Rok po Zámockej – čo sa zmenilo a čo sa musí zmeniť?

Dnes si pripomíname rok od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave. Tento ohavný čin otriasol časťou spoločnosti. Veľa ľudí dúfalo, že strata dvoch ľudských životov dovedie spoločnosť k aspoň trochu väčšej solidarite s teplými na Slovensku. Veľa sviečok, kvetov, či dokonca slová prezidentky ponúkli zdanie solidarity. Dnes však môžeme s istotou povedať, že sa nič nezmenilo. A my sme na to upozorňovali predtým, vtedy a aj potom.

Zo slonovinovej veže sa ľahko káže

Dlhodobo upozorňujeme na to, že kým sa z boja za práva teplých bude robiť osobitná záležitosť, väčšinová spoločnosť nebude mať dôvod s nami solidarizovať. Môžeme sa tomu čudovať? Nie – tak, ako môže byť Východniarom ukradnuté, čo sa deje na Záhorí, tak môžu byť cis/heterosexuálom ukradnuté problémy teplých. Moralizovať nad tým nemá zmysel. Kým medzi nami existuje priepasť (ako medzi dvoma koncami republiky), ostáva ľahostajnosť spoločnosti jej inverznou funkciou.

V článku Liberálny teplý aktivizmus brzdí pokrok v zrovnoprávňovaní sme v závere uviedli, že ,,prijatie nedosiahneme zo slonovinovej veže, ale preukázaním socialistickej spolupatričnosti so zvyškom pracujúcej triedy podporou štrajkov, odborárskych protestov a podobne,” a za týmto si stojíme. Na Slovensku žije pod hranicou chudoby milión ľudí a miliónom chudoba hrozí každý deň. Päť miliónov ľudí sa na Slovensku denne stretáva s nefunkčným zdravotníctvom, školstvom, infraštruktúrou, rastúcimi cenami a slabými mzdami. A s výnimkou hŕstky podnikateľov nikto z nás nemá pocit, že žije v krajine, v ktorej ich hlas, a nielen ten volebný, niečo znamená. Z tohto pohľadu priemerný človek ozaj nemusí vidieť rozdiel medzi Zámockou a Zochovou. 

Na to, že iba socialistickou emancipáciou môžeme dosiahnuť oslobodenie tak teplých ľudí, ako aj všetkých pracujúcich poukazujeme už dlhšie. Aj preto sa snažíme na akcie ako Dúhový PRIDE priniesť myšlienky solidarity miesto individualizmu tlačeného kapitalistami.
Solidarite s teplými sa bez spoločnej platformy spoločnosť nenaučí

Rok po útoku, po niekoľkých solidárnych protestoch proti aktivite fundamentalistov v parlamente a po voľbách, ktoré možno chápať ako referendum medzi „chlebom” a „identitami” sa táto hypotéza potvrdila. Koľkokoľvek solidárnych protestov bude, toľkokrát to budú len výkriky do tmy. Ak Jozef Mak teplého Janka bude poznať iba z bratislavského protestu, ostane ich vzťah chladný. Slovami internetového diskurzu: kvír ľudí treba normalizovať. Ako? Začať môžeme tak, že sa z našich komunít – pracovisko, susedstvo či obec – nebudeme vyčleňovať. Naopak, pokiaľ možno, treba otvorene „priznať farby” a nerobiť z toho veľkú vec. Byť kvír je síce normálne, ale nie je to bežné a to treba zmeniť. Bude to konštruktívnejšie než aj desať verejných budov s vyvesenou dúhovou vlajkou. Namiesto zdôrazňovania identity zdôrazňujme sociálne požiadavky, ktoré máme spoločné so zvyškom pracujúcich.

Naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović pri pietnej spomienke na Juraja a Matúša, ktorých životy minulý rok tragicky vyhasli.

Zámocká ulica nás stále bolí. Ak nechceme, aby jej odkaz vyšiel navnivoč, nesmieme zabudnúť, čo k nej viedlo: dysfunkčná výchova v rodine podnikateľa a reakčného politika, nefunkčná starostlivosť o duševné zdravie na školách, odcudzenie a strata ľudskosti, ľahostajnosť štátu a jeho orgánov. Spoločným menovateľom týchto faktorov je kapitalizmus a jeho dôsledky vo všemožných oblastiach verejného i súkromného života. A preto je boj za socializmus bojom za Zámockú.

.

.

Sely Papan, trans členka FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore