Solidaritu s ukrajinskými komunistami!

11990655_1155452744469087_7903668374820605051_nVyhlásenie Frontu ľavicovej mládeže (FĽM) k prenasledovaniu politickej opozície na Ukrajine.

V stredu vyhovel Okresný kyjevský súd žiadosti Ministerstva spravodlivosti Ukrajiny a po spolitizovanom procese zakázal činnosť KSU na celom území krajiny. Front ľavicovej mládeže ostro odsudzuje kroky junty vládnucej na Ukrajine namierených voči politickej opozícii. Ide o neospravedlniteľné zasahovanie do základných politických práv obyvateľov Ukrajiny.

Tvrdenie Ministerstva, že  komunistická strana sa usiluje o násilnú zmenu ústavného poriadku,  propaguje vojnu a násilie, podnecuje etnické spory a útočí na ľudské práva a slobody. Systematicky tiež vyzýva na vytvorenie polovojenských organizácií…,“ je lživé a účelové. Bola to práve KSU, ktorá počas nepokojov na Majdane vyzývala obe znepriatelené strany na spravodlivé a rozvážne riešenie – vypísanie celoštátneho referenda, v ktorom by obyvatelia rozhodli či má Kyjev pristúpiť k asociačnej dohode s EÚ alebo nie. Sú to práve ukrajinskí komunisti, ktorí pravým menom pomenúvajú zločiny banderovcov v minulosti a v súčasnosti vyzývajú na rozumný dialóg s Ruskom.

Front ľavicovej mládeže vyjadruje presvedčenie, že práve zdravý rozum, ktorý si ukrajinskí komunisti zachovali je dôvodom, prečo chce prozápadná majdanská junta na Ukrajine komunistickú stranu zakázať. Junta na čele S Porošenkom, Jaceňukom a Turčynovom nepotrebuje rozvážnu a relevantnú opozíciu.

Touto cestou FĽM vyjadruje solidaritu s ukrajinskými súdruhmi od Užhorodu až po Izvarino a verí, že na základe podnetu od predsedu KSU Petra Simonenka adresovanom Európskemu súdu pre ľudské práva bude učinené spravodlivosti zadosť. Podporu ukrajinským komunistom vyjadril aj John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu, ktorý zákaz KSU v mene Amnesty International ostro odsúdil.

Na záver vyzývame predsedu Výboru pre európske záležitosti NR SR Ľuboša Blahu a predsedu Zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja, aby vo svojich výboroch iniciovali oficiálne odsúdenie zákazu Komunistickej strany Ukrajiny. Rovnako apelujeme aj na predstaviteľov ľudskoprávnych organizácií na Slovensku, aby nemlčali a prenasledovanie komunistov na Ukrajine verejne odsúdili.

Artur Bekmatov,

predseda Frontu ľavicovej mládeže

v Bratislave, 17. 12. 2015

ukr

Zdieľať článok
Návrat hore