Stanovisko k streľbe na výjazdovom zasadnutí vlády

Dnešný zrejmý pokus o atentát na predsedu vlády potvrdzuje vyostrovanie konfliktov živených kapitalistickou triedou. Ignorovanie materiálnych potrieb obyvateľstva a hľadanie falošných nepriateľov (v menšinách, verejnoprávnych médiách, mimovládnych organizáciach, senioroch a ďalších skupinách) sa čoraz ďalej preukazuje ako neudržateľné.

Môžeme s istotou predpokladať, že vláda využije tento atentát na neprimerané kroky voči (nielen parlamentnej) opozícii. Bez toho, aby boli známe bližšie informácie o útočníkovi sa viacerí členovia koalície obuli do opozičných strán. Obviňujú ich, že vytvorili v spoločnosti atmosféru, ktorá atentát umožnila.

Pravdou je, že nálady medzi podporovateľmi opozície a koalície sú v mnohých prípadoch maximálne antagonistické. Tvorenie takejto atmosféry však nikdy nebolo unilaterálne – každá strana zastúpená v parlamente sa pokúšala svojho oponenta nejak dehumanizovať a vytvoriť z neho strojcu všetkých problémov spoločnosti.

Kapitalistické strany (teda tie, ktoré nás „zastupujú” v parlamente) posluhujú vládnucej buržoáznej vrstve. Snažia sa udržať pomer síl v spoločnosti tak, aby pracujúci mohli byť naďalej vykorisťovaní a aby buržoázia mohla naďalej zvyšovať svoje zisky. To vedie k zhoršovaniu životnej úrovne pracujúcich.

Na to, aby si kapitalistické strany mohli udržať svoju pozíciu a súčasne ignorovať potreby pracujúcich, sú nútené nám podsúvať falošné konflikty. Či sú to Rómovia, LGBT, ochranári alebo médiá, každý nepravý nepriateľ odvracia zrak pracujúcich od ich vykorisťovateľa – kapitalistu.

História nám ukázala, že pozitívna politická zmena sa nedosahuje individuálnymi krokmi a už vôbec nie terorizmom. Ak nesúhlasíme s možnosťami, ktoré nám predkladá parlamentná demokracia, musíme sofistikovane pracovať na budovaní lepšej alternatívy. Kým ako jednotlivci sme voči systému bezmocní, spoločnými silami ľudia utláčaní kapitalizmom dokážu nespravodlivosť zvrhnúť. Súboje vládnucej triedy nie sú našimi súbojmi. Jedine vzdelávaním sa, organizovaním sa a agitáciou vo svojej komunite dostane systematická zmena šancu, akú si zaslúži.

Zdieľať článok

Pridajte Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore