Maroš Čupka – Predstavenie kandidáta

Štvrtým predstavovaným kandidátom za FĽM je Maroš Čupka z Banskej Bystrice, kandidujúci pod číslom 72. Má 23 rokov, vyštudoval konzervatórium a v súčasnosti je študentom UPJŠ v Košiciach. Rád sa odkazuje na predkov z pod Kráľovej hole, zo Šumiaca, ale i z východného Slovenska. Má množstvo záľub- hrá na trombón v rôznych hudobných telesách, rád udržuje/opravuje svoje automobily- veterány, má rád vojenskú históriu, ktorej sa aktívne venuje svojou účasťou, ale aj organizovaním pietnych spomienkových podujatí, či besied na školách, tiež si rád prečíta zaujímavú knihu, a v lete sa venuje cyklistike.

  1. Čo je zaujímavé na politike pre mladého človeka ako ste Vy, resp. prečo ste sa jej rozhodli venovať aktívne?

Moje rozhodnutie venovať sa politike nevzišlo len tak z ničoho nič. Odmalička som mal veľmi dobrú výchovu, za čo veľmi pekne ďakujem svojej rodine. Často som sa pohyboval medzi generáciami ľudí, aj mimo rodiny, čo vojnu ešte zažili, resp. prežili jej dôsledky. Neboli to žiadne ideologické vplyvy. Jednoducho tí ľudia to rozprávali od srdca a vždy som videl, ako sa im obrazy životných utrpení premietajú v ich očiach. Ďalším významným príkladom je pre mňa starý otec, ku ktorému sa hrdo hlásim ako partizánovi, čo pôsobil u Jegorova. Síce som ho nezažil, ale príbehy ktoré som počul o rodine, ako ťažko sa žilo na Horehroní, ako prežívali roky vojny, to všetko vo mne podvedome formovalo vzťah k súčasnosti a vnímam existujúce sociálne nepokoje, militarizáciu, či radikalizáciu. Ľudia vždy túžili po ideáloch mieru, pokoja a blahobytu, no ich dosiahnutie si väčšinou vyžiadalo krv nevinných. Dnes sa približujeme k tomu, že sa obdobná situácia môže veľmi ľahko zopakovať. Preto som sa rozhodol aktívne zapojiť, vyzbrojený ideálmi, vedomosťami a myšlienkami minulých generácií, do tohto boja a pomôcť tomu zabrániť.

  1. Čím Vás zaujala radikálna ľavica, ako mladého človeka?

Ako uvádzam, sú to jej základné hodnoty a princípy, s ktorými sa plne stotožňujem. Nepotreboval som vyslovene nejaký impulz, jednoducho to vo mne bolo, a keď som sa začal politicky orientovať a ohliadať kam sa môžem zaradiť, bolo to práve tu- k FĽM. Som preto  rád, že taká organizácia funguje a pevne verím, že sa bude naďalej rozrastať, a budeme spoločne môcť plniť jej základný cieľ- ponúkať hodnoty mladým ľuďom, ktoré dnes v spoločnosti chýbajú.

  1. Čo ponúkate ako kandidát FĽM za stranu Socialisti.sk?

Je to ťažká otázka. Rád používam príslovie- Nikto ti nemôže dať toľko, koľko ti ja môžem sľúbiť. Presne to vnímam ako problematické pri súčasnej politike, čomu sa snažím vyhýbať- sľubom, ktoré sa nenaplnia.

Chcem ľuďom ponúkať racionálne riešenia, ktoré vychádzajú z ich požiadaviek. Tým že veľa cestujem po Slovensku, získavam ucelenú predstavu kde sa ako žije. Slovensko má paradoxne obrovské nevyužité bohatstvo, ktoré sa ukrýva v jeho prírode, a ponúka agroturizmus. Ale POZOR! Určite nie taký, ako vo Vysokých Tatrách, ktoré nám ziskuchtiví developeri zdevastovali, podobne ako Chopok, či Donovaly a pokračujú v tom bez zábran ďalej.

Jedným z mojich veľkých želaní je dostať dobrú a spravodlivo ohodnotenú prácu k ľuďom v regiónoch, a nie ľudí k otrockej práci ďaleko od svojich rodín. Stavajú sa diaľnice a cesty, ale reálne investície prúdia len na západ krajiny. Nemáme využité železnice na nákladnú prepravu, namiesto toho nám naše cesty 2. a 3. triedy ničia ťažkotonážne vozidlá. Preto je mojou druhou víziou masívna podpora železničnej a verejnej dopravy. Podľa vzoru Rakúska, by som chcel aby sa rozvíjalo regionálne a lokálne hospodárstvo, aby sme nedovážali nekvalitné potraviny zo zahraničia, ale aby sme mali vlastné a kvalitné, a zároveň by sme tým podporili život na dedinách.

Mojou poslednou víziou je rozvinutá kultúra. V starovekom Grécku filozofi upozorňovali – ak upadá kultúra, upadá celá spoločnosť. V mojej rodine mám folkloristov, hudobníkov, ľudí, čo sa podieľali aj svojou prácou na reprezentácii Slovenského folklóru v zahraničí. Okrem iného aj môj starý otec stál pri vzniku SĽUK-u. Vážim si všetko, naše dejiny, kultúru, prírodu, ľudí- našu krajinu, preto sa hrdo hlásim k odkazom predkov a chcem rozvíjať všetko to dobré, čo nám zachovali. Verím že všetci môžeme prispieť k lepšej budúcnosti.

Vopred som vďačný za každý jeden hlas, ktorý určite neprepadne, ak tomu budete úprimne veriť!

maros cupka

Zdieľať článok
Návrat hore