LINKS nám píše o rakúskej politike

S rakúskou stranou LINKS, ktorá pôsobí vo Viedni, sme nadviazali vzťah už minulý rok. V nasledujúcich riadkoch nám priblížila politickú situáciu v Rakúsku.

Po korupčnom škandále v roku 2019, ktorý viedol k rezignácii Sebastiána Kurza, na post kancelára nastúpil jeho vtedajší minister vnútra. Odvtedy (december 2021) Karl Nehammer stojí na čele koalície konzervatívnej strany (ÖVP) so zelenou stranou.

Táto vláda je otvorene proporcionálne nevyvážená, keďže konzervatívna strana získala oveľa vyššie percento hlasov, a teda má aj väčšie zastúpenie ministrov. Na výzvy ako klimatická kríza, migrácia či inflácia sa preto nazerá z čisto kapitalistickej perspektívy: zelená energia a elektrické autá sa považujú za riešenie klimatickej krízy, kým reštriktívna migračná politika stavia na logike „potreby“ kvalifikovaných pracovníkov (predovšetkým v sociálnych službách). Na ľudské práva sa neberie ohľad, mnohí migranti ani nemôžu požiadať o azyl. Problém spojený s infláciou sa rieši iba povrchne, a to hlavne v podobe jednorazových príspevkov, nie však v zmene daňovej politiky (napríklad zavedením dane z majetku). Všetko je podporované zelenou stranou, ktorá nie je schopná prevziať kontrolu ani nad svojou hlavnou témou klimatickej krízy; dlho sľubovaný zákon limitujúci CO2 emisie dosiaľ nebol schválený!

Keď to zhrnieme, rakúska politika je rovnako strnulá a stratená ako iné európske krajiny. To sa týka aj opozície, ktorá je taktiež vnútorne roztrieštená, ako napríklad sociálni demokrati (SPÖ) alebo, zamerajúc sa na nacionalizmus a xenofóbiu, ako takzvaná strana slobody (FPÖ). Nasledovať rakúsku politiku v duchu ľavice sa stalo náročnejším než predtým: situácia je tak špecificky zlá, že ľavicoví občania musia byť vďační za boj proti korupcii štátnych inštitúcií a za relatívne dobre organizovanú neoliberálnu stranu (NEOS), ktorá občas oponuje vláde, predovšetkým ak ide o tému korupcie a legislatívu.

MDŽ oslávila strana LINKS protestom vo viedenských uliciach.

Jednu z menších častí opozície reprezentuje aliancia LINKS/KPÖ, dve ľavicové strany, ktoré sa spojili v komunálnych voľbách v roku 2020 a momentálne obsadzujú vo Viedni 15 mestských častí. KPÖ (Komunistická strana Rakúska) vznikla v roku 1918 a má zastúpenie v celom Rakúsku. Ich najväčším úspechom, o ktorom informovali aj európske médiá, je víťazstvo KPÖ v komunálnych voľbách v meste Graz (hlavné mesto spolkovej krajiny Štajersko), kde teraz komunistická strana sídli. LINKS sa sformovala oveľa neskôr, v roku 2020, so svojimi postojmi k rasizmu, sexizmu a ekológii občas odlišnými od viac tradičného náhľadu KPÖ. Napriek tomu obe strany silne kooperujú na strategickej úrovni a zvažujú spoločnú volebnú kampaň v rokoch 2024 a 2025, hlavne v nasledujúcich voľbách vo Viedni.

Zdieľať článok
Návrat hore