Ľavicové správy zo sveta – 18.8.

Napätie v západnej Afrike a Trumpovom trestnom konaní sa stupňuje. Našťastie sme však možno oveľa menej zaplavení odpadom, ako sme si doteraz mysleli. Toto a viac v dnešnom ľavicovom prehľade svetových správ!

Západ drží ECOWAS za ruku

Po nedávnom zvrhnutí nigérijskej vlády a tvrdej reakcii Západu západoafrický blok ECOWAS opäť vyhlásil, že je ochotný vojensky zasiahnuť, ak nebudú splnené požiadavky Západu (a tým aj ECOWAS) voči Nigeru.

Na panelovej diskusii v Ghane o diplomatickom úsilí „zvrátiť prevrat“ diskutovali armádni predstavitelia. Hovorili o vytvorení pohotovostných síl a vypracovaní plánov na zásah. „Nech nikto nepochybuje o tom, že ak všetko ostatné zlyhá, statočné sily západnej Afriky… sú pripravené odpovedať na výzvu,“ povedal komisár ECOWAS pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel-Fatau Musah.

Niger, krajina bohatá na ropu a urán, bol dôležitou geopolitickou základňou pre západné vojská a kapitál, ktoré údajne v regióne bojujú proti terorizmu (hoci teroristické aktivity boli západnou intervenciou neovplyvnené, ak nie povzbudené). Západné mediálne zdroje naďalej naznačujú účasť ruskej skupiny Wagner na nedávnom vývoji napriek tomu, že o tom neexistujú akékoľvek dôkazy. Medzitým pokračuje odsudzovanie susedných štátov Mali a Burkina Faso za ich politiku podporujúcu nezávislosť Nigeru. V Niamey, hlavnom meste Nigeru, sa konali masové protesty proti intervencii, pričom jeden z protestujúcich vyhlásil: „ECOWAS je manipulovaný zahraničnými mocnosťami. Keď vidíme reakcie Francúzska od prevratu a najmä tvrdosť konania ECOWAS, neostáva mi nič iné len si myslieť, že ide o koordinované činy Francúzska a ECOWAS.“

Vojenskí predstavitelia ECOWAS uvedené tvrdenia odmietli a opätovne zdôraznili svoju pripravenosť napadnúť Niger spolu s „ďalšími partnermi, ktorí milujú demokraciu“, s osobitným odkazom na americké a francúzske sily na kontinente.

Napriek jasným náznakom sa zdá, že najväčším tzv. zločinom povstalcov v Nigeri je vytlačenie západných síl a kapitálu v krajine. Tvrdenia o „právnom štáte“ padajú, keďže Francúzsku aj USA nie je cudzie uskutočňovať prevraty, keď to slúži ich záujmom. Imperialistické svetové rozpoloženie núti bývalé koloniálne národy do neistých hospodárskych podmienok, ktoré sú naklonené k starým koloniálnym pánom, a obmedzuje politický rozvoj na ten systém, ktorý ponecháva národ najzraniteľnejší voči vykorisťovaniu. Kým tento systém nebude prekonaný, občania týchto inak nesmierne bohatých národov nemôžu dosiahnuť skutočný politický ani hospodársky rozvoj.

V Ukrajine aspoň 350 000 mŕtvych vojakov

Ukrajinské ministerstvo obrany iniciovalo kampaň, ktorá vyzýva občanov vo vojenskom veku, aby si aktualizovali svoje údaje na odvodných úradoch a prekonali obavy z nástupu do armády. Toto úsilie je motivované potrebou prekonať veľkú prekážku pri nábore do armády a cieľom je posilniť proces náboru v čase dlhotrvajúcej letnej protiofenzívy v konflikte. Kampaň využíva typickú vojenskú reklamu – videá a svedectvá prominentných vojakov, ktorí sa delia o svoje vlastné obavy. Vojna s Ruskom, ktorá trvá už 18. mesiac, si vyžiadala životy nespočetného množstva vojakov. Ich počet bude pravdepodobne uvedený až po skončení vojny. Podľa neoficiálnych údajov bolo zranených alebo zabitých 354 000 ruských a ukrajinských vojakov.

Zelenskyj nedávno odvolal vedúcich regionálnych regrutačných úradov pre rozsiahlu korupciu. V podstate – najbohatším sa darí zaplatiť si, aby sa vyhli službe. Táto snaha o obnovu integrity systému ide súbežne s potrebou Ukrajiny mať vojakov v prebiehajúcej protiofenzíve na znovuzískanie stratených území.

Čínsky trh s nehnuteľnosťami stagnuje

China Evergrande Group, významný čínsky developer, požiadal americký súd o ochranu pred bankrotom v rámci rozsiahlej reštrukturalizácie dlhu. Spoločnosť Evergrande, kedysi najúspešnejší developer v Číne, je v súčasnosti symbolom vážnej krízy na trhu s nehnuteľnosťami v krajine – poklesu investícií do nehnuteľností, predaja domov a novej výstavby, čo prispieva k spomaleniu hospodárskej aktivity. Niektorí odborníci to klasifikujú za potenciálne katastrofické. Iní naznačujú, že spomalenie je normálnym dôsledkom spôsobeným tým, že potreby v oblasti nehnuteľností boli na čínskom trhu plne uspokojené. Čas ukáže, do akej miery bude ústredná vláda schopná krízu zvládnuť.

Trumpov kult osobnosti ohrozuje nevinné životy

Úrady v Georgii vyšetrujú vyhrážky voči členom občianskej súdnej poroty, ktorá obvinila bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho 18 spolupracovníkov. Osobné údaje vrátane fotografií a adries 23 porotcov a troch náhradníkov boli zverejnené na rôznych webových stránkach, pričom niektoré z nich sú napojené na pravicových konšpiračných teoretikov.

Incident odráža rastúce napätie okolo Trumpových právnych sporov a obvinení z volebných podvodov v jednej z politicky najrozporuplnejších krajín sveta. Trump nedávno zrušil tlačovú konferenciu, na ktorej mal predstaviť dôkazy o podvodoch a požiadal o odklad termínu súdneho procesu.

Havajské požiare si žiadajú prvé úradnícke hlavy

Herman Andaya, správca krízového manažmentu okresu Maui, odstúpil z funkcie uprostred kritiky reakcie druhého najväčšieho havajského ostrova na smrtiace požiare, ktoré si vyžiadali životy najmenej 111 ľudí. Rezignácia nasledovala po Andayovom vystúpení na tlačovej konferencii, počas ktorej obhajoval rozhodnutie nespustiť núdzové sirény s tým, že mohli priviesť ľudí do nebezpečenstva. Miestni obyvatelia vyjadrili nad týmto rozhodnutím pobúrenie. Oficiálne jeho demisia súvisí so zdravotnými ťažkosťami. Prezident Joe Biden ubezpečil, že na federálnej úrovni pokračuje podpora úsilí v postihnutých oblastiach. Havajský generálny prokurátor oznámil, že poveril súkromnú agentúru na preskúmanie reakcií kompetentných orgánov na požiare. Vysídleným obyvateľom pomáhajú dobrovoľníci, členovia komunity a miestne organizácie. Okrem toho bol vedúci vodohospodársky manažér preložený na inú pozíciu v reakcii na obvinenia z prieťahov pri uvoľňovaní vody na boj s požiarmi.

Dobrá správa na záver – niekedy je dobré sa v niečom mýliť

Štúdia Utrechtskej univerzity v Holandsku naznačuje, že problém plastového odpadu v oceánoch mohol byť zveličený až stonásobne. Vedci vypočítali, že svetové oceány obsahujú približne 3,2 milióna ton plastového odpadu. Tento odhad je v ostrom rozpore s predchádzajúcimi odhadmi environmentálnych organizácií, ktoré uvádzali množstvo plastového odpadu v rozmedzí od 50 do 300 miliónov ton. Výskumný tím pod vedením oceánológa Mikeala Kaandorpa navrhuje, že plastov je v oceánoch podstatne menej, ako sa pôvodne predpokladalo, čo by mohlo uľahčiť úsilie o ich vyčistenie. Predpokladajú, že tento rozdiel je čiastočne spôsobený tým, že plasty sa dlhšie zdržiavajú v riekach. Takže, začnime zbierať.

.

.

Zdroj: https://www.youtube.com/@firstthoughtnews

Zdieľať článok
Návrat hore