Ľavicové správy zo sveta – 28.6.

V dnešných správach zo sveta sa dozviete, ako sa vyvíja situácia s Wagnerovcami, ako sa stavia brazílska ľavicová vláda k zelenej enegetike a čo sa deje s meniacimi sa vekmi ľudí v Južnej Kórei.

Vôľa ľudu v kapitalizme opäť ignorovaná, zisk predchádza utrpenie

Nová správa organizácie Solitary Watch uvádza, že v Spojených štátoch je v jednotlivých dňoch na samotkách viac ako 120 000 ľudí. Samoväzba je forma väznenia, pri ktorej väzeň žije v jednej cele s malým alebo žiadnym kontaktom s inými ľuďmi. V Spojených štátoch 86 % obyvateľstva podporuje obmedzenie používania a prípadné zrušenie samoväzby. To však nebráni americkému väzenskému systému, aby bol v tejto praxi na čele sveta, pričom niektorí väzni majú povolený len jeden 5-minútový telefonát s rodinou za 90 dní. Podobne ako celý väzenský systém USA je táto prax silne rasovo podmienená, pričom prevažnú väčšinu väzňov tvoria Hispánci alebo Afroameričania.

Priemerná samoväzenská cela je veľká asi ako parkovacie miesto, zámerne obmedzená na prirodzené svetlo, priestor na aktivity alebo iné podnety. Jean Casella, riaditeľka organizácie, ktorá sa venuje monitorovaniu tejto praxe a odporu proti jej používaniu, hovorí: „Rozšírené používanie samotiek v našich väzniciach a väzeniach je humanitárnou krízou. (…) Ako potvrdila OSN, ide o mučenie, ktoré sa deje na území USA.“

Väčšina krajín považuje samoväzbu dlhšiu ako 15 dní za porušenie ľudských práv, v USA však nie je ničím výnimočným, že niektorí v nej strávia aj 25 rokov. Moderný výskum jasne poukazuje na deštruktívne účinky tejto praxe na psychiku človeka, pričom už jeden týždeň v izolácii môže spôsobiť trvalé zmeny v elektrickej aktivite mozgu. Táto prax sa často označuje eufemizmami ako „administratívna segregácia“ alebo „obmedzujúce ubytovanie“.

V štátnej legislatíve sa neurobili žiadne vážne pokusy o minimalizáciu alebo odstránenie používania samotky a neexistujú žiadne riadne právne kanály, ktorými by sa väzni mohli voči tejto inštitúcii brániť. Tí, ktorí sa pokúsili o hladovku alebo iné podobné akcie, čelili odvetným opatreniam zo strany väzenských orgánov, ktoré bežne odmietajú medializáciu akýchkoľvek štrajkových akcií väzňov.

Samoväzba je zlozvykom, ktorý sa naďalej uplatňuje napriek tomu, že väzňov vážne psychicky zaťažuje, zvyšuje sa recidíva u väzňov na samotke, ako aj náklady na jej udržiavanie. V krajine, ktorá je hrdá na svoj prívlastok „krajina slobody“, sa rehabilitačné úsilie dostáva do úzadia pred barbarskými praktikami, ktoré udržiavajú inštitucionalizovaný rasizmus, zisky spoločností prostredníctvom lacnej pracovnej sily a priemyselnú mieru väznenia.

https://www.aljazeera.com/news/2023/6/27/solitary-confinement-is-still-widespread-in-us-prisons-and-jails

https://theconversation.com/we-talked-to-100-people-about-their-experiences-in-solitary-confinement-this-is-what-we-learned-190867

Brazília dáva zelenú zelenej energetike

Brazília chce do konca tohto roka prijať regulačný rámec pre veterné elektrárne na mori a ekologický vodík ako súčasť svojho úsilia o energetickú transformáciu a revíziu svojich environmentálnych referencií. Minister energetiky krajiny Alexandre Silveira zdôraznil nadchádzajúcu aukciu na prenosové linky na prenos solárnej a veternej energie na pevnine, ktorá by mohla prilákať významné investície. V Brazílii v súčasnosti chýbajú právne predpisy na reguláciu veternej energie na mori a zeleného vodíka, ale vláda plánuje vytvoriť bezpečný regulačný rámec. Štátna ropná spoločnosť Petrobras čelí problémom pri dopĺňaní svojich ropných zásob a environmentálne regulačné orgány nedávno zablokovali jej plány na prieskum v blízkosti rieky Amazonky. Vláda tento rok rozhodne aj o tom, či obnoví práce na jadrovej elektrárni Angra 3, a to vzhľadom na potrebu energetickej bezpečnosti a potenciálne vyššie náklady pre spotrebiteľov.

Brazílsky prezident Lula da Silva sa už počas volebnej kampane nebál postaviť proti záujmom kapitálu a za ochranu brazílskej prírody, menovite Amazonského dažďového pralesa.

https://www.reuters.com/sustainability/climate-energy/brazil-aims-pass-offshore-wind-green-hydrogen-laws-by-year-end-energy-minister-2023-06-27/

Wagnerovci spia, Putin oslavuje

Dostávame viac informácií o odvolanej Wagnerovej vzbure. Zo strany Wagnera – Prigožin uviedol, že dôvodom vzbury bolo defacto zrušenie Wagnerovho zásahu, ktorý sa chystal na júl. Na druhej strane – bieloruský prezident Lukašenko tvrdil, že presvedčil ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Prigožinovi neubližoval počas stresujúcich udalostí minulého týždňa. Kremeľ situáciu vykreslil ako vzburu, ktorá by mohla viesť k občianskej vojne v Rusku. Putin spočiatku prisľúbil, že vzburu potlačí, pričom načrtol paralelu s boľševickou revolúciou v roku 1917 a následnou občianskou vojnou. Nakoniec sa však dosiahla dohoda, ktorá umožnila Prigožinovi a niektorým jeho bojovníkom hľadať útočisko v Bielorusku, kam Prigožin práve pricestoval. Lukašenko navrhol Putinovi, aby s Prigožinom a jeho veliteľmi nadviazali dialóg, ale Putin sa vyjadril skepticky a tvrdil, že Prigožin odmieta s kýmkoľvek komunikovať.

https://www.reuters.com/world/europe/lukashenko-says-putin-wanted-wipe-out-prigozhin-during-mutiny-attempt-2023-06-28/

Policajná brutalita opäť vo Francúzsku

Vo Francúzsku vypukli zrážky medzi demonštrantmi a políciou po pobúrení verejnosti v súvislosti so zastrelením 17-ročného mladíka na parížskom predmestí Nanterre. Podľa úradov bolo pri zrážkach zatknutých deväť ľudí. Policajt obvinený zo streľby na vodiča bol zatknutý na základe obvinenia zo zabitia, uviedla prokuratúra v Nanterre.

https://www.aljazeera.com/news/2023/6/28/outrage-in-france-after-police-shoot-17-year-old-in-paris-suburb

Upokoja sa ceny bývania?

Na trhu s nehnuteľnosťami v USA – predaj v máji prudko vzrástol, keďže kupujúci hľadali novostavby ako alternatívu k nízkym zásobám existujúcich domov na predaj.

Podľa spoločnej správy amerického ministerstva pre bývanie a rozvoj miest a amerického úradu pre sčítanie ľudu sa predaj novopostavených domov v máji zvýšil o 12,2 % oproti aprílu a o 20 % oproti stavu spred roka. Zdá sa, že klesajú aj ceny domov.

https://edition.cnn.com/2023/06/27/homes/new-home-sales-may/index.html

Bohatí sa vyhýbajú spravodlivosti

V Hollywoode – Oscarový herec Kevin Spacey sa v stredu postaví pred londýnsky súd Southwark Crown Court, kde bude obvinený zo sexuálneho útoku na štyroch mužov.

Spacey čelí 12 obvineniam vrátane sexuálneho útoku. Za posledné obvinenie hrozí maximálny trest doživotného odňatia slobody.

Spacey sa vo všetkých obvineniach vyhlásil za nevinného.

https://www.dw.com/en/uk-kevin-spacey-in-court-on-sexual-assault-charges/a-66051762

Zaujímavá a tak trochu pozitívna správa na záver

Juhokórejčania sa v stredu stali o rok alebo dva mladšími, keďže do platnosti vstúpili nové zákony, ktoré vyžadujú používanie len medzinárodnej metódy počítania veku, čím sa nahradila tradičná metóda zaužívaná v krajine.

V decembri Južná Kórea prijala zákony, ktoré zrušili tradičnú metódu a plne prijali medzinárodný štandard.

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/south-koreans-become-year-or-two-younger-traditional-way-counting-age-scrapped-2023-06-28/

.

.

Zdroj: https://www.youtube.com/@firstthoughtnews

Zdieľať článok
Návrat hore