Sme solidárni s ukrajinskými komunistami

Posledné júlové dni navštívila delegácia Frontu ľavicovej mládeže komunistov v Zakarpatskom regióne Ukrajiny. Počas niekoľkých dní členovia FĽM absolvovali oficiálne i menej oficiálne stretnutia s predstaviteľmi Komunistickej strany Ukrajiny i ukrajinského Komsomolu. Delegáciu KSU viedol súdruh Volodymyr Alexij. V závere oficiálneho stretnutia si položením kvetov na miestnom vojenskom cintoríne naša delegácia uctila pamiatku vojakov padlých v bojoch o tento región v druhej svetovej vojne. Žiaľ, hroby niektorých červenoarmejcov sa v poslednom období stávajú čoraz častejšie obeťou vandalizmu.

Spoločné stretnutie bolo prospešné nielen pre posilnenie priateľských vzťahov, no aj pre výmenu skúseností či názorov na dianie v našich krajinách. Zástupcovia FĽM ozrejmili ukrajinským komunistom dvojtvárnosť slovenskej zahraničnej politiky vo vzťahu k Ruskej federácii, čo následne ovplyvňuje aj ostatné krajiny východnej Európy. Ďalej sme podali krátku informáciu o blížiacich sa krajských voľbách, ako aj o čoraz intenzívnejších prejazdoch vojenskej techniky krajín NATO, najmä USA, po slovenských cestách a železniciach. Vďaka podrobnému monitorovaniu prejazdov sme dokázali poskytnúť pomerne presné informácie o konkrétnych počtoch, trasách a dátumoch prejazdov.

Pre nás boli zase užitočné informácie o vnútorných pomeroch na Ukrajine a v Zakarpatskom regióne. Dozvedeli sme sa podrobnosti o prebiehajúcej dekomunizácii na Ukrajine, o čoraz silnejšom obmedzovaní aktivít KSU, ktoré sú garantované ústavou – ako napríklad právo na zhromažďovanie či právo zúčastňovať sa volieb. „Určite by nebolo na škodu veci, ak by sa na problémy ukrajinských komunistov upozornilo na pôdach parlamentov členských krajín EÚ. V Česku na naše problémy upozornili poslanci za KSČM, žiaľ, na Slovensku takíto poslanci chýbajú,“ posťažovali si komunisti z Užhorodu.

Zaujímavým momentom, na ktorý nás upozornili ukrajinskí komunisti bola informácia, že Zakarpatský región má po rusky hovoriacich regiónoch juhovýchodu krajiny najvyšší potenciál separatizmu.

Družba medzi komunistami Slovenska a Zakarpatského regiónu bude aktívne pokračovať aj v ďalšom období – nasledujúce stretnutie máme naplánované na budúci víkend na festivale vo východoslovenskom Zámutove.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľať článok
Návrat hore