Ľudia hladujú, zrušte Cézarský zákon

Sýria je pod prísnymi ekonomickými sankciami medzinárodnej aliancie už dvanásť rokov a opakovane čelí jednostranným útokom od USA, Európskej únie a Izraela. V sobotu 4. marca sme sa zapojili do medzinárodne organizovaného protestu, aby sme vyjadrili jasný nesúhlas týmto praktikám.

Kto dopláca na imperialistické sankcie?

Zatiaľ čo Európska únia používa predovšetkým ekonomické sankcie, Izrael podniká nad územím Sýrie pravidelné letecké útoky. USA okupujú Sýriu pre ropné zdroje bohatstva. Či už sankcie, alebo vojenská agresia, zakaždým sa jedná o vojnový zločin proti sýrskemu obyvateľstvu. Posledné predĺženie sankcií do 1. júna 2023 v kombinácii s nedávnym februárovým zemetrasením zanecháva katastrofické následky na celej krajine a jeho ľude.

My členovia FĽM sme v rámci kampane „End the Siege“ informovali slovenskú verejnosť o nespravodlivých ekonomických útokoch na Sýriu. Našu výzvu sme mierili na ambasády. Spolu s bratmi a sestrami z ďalších krajín sveta sme sa tak stali súčasťou medzinárodne koordinovanej akcie organizovanej Libanonským ľudovým výborom. Zapojili sa ľavicové združenia a strany z Tunisu, Egypta, Nemecka, USA, Kanady, Anglicka či Ruska.

Naše členstvo nechalo výzvu na zastavenie sankcií pred nemeckou, talianskou a francúzskou ambasádou, ako aj pred ambasádou USA a Veľkej Británie.

V Jordánsku zaútočila polícia na miestnych protestujúcich a zatkla jedného z nich – Zaida Hamada. Tento represívny čin ostro odsudzujeme a považujeme ho za odopieranie práva na slobodný prejav.

V sobotu 4. marca sme obišli ambasády, ktorých krajiny nesú zodpovednosť za sankcionovanie. V okolí sme vyvesili plagáty informujúce verejnosť o týchto zločinoch v nádeji ukončenia útoku na sýrske obyvateľstvo.

Aj súdružky a súdruhovia z Palestíny vyšli do ulíc.
Sankcie šíria hladomor

Tieto sankcie sú nespravodlivé, amorálne, a preto neospravedlniteľné. Utrpenie sýrskeho ľudu je dôsledkom dlhoročných konfliktov na ich území, pričom ekonomické sankcie len zhoršujú jeho situáciu. Zabraňujú vstupu potrebnej pomoci do krajiny vrátane zdravotníckych potrieb a potravín, čo vedie k rozšírenému hladomoru, chorobám a úmrtiam.

Je dôležité, aby proletariát držal spolu. Pracovitý ľud na celom svete zdieľa spoločný boj proti vládnucej triede, ktorá nás vykorisťuje a utláča. Sankcie proti Sýrii sú toho ďalším dôkazom. Trestajú nevinných obyvateľov, ktorí nad vzniknutou situáciou nemajú kontrolu. Musíme držať spolu a zjednotiť sa v boji proti tomuto útlaku.

Podpredsedníčka FĽM Alexandra Aganbegović s odkazom pre ambasádu USA.

Zvyšovaním povedomia o situácii v Sýrii naďalej podporujeme našich bratov a sestry v ich boji proti kapitalistickému vykorisťovaniu. Je načase, aby sa medzinárodné spoločenstvo zobudilo a uznalo škody spôsobené sankciami.

Žiadame okamžité ukončenie barbarských sankcií, ktoré docieľujú len jedno, a to utrpenie obyčajného ľudu!

Držme spolu a buďme solidárni.

.

.

Ladislav Šepeľa, člen FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore