Ľavicové správy zo sveta – 30.6.

V dnešnom prehľade správ pokračujeme so sledovaním situácie s Wagnerovcami, pozrieme sa na čínske pokroky v zelenej energetike i na stupňujúce sa protesty proti policajnej brutalite vo Francúzsku.

BRICS silnie na úkor Západu

S oslabovaním politickej a ekonomickej hegemónie Západu sa objavujú konkurenčné štruktúry, ktoré sú predvojom novej geopolitickej multipolarity. Najnovší vývoj nastal práve tento týždeň, keď druhá najľudnatejšia africká krajina a rýchlo rastúca ekonomika Etiópia požiadala o vstup do BRICS.

BRICS bol pôvodne neformálny názov pre národné ekonomiky, ktoré sa majú stať dominantnými do roku 2050. Patria k nim Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Odvtedy sa vytvoril pevnejší geopolitický blok so spoločnými samitmi, vzájomnými rozvojovými bankami a zvýšenou hospodárskou spoluprácou.

„Očakávame, že BRICS nám dá kladnú odpoveď na našu žiadosť,“ povedal hovorca etiópskeho ministerstva zahraničných vecí. Nasleduje to po žiadostiach ďalších krajín od Argentíny po Egypt a Irán o oficiálne pripojenie k tejto inštitúcii. Čína vyjadrila oficiálnu podporu argentínskej žiadosti, pričom ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že „[vstup Argentíny] by posilnil a rozšíril jej hlas pri obhajobe záujmov rozvojového sveta“. Ďalší plánovaný samit sa uskutoční koncom tohto roka v Južnej Afrike, pričom sa očakáva, že o vstup požiadajú ďalšie krajiny. V súčasnosti tvoria krajiny BRICS viac ako 40 % svetovej populácie a približne 26 % svetového hospodárstva.

Hoci blok, ktorý vzniká ako trhová alternatíva Západu, je geopoliticky prospešný na prelomenie dominancie západného kapitálu, musíme si uvedomiť, že kým sa neurobia skutočné pokusy o prekonanie kapitalizmu, svet aj naďalej zostane vydaný na milosť a nemilosť neúprosným cyklom rozmachu a úpadku, krízam z nadvýroby, ako aj ničeniu životného prostredia pre krátkodobé zisky. Napriek tomu ide o pozitívny vývoj, ktorý môže začínajúcim socialistickým mocnostiam poskytnúť potrebný priestor na diplomatickú podporu a obchodné príležitosti.

BRICS je v súčasnosti jedným z najväčších konkurentov hegemónie USA vo svete.

https://www.reuters.com/world/americas/argentina-says-has-chinas-support-join-brics-group-2022-07-07/

https://www.reuters.com/world/ethiopia-asks-join-brics-bloc-emerging-economies-2023-06-29/

USA nesmelo priznali chybu

Čínsky „špionážny“ balón, ktorý začiatkom tohto roka preletel nad Spojenými štátmi pred tým, ako ho zostrelili, nezhromažďoval informácie, uviedol vo štvrtok Pentagón. Načasovanie je pre ministerstvo zahraničných vecí veľmi výhodné, keďže už nie je možné vytiahnuť z teraz už mŕtveho príbehu žiadnu protičínsku senzáciu.

Hovorca Pentagónu brigádny generál Pat Ryder novinárom povedal: „Vyhodnocujeme, že nezbieralo informácie, keď letelo nad USA.“

https://www.reuters.com/world/chinese-spy-balloon-did-not-collect-information-over-us-pentagon-2023-06-29/

Ekonomický prehľad

V Spojenom kráľovstve podľa oficiálnych údajov Národného štatistického úradu mala britská ekonomika nevýrazný začiatok roka 2023, keď štvrťročný rast HDP dosiahol len 0,1 %. Pomalý rast bol pripísaný inflácii, ktorá znížila disponibilný príjem domácností. Napriek zmierneniu inflácie ekonómovia predpovedajú, že vyššie úrokové sadzby budú pre ekonomiku naďalej predstavovať výzvu a udržia bolesť spôsobenú zníženou kúpnou silou.

Ceny ropy v piatok vzrástli k 75 USD za barel, ale boli na ceste k bezprecedentnej štvrtej štvrťročnej strate za sebou v dôsledku obáv z pomalej globálnej hospodárskej aktivity a dopytu po palivách.

Ruský rubeľ sa v piatok prepadol na viac ako 15-mesačné minimum voči doláru a euru, pričom ho zaťažili obavy z domácich politických rizík po prerušenej ozbrojenej vzbure.

