievajú sa, že je nepravdepodobné, aby sa obe krajiny vrátili tam, kde boli diplomaticky v roku 2021. Spory medzi Čínou a USA v otázke riešenia zmeny klímy, ako napríklad rozdielne názory na znižovanie emisií a financovanie, predstavujú výzvu pre vzájomnú spoluprácu. Výsledok Kerryho návštevy sprevádza pesimizmus a obavy z povýšeneckého prístupu USA či agresívnych opatrení voči čínskemu ekologickému priemyslu. Nedávne návštevy na najvyššej štátnej úrovni medzi Čínou a USA sa celkovo považujú za pozitívne, aj keď nezhody narastajú.

Dobrá správa na záver

Štrajkujúci pozemný personál talianskych letísk ukázal, ako sa to robí, keď ich 8 hodinový štrajk viedol k zrušeniu približne 1 000 vnútroštátnych a medzinárodných letov. Je síce poľutovaniahodné, že viac ako 250 000 cestujúcich zostalo uviaznutých, ale bola to dôležitá ukážka významu a vplyvu bežných pracujúcich, bez ktorých sa nič nepohne. Okrem toho štrajkovali aj piloti spoločnosti Ryanair na belgickom letisku Charleroi, čo viedlo k zrušeniu 120 letov. K štrajku došlo počas vrcholiacej turistickej sezóny a uprostred vlny horúčav v Taliansku. Medzi štrajkujúcimi pracovníkmi boli piloti, letušky, pracovníci manipulujúci s batožinou a letiskový personál.

.

.

Zdroj: https://www.youtube.com/@firstthoughtnews

Zdieľať článok
Návrat hore