Sloboda Palestíne, koniec genocíde!

Hanba Slovákov, dojímavé prejavy palestínskej diaspory a pokriky, ktoré zneli celou Bratislavou. Aj takto vyzeral náš protest za slobodu Palestíne.

Pre koho sme protest robili?

Ešte pred tým, ako napíšeme o samotnej udalosti si dovoľujeme začať s fotografiami obetí genocídy páchanej Izraelom. Napriek tomu, že ani fotky nedokážu plne zosobniť utrpenie palestínskeho ľudu veríme, že bude jasné, prečo je podpora Palestíny najmä v týchto časoch dôležitá.

Prejavy pod súsoším partizánov

V sobotu 21.10. sme sa zišli na Námestí SNP v Bratislave, aby sme sa postavili na stranu obetí genocídy, ktorú pácha Izraelský štát v Palestíne. Kým politici od prezidentky cez premiéra až po predsedu parlamentu bez rozmyslu podporili tento fašistický apartheidný štát a vysvietili Bratislavský hrad jeho vlajkou, my sme odmietli zapredať svoje hodnoty a opäť sme sa zapojili do boja proti imperializmu.

Pod súsoším partizánov, symbolom ilegálneho boja proti fašizmu, najprv vystúpila naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović.

Európski lídri sa oháňajú argumentami, ako sa má Izrael právo brániť. Pýtam sa, proti komu? Aká ja to „obrana“? Okupujú palestínsku zem, vraždia palestínskych ľudí, ženy, deti, starých, chorých, celé rodiny.

V utorok Izrael spáchal bombový útok na nemocnicu s kostolom, pri ktorom zavraždili vyše 800 ľudí. Nemocnicu! Ide o chorý a sadistický vojnový zločin. Toto je obrana? Bránia sa proti chorým a deťom?

Adresovali sme aj výzvu hlave štátu: „Pani prezidentka, vyjadrili ste podporu dvojštátnemu riešeniu, stojte si za ňou. Komunikujte s predstaviteľmi Palestíny, nie len Izraela. Zatvorili ste sa do informačnej bubliny, ktorá má smrteľné následky. Počúvajte hlasy Palestínčanov, ktoré kričia o pomoc a prosia o záchranu svojich rodín a detí.“

Podpredsedníčka FĽM Alexandra Aganbegović. Foto: Anton Zorád

Napriek tomu, že sme na naše protestné zhromaždenie pozvali desiatky mienkotvorných médií sa unúvalo ukázať iba zopár. Tie, ktoré o nás informovali sa hneď utiekali k skloňovaniu slova „terorizmus“. Takýto vývoj sme predpokladali a aj preto sme sa im v prejave osobitne venovali.

Médiá, dajte Palestínčanom priestor ozvať sa a brániť sa. Neustále sú vykresľovaní len ako teroristi bez ľudskosti. Keď sa hovorí o mŕtvych Izraelčanoch, povie sa, že boli zabití, no keď sa hovorí o mŕtvych Palestínčanoch, povie sa, že zomreli. Povezdme to na rovinu, boli zabití, boli zavraždení prívalovým dažďom bômb a rakiet, ktoré sú každý deň zhadzované na civilné obyvateľstvo Palestíny.

Médiá, máte v rukách moc rozhodovať o tom, čo ľudia uvidia a o čom si vytvoria názor.

Ukážte im masakre v Gaze, už viac nesmieme mať zatvorené oči!

Nasledoval sprostredkovaný prejav našich blízkych partnerov v Palestínskej komunistickej mládeži. Upozornili na to, že skutky izraela nie sú ničím iným ako vojnovým zločinom, etnickou čistkou a genocídou. Rovnako zdôraznili, že Izrael nie je jediný s krvou na rukách. Pomáhajú mu imperialistické krajiny západu, menovite USA, Británia, Francúzsko i Nemecko. Palestínski komunisti kategoricky odmietli a odsúdili deportácie a ďalšie vysídľovanie palestínskeho ľudu.

Prejav Palestínskej komunistickej mládeže prečítal náš člen Matúš Knižka. Foto: Anton Zorád

Večná česť a sláva našim martýrom!

Nech žije medzinárodná solidarita a boj za slobodu!

Nech žije revolučný duch utláčaného ľudu!

Slovo dostali aj predstavitelia palestínskej diaspóry, menovite študentka medicíny Inas Ibrahim a chirurg Talal Ali. Zdieľali svoje pohoršenie nad neľútostným vyvražďovaním civilného obyvateľstva Palestíny. Ako poznamenal Dr. Ali, vzhľadom na to, že Izrael odstrihol Palestínu od základných životných potrieb vrátane elektrickej energie sú miestni lekári nútení operovať pod osvetlením mobilných telefónov (nehovoriac o tom, že im každú sekundu hrozí bombový útok).

Hlavným hosťom podujatia bola veľvyslankyňa Palestínskeho štátu Safa Khaldi. Vyzdvihla účasť všetkých prítomných ako odvážnu a kriticky dôležitú. Upozornila na to, že Izrael svojimi skutkami všestranne porušuje medzinárodné právo. Aj preto požiadala medzinárodnú komunitu, aby iba nečinne nepristávala, ale konala a pomohla trpiacej Palestíne. Apelovala na prítomných, aby si uvedomili, že kým je u nás normálne, aby rodičia videli svoje deti vyrastať, v Palestíne je to pre činy Izraela snom. A tieto sny sú dennodenne ničené bombami a guľkami.

Výstupy strhujúco ukončil náš zakladajúci predseda a súčasný predseda hnutia Socialisti.sk Artur Bekmatov:

Cez mesto až k veľvyslanectvu

Nasledoval pochod mestom cez Františkánske a Hlavné námestie. Centrom zaznievali pokriky ako „Palestínčania sú ľudia!“ či „Zachráňte Gazu!“. Okrem zvedavých tvárí sme si vyslúžili i potlesk niektorých okoloidúcich, ktorý milo potešil.

Zastavili sme sa pred starou budovou SND, kde už bol pripravený ďalší program. Zatiaľ čo na plátne boli premietané obete izraelského ničenia, pani veľvyslankyňa predniesla v arabčine báseň od Mahmouda Darwisha – Našej zemi. Po nej nasledovalo umelecké predstavenie Nawras Rashed, študentky sochárstva na VŠVU. Držiac bábätko v tradičnej šatke keffiyeh spievala piesne odporu, zatiaľ čo bola obmotávaná v policajnej páske. Jej výstup symbolizoval boj Palestínčanov za slobodu až do posledného konca.

Na záver mali prítomní možnosť zapáliť sviečku obetiam genocídy. Protestné zhromaždenie sme po minúte ticha v pokoji ukončili a pustili sa do príjemných rozhovorov so zúčastnenými.

Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí prišli osobne, ale aj tým, ktorí z rôznych dôvodov prísť nemohli. Vaša podpora pre nás znamená nesmierne veľa.

Video z protestu je dostupné na našom YouTube Kanáli.

Zdieľať článok

1 názor na “Sloboda Palestíne, koniec genocíde!”

  1. Pingback: Otvorený list ministrovi Jurajovi Blanárovi - Slovenská iskra

Komentáre sú uzavreté.

Návrat hore