Za 71 % všetkých svetových emisií je zodpovedných iba 100 korporácií. Sú medzi nimi najmä energetické a ropné spoločnosti, ako aj vláda jednej krajiny.
Najväčšie vymieranie od vyhynutia dinosaurov
Klimatickú krízu pociťujeme čoraz viac. Zažívame veľké výkyvy počasia, ako aj častejšie a ničivejšie prírodné katastrofy. Prírodu devastujú obrovské požiare. Vysychajú rieky a jazerá, ľudia strácajú prístup k pitnej vode. Dokonca aj krajiny globálneho severu pociťujú v lete nebezpečné horúčavy. Situácia sa každým rokom zhoršuje. Ako dôsledok človekom spôsobených klimatických zmien vyhynie denne vyše 150 druhov rastlín a živočíchov.
Vedci predpokladajú, že ak sa príčiny klimatických zmien drasticky nezredukujú, v najbližších desaťročiach môžeme očakávať čoraz horšie výčiny počasia. Povodne, lesné požiare, búrky či tornáda.
Americké korporácie na top priečkach
Prvých 10 priečok entít najaktívnejšie sa podieľajúcich na znečisťovaní planéty obsadzujú výlučne americké spoločnosti. Energetické korporácie Vistra Energy a Duke Energy produkujú zhruba 100 miliónov ton CO2 ročne.
6. najväčší producent CO2 na svete je vláda Spojených štátov. Vlastní plynárne, elektrárne, ktoré pracujú s neobnoviteľnými zdrojmi, a produkuje odpad. Iba za rok 2019 bola zodpovedná za vypustenie takmer 50 miliónov ton CO2 do prírody a ovzdušia. Pre porovnanie, ročná uhlíková stopa priemerného Slováka je 7,7 ton.
Kúpte si elektrické auto!
Koncept uhlíkovej stopy ako spôsob preniesť vinu na obyčajných ľudí spopularizovala ropná spoločnosť British Petroleum. Táto korporácia je 40. najväčším producentom CO2 na svete. Ako riešenie klimatickej krízy a spôsob zvrátenia klimatickej katastrofy je prezentovaný opäť konzum: „Kúpte si elektrické auto!“, „Kúpte si úspornú práčku!“.
Mnoho ľudí sa snaží obmedziť svoj osobný dopad na životné prostredie. Cítia sa previnilo a snažia sa preniesť zodpovednosť za budúcnosť celej planéty na svoje plecia. Ako však majú vidieť výsledky svojej snahy, keď korporácia beztrestne vypustí 609 miliónov litrov ropy do Mexického zálivu?
A medzitým lídri najbohatších krajín sveta cestujú na summity súkromnými lietadlami, aby sa potom mohli pochváliť, že sa tam stravovali bezmäsito.
Teraz peniaze, potom apokalypsa
Príčina klimatickej krízy je jasná. Kapitalizmus nepozná morálne hranice a umožňuje korporáciám zarábať stovky miliárd eur na kopaní hrobu pre samotnú Zem. Majitelia a akcionári týchto spoločností si uvedomujú dlhodobé následky svojho konania, ale oni sami sa ich nedožijú. Planéta sa stane takmer neobývateľnou až o desiatky rokov, peniaze prichádzajú teraz. Desaťročia nevidia nič, iba zisk. S vidinou nekonečného rastu vedome ignorujú fakt, že Zem máme len jednu a jej zdroje sú obmedzené.
Stojíme pred voľbou: Kapitalizmus alebo naša planéta? Existovať súčasne nedokážu.
Alexandra Aganbegović, podpredsedníčka FĽM