Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých zmenách nefunkčného systému, živeného skorumpovaným štátnym aparátom a politickými elitami. Napriek faktu, že v identickej línií rodinkárstva a netransparentnosti pokračuje aj samotný M. Kotleba, ktorý sľúbil daný stav napraviť, jeho popularita, i kvôli pôsobeniu ĽSNS v NR SR – čo je zároveň legitimizačným faktorom jeho strany, je naďalej vysoká, a v prípade jednokolových volieb s účasťou viacerých protikandidátov je opätovné víťazstvo takmer samozrejmosťou. Martin Klus, Ján Lunter a Stanislav Mičev uzavreli dohodu o zotrvaní toho kandidáta, ktorý bude mať v prieskumoch proti M. Kotlebovi najväčšie šance.

Kde však nastal (hlavne pre SaS) problém?

Martin Klus ako odborník a mimoriadne známa i populárna osobnosť predpokladal oznámením svojej kandidatúry náskok, pričom by SaS získala silné politické body za porazenie extrémizmu v B. Bystrici. V hre sú však dvaja ďalší schopní kandidáti. Známy podnikateľ Ján Lunter a Stanislav Mičev – generálny riaditeľ múzea SNP, priam symbolicky pôsobiaci najautentickejšie v rámci boja proti kandidátovi propagujúcom myšlienky netolerancie či xenofóbie.

Prvý prieskum agentúry AKO z konca februára 2017 však ukázal len to, čo všetci zasvätení predpokladali. M. Klus napriek svojej popularite nedokáže pre SaS získať kreslo v Banskej Bystrici.[1] Druhý za M. Kotlebom by skončil práve S. Mičev, ktorý udržuje dobré vzťahy s vládnym SMER-om. Ďalší prieskum agentúry FOCUS  z leta 2017 vykazuje pre M. Klusa opätovne tretie miesto.[2] S blížiacimi sa voľbami je však tento trend pre SaS zaiste neprijateľný, nakoľko táto jedna z mála akcieschopných opozičných strán stavila na osobu M. Klusa svoju prestíž a schopnosť demonštrovať silu opozičného lídra.

Pred dvomi dňami však M. Klus obvinil agentúru FOCUS z podozrivých praktík jej anketérov, pričom tí majú pri zisťovaní voličských preferencií nadržiavať inému kandidátovi, v tomto prípade Jánovi Lunterovi. M. Klus zverejnil i grafické znázornenie rozhovoru na svoju fajn page. Momentálne je spor v stave, v ktorom sa vzájomne obviňuje agentúra FOCUS a M. Klus z nesúčinnosti a nezáujmu problém riešiť. Líder SaS v Banskobystrickom kraji však pravdepodobne skutočne do dnešného dňa neposkytol agentúre telefónne číslo a čas hovoru tak, ako sľúbil. Negatívne komentáre pod spomínaným príspevkom na seba nenechali dlho čakať i od samotných podporovateľov tohto kandidáta.

Bez ohľadu na to, kto má v tomto žabo-myšom spore pravdu je výsledok nasledovný:

M. Klus sa zachoval de facto identicky ako A. Danko pri súčasnej vládnej kríze, keď cítil pocit ohrozenia vlastných záujmov, konal urýchlene a proti záujmom protikotlebovskej koalície. Problém s anketérkou bolo potrebné riešiť priamo s agentúrou FOCUS. Dávať nepriamo a zároveň verejne najavo svoje znepokojenie nad tretím miestom, s ktorým strana ani on sám nepočítali, nie je pre porazenie M. Kotlebu správnou taktikou a takýto počin spochybňuje úprimnosť dohody s ostatnými kandidátmi. V kontexte situácie to skôr momentálne vyzerá na to, že počas kreovania dohody sa SaS spoliehala na druhé miesto a počítala s hlasmi ostatných kandidátov. Nerozhodnutých voličov (ktorých je mimochodom viac, než voličov M. Kotlebu) však takéto kroky utvrdia v nejasnosti, voličov protikotlebovskej koalície zas v tom, či ich počin má vôbec nejaký zmysel, a nakoniec voličov
M. Kotlebu ale i ĽSNS ako celku utvrdia v správnosti ich voľby.

Osobne ďakujem M. Klusovi za humorné prednášky z FF KU i za jeho dlhoročné prínosné politologické analýzy. Ak by jeho prípadné víťazstvo znamenalo porážku M. Kotlebu, budem mu tento úspech priať. Obávam sa však, že takýmto spôsobom len neuvážene oslabil protiľudácku koalíciu, a v prípade ďalších nepriaznivých výsledkov by mal na základe dohody svoje miesto uvoľniť Jánovi Lunterovi či Stanislavovi Mičevovi.

Všetko dobré a veľa rozvahy v župných voľbách prajem  M. Klusovi i všetkým Banskobystričanom.

[1] Online, dostupné z < http://hnonline.sk/slovensko/955266-prvy-prieskum-v-banskobystrickom-kraji-zupne-volby-by-jasne-ovladol-kotleba >

[2] Online, dostupné z < https://dennikn.sk/799585/prieskum-zupanom-v-banskej-bystrici-by-sa-stal-kotleba/ >

Prevzaté z blogu Jakuba Šveca.

Odkaz na článok TU.

Zdieľať článok
Návrat hore