Rozbíjanie odborov v Dell

Odbory v technologickej sfére sú ešte v raných štádiách života. To však nebráni medzinárodným korporátom ako je Dell, aby ich bezočivo utláčali a zastrašovali.

Kariéra v technológiách – sen alebo trest?

Práca v technologickom sektore sa niektorým javí ako luxus. Sedieť v kancelárii alebo na home office, zarábať tisícky eur mesačne, a to iba za ťukanie do počítača. Skutočnosť je však oveľa komplikovanejšia. Vezmime si jednu z najkompetitívnejších oblastí – IT sektor. Programátori, testéri a softvéroví architekti pravidelne zbierajú desiatky, ak nie stovky hodín neplatených nadčasov. ,,Firemná kultúra“ sektora vedie mnohých k obetovaniu všetkých oblastí života pracovným projektom. Ako sme sa však nedávno dozvedeli, ani takáto vernosť k práci (a zamestnávateľovi) nestačí na to, aby sa šéf k svojim zamestnancom správal ako k ľudským bytostiam.

Daniel Andráško predsedá odborom v spoločnosti Dell s.r.o. Bol zakladateľom Technologies Unions Slovakia (TUS) a odborárom-priekopníkom vo svojom sektore. Dell na Slovensku v roku 2021 zamestnával viac ako 2 600 ľudí a odhodlané odbory tu pomáhajú postaviť pracovné podmienky na dôstojnú úroveň. 

Daniel Andráško (Zdroj: SME INDEX, Jozef Jakubčo)

Dell ide plnou parou proti Zákonníku práce

Dell ako správna kapitalistická firma však nedokázal dlho trpieť potenciál odborov. Kde to predsa žijeme, aby zamestnanci pracovali iba počas pracovnej doby a aby mali dôstojné podmienky na prácu? Nadnárodná spoločnosť, ktorej slovenskej pobočke sa z roka na rok zvyšuje zisk (v roku 2022 bol vo výške 9 773 557€) si v žiadnom prípade nemôže dovoliť férové konanie voči vlastným zamestnancom. A tak sa vedenie firmy rozhodlo pristúpiť k rozbitiu odborov.

Spoločnosť už zrušila pracovné pozície štyrom vedúcim členom odborov a dvom dokonca doručila výpoveď. Ku 31.1. doručili výpoveď aj samotnému Andráškovi. Ako pripomína TUS:

  1. Slovenský Zákonník práce vyžaduje súhlas odborov s prepustením člena riadiaceho orgánu. Tento nedostali.
  2. Slovenský Zákonník práce vyžaduje súhlas Európskej zamestnaneckej rady, ktorej p. Andráško predsedá. Tento nedostali.
  3. Slovenský Zákonník práce vyžaduje súhlas úradu práce, keďže p. Andráško je ZŤP a požíva i túto špeciálnu ochranu. Ani tu súhlas nedostali, zamietavé stanovisko prišlo z prvého i druhého stupňa úradu.
Z petície TUS

Je nehorázne a neprijateľné, aby zahraničný zamestnávateľ šikanoval slovenských odborárov a zastrašoval zamestnancov od členstva v odboroch. Konanie spoločnosti Dell dokazuje, že zisk firiem a produktivita zamestnancov sa v žiadnom prípade v kapitalizme neprenesú do kvality života zamestnancov. Zamestnávateľ sa vždy bude snažiť maximalizovať zisk idúci do jeho vrecka na úkor pracujúcich.

Arogantný a zrejme protizákonný prístup firmy razantne odmietame a veríme, že sa miestnym odborárom podarí napraviť túto nesmiernu krivdu. TUS spustilo petíciu, aby upozornili na konanie zamestnávateľa a priviedli ho k férovému konaniu. Podporiť ju môžete na odkaze:

https://www.peticie.com/verejna_vyzva_na_dodriavanie_zakonnika_prace_vo_firme_dell_sro?fbclid=IwAR3Yg4707jq0iTzeNe4VhuoDeZfYFgXTmrjVwAZcSNx7W3b3nzfVe1jdb2E

.

.

Jakub Rendvanský, člen vedenia FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore