Ľavicové správy zo sveta – 21. 8.

V dnešnom prehľade správ zo sveta sa dozviete, ako si neonacista a masový vrah sťažuje na samotu, že ruský vesmírny program nemá na sovietske časy a ako Izraelu naďalej prechádzajú zločiny, za ktoré by si iné štáty vyslúžili vojenskú intervenciu.

Bieda ničí Argentínu

Argentínsky „anarchokapitalistický“ prezidentský kandidát Javier Milei, ktorý ironicky kandiduje s populistickým programom, sa stretol s predstaviteľmi MMF. Krajina už totiž dlhšie trpí vážnou dlhovou a inflačnou krízou. Jedným z bodov, ktoré Milei zdôraznil je, že Argentína nezaplatí svoje dlhy ani nezastaví platby MMF napriek súčasným ťažkostiam v argentínskom poľnohospodárskom sektore spôsobeným zmenou klímy, suchom, prudko rastúcou infláciou a pretrvávajúcou krízou nezamestnanosti.

Populistický kandidát, ktorý vedie politickú ofenzívu podobnú Trumpovmu „drain the swamp“, je symptómom problémov, ktorým čelí Argentína. Excentrický politik kandidujúci na zrušení centrálnej banky a nahradení národnej meny dolárom získal merateľnú podporu tvárou v tvár „antiestablišmentu“. Milei okrem toho uviedol, že jeho ekonomická platforma zahŕňa „výraznú fiškálnu reformu – výraznejšiu, než požaduje MMF“.

Konkrétne to znamená znižovanie verejných výdavkov, privatizáciu, decimovanie práv pracujúcich a sociálnych istôt, ako aj spomínané zrušenie centrálnej banky. Napriek tomu Milei získal v celoštátnych primárkach 30 % hlasov, čo z neho robí favorita tvárou v tvár všeobecnej nespokojnosti s argentínskym politickým systémom. Viacerí odborníci sa vyjadrili, že je „protestným hlasom“, pričom ďalší uviedol, že „keď idete do veľmi chudobných štvrtí v Argentíne a rozprávate sa s tamojšími ľuďmi, povedia vám, že sa neobávajú toho, čo by sa mohlo stať, ak sa Javier Milei dostane do prezidentského úradu, pretože oni už o všetko prišli“.

Nie je prekvapením, že MMF nemieni nič riskovať a stretol sa aj s inými prezidentskými kandidátmi. Cieľom stretnutí je zabezpečiť, že záujmy MMF budú prioritou, nie záujmy argentínskeho ľudu. Medzitým vlny devalvácie pesa a zvyšovania úrokových sadzieb „stabilizovali“ trhy napriek tomu, že život bežných ľudí sťažili prudkým rastom spotrebiteľských cien v krajine, ktorá čelí viac ako 100 % inflácii.

V časoch extrémnej hospodárskej neistoty sa do popredia dostávajú extrémy, ktoré chránia jadro kapitalistického systému a pretvarujú sa za antiestablišment. Tie sú iba ďalším príznakom rozpadajúceho sa kapitalistického systému, ktorý nedokáže skryť svoje rozpory.

Neonacista je smutný

Anders Behring Breivik, krajne pravicový páchateľ masovej vraždy v Nórsku v roku 2011, pri ktorej zabil 77 ľudí, žaluje štát za údajné porušenie jeho ľudských práv v dôsledku držania v extrémnej izolácii. Breivik, neonacista, si v súčasnosti odpykáva 21-ročný trest, ktorý je možné predĺžiť, ak bude naďalej predstavovať hrozbu. Napriek tomu, že bol premiestnený do novej väznice s nádejou na zlepšenie podmienok sa stále cíti izolovaný. Ide o štandardnú taktiku krajne pravicových teroristov – vraždia, aby utláčali iných, ale využívajú práva dané liberálnou demokraciou, aby sa ochránili pred dôsledkami svojich činov.

Izrael naďalej porušuje medzinárodné právo

V izraelskej spravodajskej správe sa podrobne opisuje znepokojujúci incident, pri ktorom izraelské sily zadržali Palestínčana v okupovanom východnom Jeruzaleme. Muž tvrdí, že bol fyzicky týraný policajtmi, ktorí ho brutálne zbili a dokonca mu na líce vyryli symbol Dávidovej hviezdy. Palestínčan bol zadržaný na základe obvinení z údajného obchodovania s drogami. Izrael v súčasnosti zadržiava viac ako 5 000 palestínskych politických väzňov, z ktorých niektorí sú zadržiavaní bez vzneseného obvinenia alebo započatého súdneho procesu prostredníctvom taktiky známej ako „administratívne zadržiavanie“.

V nedávnom prípade izraelský súd oslobodil policajta obvineného zo zabitia v prípade zastrelenia autistického Palestínčana. Súd rozhodol, že policajt konal v sebaobrane. Tieto incidenty poukazujú na pretrvávajúce napätie a tvrdý policajný a vojenský útlak v protizákonne okupovanej Palestíne.

Lesné požiare po celej Severnej Amerike

Kanada nasadzuje svoju armádu do boja proti šíriacim sa lesným požiarom v Britskej Kolumbii, ktoré si vynútili evakuáciu viac ako 35 000 osôb. Provincia vyhlásila stav núdze a zakázala cestovanie, ktoré nie je nevyhnutné, aby pomohla evakuovaným. Problematické sú aj požiare v blízkosti hraníc s USA a na severozápade Tichého oceánu. Situácia viedla k úmrtiam hasičov. Ide o ďalší dôkaz toho, že klimatické zmeny prišli na západ.

Ruský vesmírny program sklamal

Prvá porevolučná ruská misia na Mesiac, kozmická loď Luna-25, zlyhala, keď sa vymkla spod kontroly a narazila do Mesiaca kvôli problému počas príprav na predstátie na obežnej dráhe. Toto zlyhanie poukazuje na úpadok ruského vesmírneho programu od jeho sovietskeho rozkvetu. Cieľom misie kozmickej lode bolo demonštrovať návrat Ruska k významnému prieskumu Mesiaca, ale skončila sa náhle, čo odráža problémy a zložitosť mesačných misií.

Stíhačky pre Ukrajinu

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov oznámil, že sa začal výcvik ukrajinského personálu na obsluhu amerických stíhačiek F-16. Predpokladá sa však, že proces výcviku potrvá najmenej šesť mesiacov, pričom ďalší čas si vyžiada výcvik inžinierov a mechanikov. Hoci americký predstaviteľ predtým uviedol, že po ukončení výcviku pilotov budú na Ukrajinu vyslané stíhačky F-16 z Dánska a Holandska, Reznikov sa zdržal zverejnenia konkrétnych podrobností o výcviku.

Dobrá správa na záver

Nick Kharufeh, ktorý prišiel o zrak na jednom oku v dôsledku nehody pri ohňostroji, podstúpil úspešnú liečbu kmeňovými bunkami známu ako transplantácia kultivovaných autológnych epitelových buniek limbálneho epitelu (CALEC). Tento postup spočíva v použití kmeňových buniek zo zdravého oka na kultiváciu nových buniek v laboratóriu a ich transplantáciu do poškodeného oka. Štúdia fázy 1 ukázala sľubné výsledky, pričom pacientom sa zmiernila bolesť a zlepšilo videnie. Táto technika rieši nedostatok limbálnych kmeňových buniek, ktorý je hlavnou príčinou slepoty rohovky.

.

.

Zdroj: https://www.youtube.com/@firstthoughtnews

Zdieľať článok
Návrat hore