V dnešnom zhrnutí správ zo sveta sa dozviete, ako Argentínu sužuje Medzinárodný menový fond, kam zmizli oceánski ponorkoví boháči a či je Ukrajina bližšie k členstvu v NATO.
Argentína pod taktovkou dlhu
Argentína čelí katastrofe vzhľadom na jej opakujúce sa problémy so splácaním dlhov. Krajina je zdevastovaná infláciou a menovou krízou. V roku 2018 si Argentína požičala 57 miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu. Pre nemožnosť splatiť dlh bol po dohode zúčastnených strán nahradený novým 44-miliardovým. Vzhľadom na to, že Argentíne vymizli zásoby fyzickej meny a postihli ju suchá, ktoré zdecimovali úrodu, možno očakávať, že nestihne zaplatiť nadchádzajúcu obrovskú 2,7 miliardovú splátku. Ich minister financií preto navštívi USA v snahe znížiť požiadavky MMF na Argentínu. Reálna kúpna sila pre bežných Argentínčanov naďalej klesá. 30 – 40 % občanov žije v chudobe, a to najmä pre 114 % infláciu, vysoké ceny energií, oslabenú menu a extrémne ceny základných potravín. Ich útrapy sú umocnené faktom, že 10 % najbohatších Argentínčanov vlastní 60 % všetkého bohatstva v krajine.
V juhoamerickom štáte preto vypukli masívne protesty, ktoré západné médiá totálne odignorovali. Jeden vedúci odborár v reakcii na likvidáciu sociálnych istôt vyhlásil: „Musíme zmeniť ekonomickú politiku, musíme sa odpútať od našej závislosti na MMF.“
S blížiacimi sa miestnymi voľbami sa politickí predstavitelia zameriavajú na rýchle získavanie ďalších pôžičiek od MMF, zatiaľ čo odďaľujú zavádzanie šetrnejšej politiky a splácanie už existujúcich pôžičiek. Takéto politické divadlo je iba ďalším dejstvom v opakujúcej sa neschopnosti „neomylnej“ parlamentnej demokracie, v ktorej je jedinou skutočnou mocou tá, ktorá slúži záujmom kapitalistov. Výhody rozvoja technológií a nadhodnota otrockej práce bežných ľudí sú vyciciavané buržoáznou triedou, kým bežný pracujúci ľud je nútený si vyberať pôžičky a uťahovať opasky. Napriek tomu, že žijú v „demokracii“, ich kvalita života sústavne klesá zlými rozhodnutiami politikov a ľubovôľou boháčov. Akonáhle prestane byť pracujúca trieda adekvátne organizovaná a ekonomická demokracia bude ako pojem bežným ľuďom neznáma, ničenie sociálnych istôt sa stane bežnou praxou a ekonomická nerovnosť rapídne narastie.
Joe Biden rozvracia diplomaciu
Čína a USA prejavili ochotu stabilizovať vzájomné vzťahy a predchádzať konfliktom počas návštevy ministra zahraničných vecí USA Anthonyho Blinkena. Napriek tomu, že žiadne významné posuny neboli oznámené, existuje nádej, že stretnutia budú viesť k dialógu medzi čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom a prezidentom USA Joe Bidenom ešte počas tohto roka. Obe strany zdôraznili potrebu udržiavania stálych kontaktov a zodpovedného riešenia vzájomných rozdielov. Zatiaľ čo Blinken priznal, že Čína predstavuje obtiaže pre ambície USA, zopakoval potrebu stabilizácie vzťahov. Peking uznal priaznivé prínosy návštevy a pripomenul významné nezhody, ktoré pretrvávajú medzi krajinami.
Diskusie sa dotkli otázky Taiwanu, keďže vládni predstavitelia USA sa nedávno vyjadrili, že neuznávajú politiku Jednej Číny.
Napriek tomu, že by sme túto udalosť mohli vidieť ako dobrý krok pre diplomaciu medzi svetovými vojenskými veľmocami, Joe Biden sa rozhodol všetko toto rozvrátiť, keď na druhý deň označil Si Ťin-Pchinga za diktátora.
Izraelská vraždená okupácia pokračuje
Izraelské vojenské jednotky vykonali útok na utečenecký tábor v Jenine v okupovanom Západnom brehu Jordánu. Počas helikoptérového zásahu bolo zavraždených aspoň päť Palestínčanov vrátane 15-ročného chlapca. Palestínske ministerstvo zdravotníctva obete identifikovalo a oznámilo, že päť ďalších osôb bolo vážne zranených počas prestrelky medzi izraelskou okupačnou armádou a miestnymi ozbrojenými zoskupeniami. Izraelská armáda oznámila, že cieľom útoku bolo zadržanie dvoch podozrivých. Príhodná výhovorka na ospravedlnenie ich zverstiev.
Boháči opäť letia príliš blízko Slnka (resp. oceánskeho dna)
Podľa Pobrežnej stráže USA sa kanadskému lietadlu hľadajúcemu schátranú ponorku, ktorá sa nedávno stratila počas plavby k troskám Titanicu, podarilo detekovať „podvodné zvuky“ v oblasti hľadania. Plavidlo (mimochodom, ovládané 30-eurovým herným Joystickom) nesie malú skupinku šialene bohatých ľudí, z ktorých každý zaplatil štvrť milióna dolárov na to, aby mohol sedieť v kovovej krabičke. Neočakáva sa, že pasažieri prežijú.
Európu utečenci nezaujímajú
V Pakistane bol vyhlásený deň smútku po tragickom potopení lode pri Grécku. Pri nehode zomrelo asi 300 obyvateľov krajiny. Premiér vyhlásil celonárodný deň smútku a prikázal zriadenie vysoko prioritnej komisie, ktorá bude mať za úlohu nehodu vyšetriť. V súvislosti s tragédiou bolo niekoľko osôb obvinených z obchodu s ľuďmi. Zarmucujúci počet zosnulých vrhá pravé svetlo na nebezpečné utečenecké trasy po Stredomorí.
Nemecko volá po dialógu medzi veľmocami
Nemecký prezident Steinmeier privítal čínskeho premiéra, volajúc po užších kontaktoch medzi Pekingom a Washingtonom. Podľa Steinmeiera je potrebné „posilniť komunikačné kanály medzi oboma štátmi“. Tweet bol odoslaný po ich stretnutí jeho hovorkyňou. Tento krok je neprekvapujúcim výsledkom dlhotrvajúcej straty priazne medzi USA a ich spojencami.
Členstvo Ukrajiny v NATO v nedohľadne
Nemecký kancelár Scholtz sa v pondelok stretol s generálnym sekretárom NATO Stoltenbergom v Berlíne. Ich rozhovory sa zameriavali na nadchádzajúci samit NATO, ktorý by sa mal uskutočniť v júli v Lotyšsku. Zameria sa predovšetkým na vojnu na Ukrajine.
Ukrajinskí vládni predstavitelia opakovane prejavili očakávania ochoty členských štátov NATO k prijatiu Ukrajiny do aliancie. Členské štáty sa však doteraz nedohodli na oficiálnej pozvánke pre Ukrajinu. Medzitým korporáty v USA ako BlackRock pripravujú „ekonomickú prestavbu“ pre vojnou zdevastovanú krajinu tak, ako to urobili s každou inou krajinou, ktorej USA „pomohli“.
Dobrá správa na záver
Spojené arabské emiráty a Katar oznámili znovuotvorenie ambasád po šesť rokov trvajúcej pauze v oficiálnych vzťahoch. Obe krajiny vydali v pondelok stanovisko oznamujúce, že katarská ambasáda v Abu Dabí a emirátska ambasáda v Dauhe obnovili činnosť.
.
.
Zdroj: