Slávny raper, menej známy antikapitalista

16. júna si pripomíname 52. výročie narodenia rappera Tupaca Amaru Shakura. Tupaca známeho pod pseudonymom „2Pac“. Poznáme ho ako populárneho amerického rapera, ale málokto vie, že Tupac bol antikapitalista a ľavicový aktivista.

Nosil meno známeho povstalca

Meno Tupac Amaru pochádza od Túpaca Amaru II., slávneho vodcu povstaní peruánskych domorodcov proti španielskej nadvláde. Bolo mu dané jeho matkou Afeni Shakur. O tomto mene povedala: „Chcela som, aby mal meno revolučných domorodých ľudí na svete. Chcela som, aby vedel, že je súčasťou svetovej kultúry.“ Afeni Shakur je jednou z mnohých aktivist* hnutia Black Panthers, ktorí bojovali proti segregácii, vykorisťovaniu a hlavne proti samotnému kapitalizmu. Samozrejme, treba podotknúť, že jeho matka Afeni bola jedna z 21 členov Black Panthers, ktorí boli zatknutí a obvinení z niekoľkých sprisahaní s cieľom bombardovať policajné stanice a iné verejné miesta v New Yorku.

V istom bode svojho života bol aj samotný Tupac členom komunistického hnutia. Počas 80. rokov bol členom Ligy mladých komunistov v Baltimore. Ale je dôležité poznamenať, že Tupacov ľavicový aktivizmus nebol ani tak poháňaný zastrešujúcimi teóriami o tom, ako by sa mala spoločnosť reštrukturalizovať, ako jeho vlastným zmyslom pre „realpolitiku“.

Z piesne Ghetto Gospel: It aint about black and white / coz we’re human / I hope we see the light before its ruined
Kritizoval rozdelenie bohatstva v Amerike

Tupac si príliš protirečil a bol poháňaný surovými emóciami na to, aby prezentoval úplne zaoblené politické myšlienky. Jeho vplyv na generáciu však nemožno poprieť! Rozdielnosť medzi jeho aktivizmom a aktivizmom jeho matky Afeni Shakur alebo iných členov Black Panthers je neprehliadnuteľný. Jeden z faktorov, prečo je to tak, môžeme nachádzať v tragickom konci hnutia Black Panthers. FBI sabotoval stranu nezákonným a skrytým programom (COINTELPRO), ktorý zahŕňal sledovania, infiltrácie, krivé výpovede a policajné obťažovania, všetko určené na podkopanie a kriminalizáciu strany.

V poslednej dobe sme mohli vnímať, ako sa stávajú trendom rôzne útržky z Tupacových rozhovorov. Tupac kritizoval štruktúru bohatstva v americkej spoločnosti: „To nie je možné, aby Michael Jackson alebo ktorýkoľvek Jackson mal mať niekoľko násobkov miliárd dolárov a tu sú hladujúci ľudia,“ povedal raz v rozhovore. „To nie je možné. To nie je možné, aby títo ľudia vlastnili lietadlá, kým sú tu ľudia, ktorí nemajú domy, byty, chatrče, zásuvky ani nohavice.“ V iných rozhovoroch taktiež naznačoval, že americký imperializmus je najkrvavejšia forma „gangového“ násilia a priznal, že číta aj marxisticko-leninskú literatúru, konkrétne Stalina.

Umlčaný odkaz Afroameričanov

Na koniec je dôležité spomenúť, ako americký kapitalizmus ničí odkazy afroamerických antikapitalistických aktivistov. Mnoho ľudí dodnes netuší, že Tupac bol antikapitalista. Rovnako veľa ľudí nevie, že Martin Luther King bol antikapitalista. Mnoho afroameričanov v Spojených štátoch amerických ani netuší, kto boli Malcolm X, Fred Hampton, Huey Newton a iní afroamerickí antikapitalisti.

Spojené štáty americké nemôžu dovoliť, aby myšlienky týchto ľudí boli propagované a šírené medzi inými, keďže to ohrozuje jej samotné kapitalistické zriadenie. Odkazy alebo „dedičstvo“ týchto aktivistov zriadenie Spojených štátov mení na „mierumilovný aktivizmus“, ktorý nebude ohrozovať kapitalistickú štruktúru. Ako už bolo spomenuté, mnohí ľudia nevedia, že Tupac bol antikapitalista, alebo sa to dozvedajú až v neskoršej dobe, kedy sú ich názory pevne prokapitalistické.

.

.

Viktória a Samuel, člen FĽM Východ

Zdieľať článok
Návrat hore