V dnešných správach sa venujeme bilaterálnemu stretnutiu USA a Číny, stanovisku OSN voči nedávnym teroristickým útokom Izraela v Palestíne a ako Zuckerberg využíva Muskovu inkompetenciu.
Nové hračky pre Zelenského
Po neúspešnej, ale vysoko očakávanej ukrajinskej protiofenzíve sa Spojené štáty rozhodli dať prísľuby ďalších zbraní, aby konflikt ešte viac prehĺbili a predĺžili. Tento mesiac je to kazetová munícia, čo sú zbrane, ktoré sa otvárajú vo vzduchu a uvoľňujú „bomby“. Tie sú rozptýlené na veľkej ploche a zabíjajú bez rozdielu. V roku 2008 bol vypracovaný Dohovor o kazetovej munícii, ktorý podpísalo 111 krajín sveta s cieľom zabrániť ich skladovaniu alebo používaniu v budúcnosti, avšak, žiaľ, žiadny z veľkých výrobcov týchto zbraní túto zmluvu neratifikoval.
Okrem samotného ničenia veľkého rozsahu tieto bomby veľmi často nevybuchnú, v dôsledku čoho môžu mrzačiť a zabíjať ešte mnoho rokov po skončení konfliktu. V Kambodži sú stále desiatky zranených alebo zabitých v dôsledku masového použitia tejto zbrane Američanmi počas vojny vo Vietname. Doteraz existujú nejasné dôkazy o používaní kazetovej munície oboma stranami konfliktu.
Tento 42. balík pomoci Ukrajine bude sprevádzať munícia HIMARS a vojenské vozidlá v hodnote 500 miliónov dolárov. Schválenie bude financované prostredníctvom prezidentského úradu pre čerpanie, dekrétu obchádzajúceho Kongres, v rámci ktorého môžu byť prebytočné americké sklady presunuté v „čase núdze“. Celkovo bolo na ďalšie vyostrenie ukrajinského konfliktu dodaných viac ako 40 miliárd dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov.
To nebráni ukrajinskému vedeniu žiadať o ďalšiu peňažnú a vojenskú podporu, najmä v podobe dodávok stíhačiek F-16. Napriek doterajším správam generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred samitom NATO, ktorý sa uskutoční tento mesiac v Litve, jasne uviedol, že Ukrajina by mohla dostať lietadlá F-16, ale do NATO nevstúpi, keďže konflikt pokračuje.
Ako to už býva, geopolitické záujmy vojenského zosobnenia západného kapitálu predbehli racionálne pokusy o dosiahnutie mieru na základe rokovaní, ktorý by priniesol normálny život bežných Ukrajincov. Kým budú dominovať záujmy kapitálu, vojny takéhoto rozsahu sa budú naďalej odohrávať na úkor bežných ľudí, mieru a životného prostredia.
O krôčik bližšie k udržateľnému mieru
Dnešná návšteva americkej ministerky financií Janet Yellenovej v Pekingu sa považuje za dôležitú príležitosť na udržanie komunikačných kanálov na vysokej úrovni medzi USA a Čínou. Hoci sa neočakávajú zásadné prelomové výsledky, odborníci sa domnievajú, že táto cesta by mohla pomôcť zlepšiť bilaterálne vzťahy a časom obnoviť vzájomnú dôveru. Konkrétny program zahŕňa rokovania o makroekonomickej a fiškálnej politike, amerických clách na čínsky tovar a zrušení ďalších ciel. Yellenová sa môže venovať aj fiškálnym a finančným otázkam a naliehať na Čínu, aby zachovala držbu amerických štátnych dlhopisov. Nedávne regulácie vývozu strategicky významných materiálov zo strany Číny slúžia ako varovanie pre USA v súvislosti s eskaláciou napätia a možným poškodením globálnych dodávateľských reťazcov. Hoci sa obnovili komunikácie na vysokej úrovni, budúcnosť bilaterálnych vzťahov zostáva neistá. Čas je kľúčový na obnovenie dôvery a orientáciu v nepredvídateľných opatreniach.
Wagnerovci sa naďalej túlajú
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok uviedol, že Jevgenij, vedúci predstaviteľ skupiny Wagner, v skutočnosti nebol v Bielorusku, ale v ruskom meste Petrohrad.
Lukašenko sprostredkoval dohodu o ukončení Wagnerovej ozbrojenej vzbury v Rusku. Podľa dohody sa mal Prigožin presťahovať do Bieloruska a Lukašenko 27. júna potvrdil, že šéf spoločnosti Wagner pricestoval do jeho krajiny.
Vnútorné boje oligopolu
Spoločnosť Twitter údajne hrozí právnymi krokmi voči spoločnosti Meta, vlastníkovi Facebooku, v súvislosti s jej novou aplikáciou Threads. Twitter obviňuje spoločnosť Meta z toho, že najala zamestnancov Twitteru na vytvorenie napodobeniny aplikácie a ukradla obchodné tajomstvá či duševné vlastníctvo. V liste adresovanom generálnemu riaditeľovi spoločnosti Meta Markovi Zuckerbergovi právny zástupca spoločnosti Twitter uviedol, že má v úmysle uplatniť svoje práva duševného vlastníctva, a požiadal spoločnosť Meta o uchovanie príslušných dokumentov. Spoločnosť Meta obvinenia odmieta a uvádza, že žiadny z tímu inžinierov aplikácie Threads sa neskladá z bývalých zamestnancov spoločnosti Twitter. Služba Threads, ktorú spustila spoločnosť Meta, získala v priebehu 24 hodín desiatky miliónov používateľov. Súperenie medzi spoločnosťami Twitter, ktorú teraz vlastní Elon Musk, a Meta sa vyostruje, pretože zápasia o tých istých používateľov.
Reakcie na terorizmus v okupovanej Palestíne
Násilie v Palestíne pokračuje, keďže generálny tajomník OSN Antonio Guterres odsúdil nadmerné použitie sily izraelskou armádou počas nedávnej operácie v utečeneckom tábore Jenin na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Guterres vyjadril znepokojenie nad vysokým počtom zranených civilistov, vysídlením tisícov ľudí, poškodením škôl a nemocníc a prerušením základných služieb, ako je dodávka vody a elektriny. Kritizoval Izrael za to, že zraneným osobám bráni v poskytovaní lekárskej starostlivosti a kladie prekážky humanitárnym pracovníkom. Počas dvojdňového náletu bolo zabitých najmenej 12 Palestínčanov a nemocnice v Jenine boli vážne poškodené. Odsúdenie šéfa OSN nasledovalo po vyhlásení troch expertov OSN na ľudské práva, ktorí izraelské akcie v Jenine označili za porušenie medzinárodného práva a potenciálne vojnové zločiny. Guterres na otázku, či podľa neho nálet predstavuje vojnový zločin, neposkytol priamu odpoveď.
.
.
Zdroj: First Thought – YouTube