V Pakistane bola dlho očakávaná a ostro diskutovaná agresívna pôžička od MMF podpísaná. Pakistanský politický establišment sa ťažko rozhodoval medzi potenciálnym bankrotom a dlhom vo výške 3 miliárd USD, ktorý mu poskytol MMF.

https://www.reuters.com/markets/europe/uk-economic-growth-unrevised-01-first-quarter-2023-2023-06-30/

https://www.reuters.com/markets/commodities/oil-heads-first-monthly-gain-this-year-supply-tightens-2023-06-30/

https://www.reuters.com/markets/currencies/rouble-sinks-over-15-month-low-vs-dollar-political-risk-concerns-2023-06-30/

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/pakistan-imf-reach-staff-level-pact-release-stalled-funds-2023-06-30/

Francúzi sa nenechajú zabíjať

Francúzsky prezident Emmanuel Macron usporiadal druhé krízové stretnutie so svojím kabinetom po najničivejšej noci celonárodných nepokojov na protest proti zastreleniu tínedžera políciou. Výtržníci sa v rôznych mestách dostali do stretu s policajtmi, čo viedlo k stovkám zranených, zatýkaniu a rozsiahlemu ničeniu budov a vozidiel. Nepokoje vyvolalo zastrelenie 17-ročného mladíka alžírskeho a marockého pôvodu počas zastávky s autom v Nanterre. Násilnosti sa rozšírili do rôznych miest vrátane Marseille, Lyonu, Pau, Toulouse a Lille. Incident upozornil na dlhodobé sťažnosti na policajné násilie a systémový rasizmus vo veľkých francúzskych mestách. Proti policajtovi, ktorý sa zúčastnil na streľbe, bolo začaté formálne vyšetrovanie pre svojvoľné zabitie. Situácia vyvolala znepokojenie iných vlád, pričom veľvyslanectvo USA a orgány Spojeného kráľovstva varovali svojich občanov, aby boli počas pobytu vo Francúzsku opatrní. Výtržnosti oživili spomienky na nepokoje z roku 2005, ktoré otriasali krajinou tri týždne a viedli k vyhláseniu výnimočného stavu.

https://www.reuters.com/world/europe/frances-macron-hold-new-crisis-meeting-after-third-night-riots-2023-06-30/

Čo bude s Wagnerovcami?

Šéf výboru ruskej Dumy pre obranu Andrej Kartapolov oznámil, že Wagnerovi žoldnieri už nebudú bojovať na Ukrajine, pretože odmietli podpísať zmluvy, na základe ktorých by spadali pod ruské ministerstvo obrany. Toto rozhodnutie prišlo po tom, ako Prigožin zorganizoval vzburu proti Moskve, čo viedlo k dohode o vyhostení jeho a jeho jednotiek do Bieloruska. V dôsledku nepodpísania zmlúv už skupina Wagner nebude dostávať štátne financovanie. Satelitné snímky ukazujú nový vývoj na vojenskej základni v Bielorusku, čo naznačuje možné nové usporiadanie skupiny Wagner, pričom Prigožin prišiel do Bieloruska na pozvanie prezidenta Alexandra Lukašenka. Po zmarenej vzbure ruský prezident Vladimir Putin povolil žoldnierom Wagnerovej skupiny vstúpiť do ruskej armády, presunúť sa do Bieloruska alebo odísť, pričom skupinu obvinil z pokusu o vyvolanie občianskej vojny.

https://www.euronews.com/2023/06/30/ukraine-war-wagner-will-not-fight-for-russia-ukraine-orders-evacuation-new-wagner-base-in-

Dobrá správa na záver

Podľa analýzy Global Energy Monitor (GEM) Čína s veľkým predstihom prekročí svoje ciele v oblasti zelenej energie. Krajina je na dobrej ceste zdvojnásobiť svoju kapacitu a do roku 2025 vyrobiť 1 200 GW z veternej a solárnej energie, čo je o päť rokov skôr, ako sa zaviazal prezident Si Ťin-pching do roku 2030. V súčasnosti dosiahla inštalovaná kapacita slnečnej energie v Číne 228 GW, čo zodpovedá viac ako 100 uhoľným elektrárňam, a kapacita veternej energie sa od roku 2017 zdvojnásobila na 310 GW. Tento pozoruhodný nárast energie z obnoviteľných zdrojov viedol odborníkov k predpovedi, že Čína môže dosiahnuť vrchol emisií už v budúcom roku.

Fotovoltaika v súčasnosti predstavuje jednu z najpopulárnejších alternatív k fosílnym palivám. V posledné roky sa výrazne znižuje jej cena a stáva sa tak dostupnejšou pre viac a viac domácností.

https://www.positive.news/society/good-news-stories-from-week-26-of-2023/

.

.

Zdroj: youtube.com/@firstthoughtnews

Zdieľať článok
Návrat hore