Proti chudobe aj fašizmu

Víkend sme strávili v teréne. 8.10. sme podporili demonštráciu odborových zväzov Proti chudobe na Námestí SNP v Bratislave. O deň nato sme sa zúčastnili Antifašistického výstupu na Zobor.

Demonštrácia Konfederácie odborových zväzov na Námestí SNP v Bratislave.

Nie je chudoba ako chudoba

Ocitli sme sa v období, keď sme nútení čoraz častejšie hovoriť o pracujúcej chudobe, ktorej percento sa zvyšuje úmerne inflácii a ignorancii vlády. Preto sa sobotňajšia demonštrácia začala symbolicky päť minút po dvanástej. Riešenia, ktorých prijatie bolo požadované, už dávno nie sú proaktívne, ale môžu iba zachrániť alarmujúcu situáciu.

Momentálne je 6,7 % pracujúcich ohrozených chudobou. Otázka znie, kedy je čas hovoriť o chudobe. 40 % domácností na Slovensku síce zaplatí všetky účty a ešte im aj zostane na jedlo, no nemôže si dovoliť investovať do voľnočasových aktivít. Šport, výlety s deťmi, doplnkové vzdelávanie, kultúra nehovoriac sa stávajú prepychom.

Stojíme na strane pracujúcich

Na demonštráciu odborových zväzov sme prišli vyzbrojení odhodlaním a transparentmi. KOZ sa na základe minulých negatívnych skúseností verejne vyhradila voči spolupráci s akoukoľvek politickou stranou. Zmeny, ktoré sú nevyhnutné na zlepšenie života pracujúceho obyvateľstva, sa však bez zásahu politiky nezaobídu. Odbory sme preto podporili nielen z pozície občianskeho združenia, ale aj ako sympatizanti či členovia hnutia Socialisti.sk, ktorí presadzujú potreby pracujúcej triedy od začiatku svojho vzniku.

Monika Uhlerová, prezidentka KOZ SR, predstavila na proteste návrh novely Zákonníka práce. Odborárske zväzy žiadajú navýšenie štátneho rozpočtu, minimálnej mzdy zamestnancov či prijatie národného proti krízového plánu. Je čas obrátiť pomoc na ľudí, ktorí nezvládajú platiť účty za energie, jedlo a bývanie!

Zľava predseda FĽM Západ Ľubo Zeman, v strede podpredsedníčka Alex Aganbegović, napravo Jakub Ondruš.

„Nemôžeme tolerovať netoleranciu a nenávisť.“

V nedeľu sa členovia Frontu ľavicovej mládeže, ako aj hnutia Socialisti.sk zúčastnili IX. ročníka antifašistického pochodu na Zobor. Výstup sa konal pri výročí výsadku sovietskych partizánov nad Nitrou na jeseň 1944. Akcia sa realizovala v spolupráci so stranou Hlas – sociálna demokracia, Spoločnosťou Ladislava Novomeského a Klubom vojenskej histórie Nitra. So svojím prejavom o hrozbe fašizmu v súčasnosti vystúpila naša podpredsedníčka Alexandry Aganbegović.

„Čoraz viac počuť rasistické, sexistické či homofóbne vtipy a ľuďom sa zdajú myšlienky pravicového extrémizmu čoraz menej cudzie. V mene liberálnej tolerancie a slobody slova nechávame slobodne znieť nenávistné názory.“

Podpredsedníčka Alexandra Aganbegović prednáša svoj prejav na Pyramíde pri Zobore.

„Kapitalizmus a fašizmus idú ruka v ruke. Fašizmus ľudí rozdeľuje a rozdelení ľudia sa ľahšie vykorisťujú. Ľavica bola, je a vždy bude antifašistická. Budeme aj naďalej bojovať proti nenávisti a chrániť pred ňou zraniteľných.“

Bohatá účasť organizácií, ale aj seniorov, mladých a rodín s deťmi sú dôkazom toho, že v boji proti fašizmu a extrémizmu nie sme sami. Odhodlanie pripomínať si históriu potláčania ľudskosti a prenášať antifašistický odkaz na ďalšie generácie je to, čo nás spája.

Reportáž z Antifašistického výstupu na Zobor natočila TV Nitrička.

 

tajomníčka FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore