Protestujúci v Hamburgu: Vyzývame svet, aby učinil Hamburg ústredným bodom odporu proti starým a novým kapitalistickým orgánom!

HAMBURG – Demonštrujúci v Hamburgu svojou protestnou akciou, pokrstenou „Vítajte v pekle“ vyvolali podvečer masívne nepokoje, vzhľadom na to, že sa na tomto proteste zišli v niekoľkotisícovom počte. Policajné zložky na útoky zápalnými fľašami zareagovali nasadením vodných diel a zatknutiami veľkého počtu demonštrantov. Tých je momentálne vo väzbe takmer stovka. V stovkách sa počítajú aj zranení na oboch stranách. V tábore polície utrpelo zranenia 175 príslušníkov.

Ďalšie podobné akcie sú už oficiálnymi úradmi vopred zamietnuté. Stalo sa tak i kvôli zopár prípadom rabovania a poškodenia súkromného majetku, čo však nemusí súvisieť priamo s týmto protestom. Najviac napadnuté boli „vykričaná“ štvrť St. Pauli a Altona. Médiá udávajú, že útoky na policajné zložky neustále pretrvávajú.

Viac ako 6500 odporcov summitu v uliciach severonemeckého mesta zastupuje 35 organizácii. Tie postavili zložky hamburskej polície do pozoru, k čomu  sa Timo Zill, hovorca polície vyjadril:  „Proti zločincom budeme rozhodne postupovať a reagovať na ich útoky.“

Účastníci protestu sa začali schádzať už popoludní a ich počet o pár hodín presiahol 12 tisíc. Polícia však zasiahla na popud toho, že niektorí z nich prekročili nariadenie ktoré hovorí o tom, že si nesmú zahaliť tvár. Po niekoľkých desiatkach minút zabránenia pochodu prepukli nepokoje. Bezpečnostné zložky sa snažili rozdeliť protestujúcich na dve časti. Tzv. čierny blok zablokovala a ostatným umožnila cestu. Situácia sa však neupokojila, účastníci pochodu začali hádzať dymovnice a svetlice. Po tom, ako sa snažila druhá časť preliezť cez zátarasy, musela polícia nasadiť i ďalšie posily. Demonštranti však pred vodnými delami úspešne unikli. Počet zatknutých a zranených dosiaľ nie je známy. Na sociálnej sieti Twitter sa však hamburská polícia obhajovala tým, že napadnutí boli jej členovia a museli sa adekvátne brániť.

Na ďalší summit očakávajú bezpečnostné zložky pokračovanie demonštrácie s názvom „G20 not wellcome“, avšak v tomto prípade už dokonca v stotisícovom počte. Predpokladajú, že sa ho zúčastnia rôzne organizácie a prívrženci hnutí, ako sú antifašisti, feministické organizácie či klimatistickí aktivisti.

Pochod s názvom „Hamburg Show Attitude“ usporiadajú súbory neziskových organizácií. Jeden z protestujúcich sa vyslovil k summitu G20: „Vyzývame svet, aby učinil Hamburg ústredným bodom odporu proti starým a novým kapitalistickým orgánom.“

Niekoľkým domácim novinárom odobrali počas summitu z neznámych dôvodov akreditácie. Informoval o tom Severonemecký rozhlas. Popri fotografovi Weser-Kurier a reportérovi  Junge Welt, ktorému akreditáciu odobrali zástupcovia Spolkového kriminálneho úradu pri vstupe do centra na miestnom výstavisku, vraj prišli o akreditácie najmenej traja ďalší predstavitelia médií.

-dj-

Zdieľať článok
Návrat hore