Letná univerzita Európskej ľavice 2023

6. až 8. júla sa konala v Ľubľane Letná univerzita Európskej ľavice. Ľavicové strany, hnutia a organizácie z celej Európy sa stretli v hlavnom meste Slovinska, aby mohli diskutovať a spájať ľavicu v duchu internacionálnych vzťahov. Na podujatí sa zúčastnila naša predsedníčka.

Ľavica v Európe expanduje

Tri dni s ľavicou v znamení plenárnych schôdzí, diskusií a výmeny kontaktov. Vzájomné zdieľanie noviniek z domácej politiky bolo vyvážené zábavou pri spoločnom spievaní revolučných piesní a neformálnych rozhovoroch v ľubľanských podnikoch.

Na bilaterálnom stretnutí som hovorila s Waltraud Fritz-Klackl z rakúskej strany KPÖ a Lefterisom Stoukogeorgom z gréckej Syrizy, ktorých úlohou je rozširovanie Európskej ľavice. Cieľom je utužiť vzťahy ľavice východnej Európy vrátane Česka a Slovenska. Za týmto účelom sa v jeseni zorganizuje stretnutie, kde budeme mať možnosť nadviazať ďalšie spolupráce.

Bilaterálne stretnutie s Európskou ľavicou. Zľava Lefteris Stoukogeorgos, Waltraud Fritz-Klackl, predsedníčka FĽM a Daniel Schuko z KPÖ.
O bytovej otázke aj feminizme

Témy diskusií sa týkali pálčivých otázok ľavice. Fašizácia Európy, inflácia, digitálna revolúcia, mier a militarizácia, ako aj klimatická kríza.

Christin Spormann z rakúskych strán KPÖ a Links (ktorá nedávno s FĽM zdolala Tatry), hovorila o politike bývania vo Viedni. Odhadované množstvo opustených budov v centre Viedne je 80 %. Prekonať bytovú krízu nepomáhajú ani opatrenia v oblasti prenájmu a komunitného bývania. Odpoveďou viedenskej ľavice je prestať demolovať staré budovy v prospech developerov, ale použiť ich ako bytové jednotky. Národno-konzervatívna strana FPÖ – s mnohými členmi fašistami – navrhla postaviť byty na strechách bytoviek. Tento krok by však sprístupnil nové byty opäť iba bohatej vrstve obyvateľstva. Christin upozorňuje na chýbajúce zelené plochy vo Viedni, ktoré by mohli vzniknúť práve na strechách budov. EÚ dosiaľ neregulovala bytovú otázku zavedením sankcií pre majiteľov, ktorí nechávajú svoje byty neobývané.

S raperom Darkom Nikolovskim a hudobnou skupinou OVCE sme si zaspievali partizánske a revolučné piesne.

Sobotňajšia diskusia o intersekcionálnom prístupe v ľavici sa venovala feminizmu, migrácii a LGBTQ+. Slovinská poslankyňa Tatjana Greif hovorila o potrebe klasifikovať femicídu (z angl. femicide – vražda ženy kvôli jej pohlaviu) ako osobitný trestný čin. Dve tretiny obetí vrážd sú ženy, pričom 47 % z nich sú zavraždené svojím partnerom, ex-partnerom alebo členom rodiny, či blízkou osobou. Ďalej poznamenala, že na tohtoročné 21. výročie LGBTQ+ protestných pochodov v Ľubľane boli prítomné násilné prejavy, ktoré sa v porovnaní s prvým rokom nevyskytovali. Poukazuje to na stupňujúcu sa nevraživosť voči marginalizovaným skupinám.

Cuba si, Yankee no!

Rečníci napokon neboli iba z Európy. Špeciálne hostky prileteli až z Kuby, aby sa pred mítingom v Bruseli zúčastnili našej Letnej univerzity. V mene Kubánskeho zväzu mladých komunistov (Cuban Union of Young Communists) prišli Mirthia Julia Brossard Oris a Grettel Gomez González. Pre členov ELYN prebehla s hostkami diskusia. Reč bola o vyše 60 rokov trvajúcom embargu zo strany USA, ako aj ťažkostiach spojených s ich menom na americkom zozname teroristických krajín.

Kubánci napríklad nemôžu mať zavedené bankové účty. Keď Greta čakala na svoj prvý let do Európy, chcela si kúpiť slúchadlá, aby si cestou mohla pozrieť film a tak prekonať nervozitu z lietania. Platba na letisku však bola možná iba kartou. Kubánci majú cash. „Smiešna“ príhoda, ktorá ukazuje, ako denne ovplyvňujú obmedzenia USA bežný život Kubáncov.

Na diskusii ELYN s kubánskou delegáciou.

Iróniou je, že straty sú prítomné na oboch frontoch. Kuba vyvíja vlastné lieky (tak ako si musela vyvinúť vlastné vakcíny na Covid-19), ktoré by sa Američanom hodili, napríklad liek na žltačku. Vlastnými reštrikciami si ku kubánskej medicíne zamedzili prístup. Vzhľadom na úroveň zdravotníckeho systému, ako aj systému sociálneho zabezpečenia v USA však môžeme predpokladať, že na tom americkej vláde pramálo záleží. Tragikomický je aj fakt, že keď americké humanitárne organizácie poslali na Kubu lode s kurčatami, do USA sa museli vrátiť prázdne. Not a good deal.

Kube však teraz hrozí, že sa Európska únia prikloní k embargu USA a zavedie podobné reštrikcie. Delegáciu z Kuby preto čaká cesta do Bruselu, kde budú bojovať proti ďalším obmedzeniam ich práv.

Členovia ELYN okrem oficiálneho vyhlásenia nahrali video, v ktorom vyjadrujú plnú podporu Kube a ostro odsudzujú blokádu USA, ako aj zamýšľané opatrenia EÚ. Video uvidia politici v Bruseli, rovnako bude odvysielané aj v kubánskych médiách. Podporu touto formou vyjadril aj Front ľavicovej mládeže. Po prejavoch v angličtine, španielčine i taliančine sme spoločne skandovali: „Cuba si, Yankee no!“

Členovia European Left Youth Network s kubánskymi hostkami.

.

.

Lenka Želonková, predsedníčka FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore