Sankcie blokujú pomoc Sýrii

Nezákonné sankcie USA a EÚ zablokovali prísun humanitárnej pomoci do Sýrie po ničivom zemetrasení, ktoré zabilo tisíce ľudí. Experti OSN požadujú ukončenie obmedzujúcich sankcií a uviedli, že „môžu prerásť do zločinov proti ľudskosti“.

Pomôžte obetiam zemetrasenia v Sýrii

1. poslaním finančného daru na účet FĽM s poznámkou SYRIA: SK47 0900 0000 0051 5276 6227,

2. materiálnym príspevkom (lieky a medicínske pomôcky, deky, stany, spacáky, teplé oblečenie, hygienické potreby a potreby pre deti) do reštaurácie Palmýra v Bratislave.
Chcú pomôcť, ale nemôžu

Nezákonné sankcie USA a EÚ zabránili tomu, aby bola do Sýrie po ničivom zemetrasení, ktoré zabilo tisíce ľudí, zaslaná humanitárna pomoc.

Počet obetí sa každým dňom zvyšuje, k 9. februáru prišlo v dôsledku zemetrasenia o život najmenej 3 000 Sýrčanov (pozn.: takmer 6 000 k 15. februáru). Zničené boli aj tisíce budov. Je to obzvlášť závažné, pretože Sýria už bola destabilizovaná desaťročnou vojnou, podporovanou miliardami dolárov a zahraničnými zásahmi USA, Európy a Izraela.

Riaditeľ Sýrskeho Červeného polmesiaca Khaled Hboubati pre agentúru Associated Press povedal, že jednostranné západné sankcie zhoršili náročnú humanitárnu pomoc. „Nemáme palivo ani na vyslanie (humanitárnych a záchranných) konvojov, a to kvôli blokáde a sankciám,“ varoval Hboubati.

Veľvyslanec OSN v Sýrii Bassam al-Sabbagh vysvetlil, že sankcie USA a EÚ zabránili lietadlám pristávať na sýrskych letiskách: ,,Takže aj tie krajiny, ktoré chcú poslať humanitárnu pomoc, nemôžu kvôli sankciám použiť nákladné lietadlá.“

Celé rodiny prebývajú v mešite v meste Aleppo, Sýria. Zdroj: UNHCR

Sýrske štátne médiá Sana informovali: „Washington a jeho západní spojenci dávajú príkazy  niektorým krajinám a vyhrážajú sa im, že na ne uvalia sankcie, ak budú rokovať so Sýriou alebo ak nejaká banka uzavrie so Sýriou obchod“.

V rozhovore pre libanonskú spravodajskú sieť Al Mayadeen sýrsky minister zahraničných vecí zdôraznil, že jednostranné sankcie sú podľa medzinárodného práva nezákonné a porušujú Chartu OSN a mnohé rezolúcie Bezpečnostnej rady.

Sýrska ekonomika klesla o 90 %

Keď USA, Veľká Británia a Európska únia spustili v roku 2011 zástupnú vojnu proti Sýrii, začali ukladať nezákonné jednostranné sankcie. Tie v roku 2019 prerástli do de facto blokády prijatím tzv. cézarského zákona.

Kvôli týmto sankciám a vojne ,,celé [sýrske] obyvateľstvo zostáva v život ohrozujúcich podmienkach s vážnym nedostatkom pitnej vody“, elektriny, paliva a potravín, informovala Alena Douhanová, reportérka OSN špecializovaná na negatívny vplyv jednostranných donucovacích opatrení na ľudské práva.

Sýrska ekonomika v dôsledku zahraničím podporovanej zástupnej vojny klesla o 90 %. V súčasnosti žije deväť z desiatich Sýrčanov v chudobe.

Severozápadná sýrska provincia Idlib je pod kontrolou extrémistickej salafisticko-džihádistická milície Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá je premenovanou pobočkou al-Káidy. Získava významnú podporu od člena NATO Turecka.

Severovýchodnú časť Sýrie okupuje armáda USA v aliancii s kurdskými SDF (Sýrske demokratické sily) a YPG (Ľudové obranné jednotky) milíciami. Toto územie pod kontrolou Washingtonu tvorí významnú časť sýrskych ropných polí a produkcie pšenice.

USA by mali odložiť svoju geopolitickú posadnutosť

Čína odsúdila sankcie USA voči Sýrii a vyzvala k ich zrušeniu. Popri zasielaní humanitárnej pomoci Peking zároveň odsúdil vojenskú okupáciu krajiny zo strany USA, ako aj ich prisvojovanie si sýrskych zdrojov.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning vyhlásila:

„USA sa už dlho angažujú v sýrskej kríze. Časté vojenské údery a tvrdé hospodárske sankcie spôsobili obrovské straty na životoch civilistov a pripravili Sýrčanov o prostriedky na živobytie. V súčasnosti americké vojská naďalej okupujú hlavné sýrske regióny, v ktorých sa ťaží ropa. Ukoristili viac ako 80 % sýrskej produkcie ropy a prepašovali a spálili sýrske zásoby obilia.

V dôsledku tejto katastrofy by USA mali odložiť geopolitickú posadnutosť a okamžite zrušiť jednostranné sankcie voči Sýrii, aby sa uvoľnili dvere pre humanitárnu pomoc Sýrii.“

Pomáha Čína aj Venezuela

Zemetrasenie tvrdo zasiahlo aj sýrskeho suseda Turecko. V krajine zahynulo najmenej 16 000 ľudí (pozn.: údaj je k 6. februáru, číslo k 15. februáru sa pohybuje okolo 35 000). Čína reagovala vyslaním 82-členného záchranného tímu a viac ako 20 ton humanitárnych zásob.

Hoci je Venezuela pod nezákonnými západnými sankciami a blokádou USA, prejavila solidaritu s obyvateľmi Sýrie. V reakcii na zemetrasenie venezuelská vláda poslala do Damasku lietadlo s 15 tonami potravín, liekov a inej pomoci spolu s pátracím a záchranným tímom.

Venezuelský veľvyslanec v Sýrii José Gregorio Biomorgi Muzattiz vyhlásil: „Solidarita nikdy nepodľahne blokáde“.

.

.

Originál: https://geopoliticaleconomy.com/2023/02/09/us-sanctions-aid-syria-earthquake/

Pozn.: pôvodný článok bol skrátený

Zdieľať článok
Návrat hore