Povedzme si to na rovinu. Technológie sa stali de facto neoddeliteľnou od nášho moderného života. Sprevádzajú nás počas celého dňa: od momentu, keď ráno vypnete budík na mobile, počas dňa v práci alebo (pomenej) v škole a následne aj vo voľnom čase. Okrem toho, že nám život zjednodušujú, vytvárajú aj úplne nové problémy. Jeden z nich je softvér na týchto zariadeniach, bez ktorého by naše zariadenie nebolo viac ako kus glorifikovaného kremíka.
Diktatúra komerčných softwarov
,,Stiahni si Photoshop, dajú sa tam dobre upravovať fotky.“ Určite ste sa stretli s podobnou skúsenosťou. Nadšenec príde domov a zistí, že na to, aby tento program mohol vôbec používať, musí platiť okolo 210 € ročne. Sumu, ktorú si nemôže dovoliť každý. A to nie je jediný problém. Ak ste niekedy čítali podmienky používania alebo ,,Terms and Conditions“, zistili ste, že takzvaný ,,držiteľ intelektuálneho vlastníctva“ má právo Vám kedykoľvek znemožniť prístup.
Taktiež máte zakázané so softvérom robiť čokoľvek, o čom autor neuvažoval. Ak ste teda programátor, máte zakázané vôbec sa pokúsiť študovať, ako program funguje. Často máte zakázané čo i len povoliť známemu použiť daný software. Prečo? Predstavte si, že ste si kúpili balík zápaliek. Od momentu, čo ste ich obdržali, si s nimi môžete robiť, čo sa Vám zachce. Chcete ich použiť na zapálenie grilu? Nie je problém. Chcete si z nich spraviť gaštanového panáka? Prosím. Chcete z nich vydolovať fosfor pre Vaše amatérske chemické pokusy? Smelo do toho! Nikto sa nikdy nebude pozastavovať nad tým, že pár zápaliek podarujete priateľovi, ktorý chystá opekačku… Keď sa ale na komerčný softvér pozriete rovnakou logikou, začnete vidieť vyššie spomenuté problémy.
Chcete si na svoj mobilný telefón nainštalovať aplikáciu, ktorá Vám konečne vypne tú neznesiteľnú zvučku od výrobcu? ,,Nie nie, toto nemôžete, a ak sa Vám to nejako podarí, znefunkčníme Vám polovicu ostatných funkcií.“ Máte úžasný nápad na rozšírenie do Vašej obľúbenej hry? ,,Smola, my nepodporujeme užívateľské rozšírenia, a ak sa budete snažiť študovať, ako naša hra funguje, aby ste si vytvorili Vaše rozšírenie, dáme Vás pred súd.“ Predtým než perfektnou balistickou trajektóriou defenestrujete svoj mobilný telefón, vedzte, že existuje aj iná cesta.
Slobodný software prináša benefity aj nám
Slobodný software je akýkoľvek software, ktorý človeku poskytuje nasledovné práva:
- právo spúšťať software
- právo vytvárať a distribuovať kópie softwaru
- právo skúmať a študovať software
- právo meniť a vylepšovať software
V praxi to znamená, že ak používate slobodný software, nemusíte sa obávať, že jedného dňa Vám program prestane fungovať, lebo ste doň nejakým omylom zasiahli alebo inak porušili podmienky používania. Ďalšou výhodou je rešpektovanie súkromia. Aj keď niektorý komerčný software (tzv. Freemium) môže byť naoko zadarmo, zbiera o Vás nadbytočné množstvo informácií prístupných iba pre pár očí. V slobodnom software by ste takéto praktiky ťažko hľadali, keďže komunita nemá čo získať zo špehovania seba samej.
Ak Vám vo Vašom slobodnom programe niečo vadí, alebo máte úžasný nápad na vylepšenie, prosím, môžete si ho naprogramovať. Zapojiť sa môže prakticky každý. Tu sa dostávame k ľavicovým prvkom tohto konceptu. Je bežné, že celý vývoj slobodného software prebieha iba v rámci komunity vývojárov. Napríklad si predstavte, že ste vytvorili aplikáciu kalkulačky. Dáte ju na internet so slobodnou licenciou GNU GPL. Fero z druhého konca sveta si ju stiahne a páči sa mu, ale chýba mu tam funkcia odmocniny. Tak si ju tam prirobí a svoje zmeny pošle Vám naspäť. Vy tieto vylepšenia môžete pridať do svojej verzie a v tomto momente máte obaja vylepšenú verziu aplikácie, z ktorej obaja rovnako benefitujete. Nie je tu žiadna firma, ktorá by diktovala, čo v programe bude a čo nie na základe toho, čo prinesie viac profitu.
Marxizmus v technológiách
Program sa vyvíja na základe dopytu po funkcionalite a tento kontrast motívu výroby je práve jednou z myšlienok vyplývajúcich z marxizmu. Ako bonus navyše: Vďaka tomu, že ste použili licenciu GNU GPL, žiadny človek ani firma si nemôže legálne upravovať a redistribuovať kód Vašej kalkulačky bez toho, aby uverejnili kód svojej upravenej verzie pre všetkých. Šach mat.
Samozrejme, model slobodného softwaru má aj svoje nevýhody. Programátori na ňom pracujú vo voľnom čase a nie sú za svoje úsilie odmeňovaní nijak inak ako chcenou funkcionalitou (napríklad kalkulačka s funkciou odmocniny z nášho príkladu) a záznamom o ich vykonanej práci. Výsledkom je aj to, že software má niekedy menej funkcií ako komerčná alternatíva (do ktorej boli často investované nezanedbateľné peňažné čiastky na rozdiel od slobodnej alternatívy), aj keď toto hodnotenie býva subjektívne a môže sa stať aj presný opak.
Každopádne v dnešnom systéme slobodný software je jeden z najlepších (ak nie najlepší) modelov vývoja software z pohľadu poskytnutých benefitov pre pracujúcu triedu. Taktiež má širokú perspektívu v socialistickom režime výroby. Prečo by teda ľavici naklonení ľudia mali podporovať slobodný software? V prvom rade tým podporujete komunitné projekty, z ktorých benefituje každý, a pomáhate tým aj ľuďom v krajinách tretieho sveta, ktorým poskytujete kvalitný software, na ktorý sa nevzťahujú žiadne západné sankcie alebo embargá. Ďalej Vám nemôže za žiadnych okolností byť odopretý prístup k software, či už kvôli vyššie spomínaným embargám, alebo kvôli rasovej, rodovej, politickej, etnickej alebo akejkoľvek inej forme diskriminácie. V neposlednom rade máte možnosť kreatívne využiť software na účely, o ktorých pôvodný autor (alebo skôr autori) ani neuvažoval, bez akýchkoľvek obáv prenasledovania.
Je celkom možné, že slobodný software používate už teraz, napríklad OBS, Blender, VLC, Firefox alebo Geogebra. Ďalej namiesto programu Adobe Photoshop môžete skúsiť použiť GIMP, namiesto Microsoft Office skúste LibreOffice alebo OpenOffice, a ak ste ostrieľaný PC používateľ a chcete sa niečo nové naučiť, môžete skúsiť GNU/Linux namiesto Microsoft Windows. Existuje veľa slobodných alternatív k populárnym komerčným programom. Používaním však spravíte iba prvý krok, čo je popularizácia. Môžete sa však aj priamo zapojiť do zlepšovania, ak napríklad pri chybe v programe napíšete vývojárom. Už takto viete spraviť významný krok k zlepšeniu programu pre všetkých – bez výnimiek.
.
.
Michal Hutira, FĽM Západ