Letný tábor FĽM

Zrekonštruovali sme partizánsky bunker, vyzbierali odpadky, podiskutovali a zabavili sa. Tak by sa dal v krátkosti zhrnúť Letný tábor FĽM, ktorý sa uskutočnil 4-6. augusta neďaleko obce Háj.

Viac ako desiatka členov a sympatizantov FĽM sa počas prvého augustového víkendu stretla nad obcou Háj. Na tomto mieste sa nachádza replika partizánskeho bunkru z obdobia SNP. Počas celého októbra 1944 v tejto oblasti viedli partizáni tuhé boje s nemeckými pešími a tankovými oddielmi. 4. októbra 1944 na tomto mieste padli traja partizáni: Anton Vaculka, Jozef Tomáš a Stanislav Palkovič. Začiatkom apríla 1945 zase touto oblasťou prechádzali sovietske a rumunské jednotky, ktoré oslobodzovali Horný Turiec.

Obec  sa pred niekoľkými rokmi rozhodla uctiť si pamiatku troch padlých partizánov inštaláciou skromného pamätníku, replikou bunkru z čias SNP a vytvorením oddychovej zóny s ohniskom a drevenými stolmi a lavičkami. Žiaľ, mnoho návštevníkov tohto miesta nerešpektovalo a nerešpektuje základné pravidlá slušného chovania sa v prírode, a tak bolo celé miesto po niekoľkých rokoch zdevastované (po lavičkách a stoloch nezostalo ani stopy) a celé okolie sme našli zahádzané odpadkami – fľašami, obalmi od potravín, ale aj väčšími kusmi odpadu.

S pomocou náradia zapožičaného obcou sme na bunkri vykonali najnevyhnutnejšie opravy, počas víkendu sme vyzbierali viac ako desiatku vriec odpadu a okolo ohniska vytvorili skromné, no slušné sedenie. Radi by sme verili, že v takomto stave zostane toto miesto čo najdlhšie.

Samozrejme, počas troch dní sa našiel priestor nielen na prácu, ale aj na zábavu či uvoľnené diskusie pri ohni. Na záver sa chceme touto cestou poďakovať všetkým, ktorí svojou troškou prispeli k dobrej veci. Veríme, že ďalší ročník Letného táboru FĽM prekoná ten prvý.

Artur Bekmatov,
predseda FĽM

Kompletnú fotogalériu nájdete na našej facebookovej fanpage.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľať článok
Návrat hore