Ťažký týždeň v kapitalizme 1/2

Či kuriér Woltu, či zamestnanec nadnárodnej spoločnosti, ako je Amazon, všetci pracujúci sú zdieraní rovnako. Pár živých dôkazov Vám poskytneme priamo namieste, v Ťažkom týždni v kapitalizme.

30. január
NENÁVISŤ JE NÁSTROJOM MOCI KAPITÁLU

Stanislav Pirošík, člen Republikovej rady hnutia Socialisti.sk, píše: „Pánom sa nestane nikdy nič, no vždy na to doplácajú pracujúci. Najhoršie, čo môžeme urobiť, je, keď jedna obeť začne nenávidieť ešte väčšiu obeť systému. Začneme porovnávať, kto je viacej ublížený, pričom žijeme v bubline a nevieme sa ani trocha vcítiť do kože toho druhého. Namiesto toho, aby sme sa spojili a prekonali tento prehnitý systém.“

Prečítajte si celý článok: https://socialisti.sk/16382/

31. január
LIBERÁL KRIČÍ „CHYŤTE KONZERVATÍVCA!“ A NAOPAK

Ján Zmeko píše pre hnutie Socialisti.sk: „To, čo by nás malo zaujímať, sú naše vlastné triedne záujmy a pokrok – pokrokové myslenie a uvažovanie, ktorého podstatou má okrem iného byť aj to, aby sme sa nenechávali vťahovať do žabomyších vojen (neo)liberálov a konzervatívcov, ale dokázali stáť nad vecou a pozerať vpred.“

Celé znenie článku tu: https://socialisti.sk/16398/

1. február
KURIÉR NIE JE OTROK

„Důstojnou odměnu všem!“ stálo na transparentoch v Prahe a Brne. Dnes sa konal štrajk kuriérov donáškovej spoločnosti Wolt. Na Václavskom námestí v Prahe si po prvých prejavoch začali demonštrujúci zadávať v aplikácii Wolt objednávky, aby tak zahltili systém. V Brne mal protest napriek daždivému počasiu nemalú účasť kuriérov a ich podporovateľov. Medzi nimi bola aj naša tajomníčka.

V Brne sa protest konal pred kuriérsky najvyťaženejšou reštauráciou v meste.
Demonštrácia pokračovala v centre mesta.

Podnetom na usporiadanie štrajku bol nový upgrade aplikácie na objednávanie donášky jedla. Najzávažnejším problémom nového systému je finančné znevýhodnenie kuriérov. Oproti predošlému stavu môže ich zisky znížiť až o zhruba 20 %, čo je pri súčasnom stave inflácie neudržateľný stav. Tento algoritmus má navýšiť príjmy iba samotnej spoločnosti. Demonštrujúci kuriéri pritom poukazujú na to, že za posledné roky došlo k zníženiu odmien o 40 %.

Pevne veríme, že na tento protest zareagujú predstavitelia spoločnosti Wolt adekvátne. Kuriéri však nenosia ružové okuliare, a preto budú v štrajku pokračovať pravidelne každú sobotu, pokiaľ sa platové podmienky nedostanú aspoň na predchádzajúcu úroveň.

PRIVATIZOVANÉMU ZDRAVOTNÍCTVU NEZÁLEŽÍ NA ZDRAVÍ

Autor a žurnalista Ray Suarez dokumentuje vo videu pre The Intercept dopady systému organizácie zdravotníctva v USA a ako jeho uprednostňovanie ziskov negatívne ovplyvňuje zdravie ľudí.

Video v angličtine dostupné tu: https://youtu.be/ttsMzo83oJ4

2. február
50. VÝROČIE PARÍŽSKYCH DOHÔD

Amiad Horowitz píše pre People’s World:

,,27. januára ubehlo 50 rokov od podpísania Parížskych dohôd, vďaka ktorým sa ukončila vojna USA vo Vietname. Od roku 1955 do 1973 viedli Spojené štáty jednu z historicky najničivejších vojen proti vietnamskému ľudu v rámci svojej agresívnej antikomunistickej zahraničnej politiky studenej vojny.

Počas vojny zhodili Spojené štáty viac bômb než bolo použitých počas celej druhej svetovej vojny. Cieľmi boli mnohokrát civilné oblasti. Neváhali použiť ani chemické zbrane, napalm a kazetové munície a poslali stovky tisícov vlastných občanov zabíjať (alebo zomierať), často proti ich vlastnej vôli. Milióny Vietnamcov bolo zavraždených, ťažko zranených či otrávených. Vojna sa protizákonne rozšírila aj do Laosu a Kambodže, kde spôsobila ďalšie zabíjanie a ničenie.

Napriek najlepším snahám vlády USA a jej armády, imperialistické snahy podmaniť Vietnam zlyhali. Do dnešného dňa je vojna USA vo Vietname jednou z najväčších vojenských a zahraničnopolitických katastrof v histórii Spojených štátov.

Táto udalosť však zároveň symbolizuje veľké víťazstvo socializmu a antiimperializmu. Vietnamský ľud dokázal s minimálnou nádejou na úspech poraziť jednu z najmocnejších armád sveta a najbohatšiu krajinu v histórii. Pod vedením Komunistickej strany Vietnamu bol zahraničný imperializmus prekonaný a bolo dosiahnuté národné oslobodenie a zjednotenie.“

Článok v anglickom jazyku tu: https://www.peoplesworld.org/article/50-years-after-paris-peace-accords-vietnam-remembers-victory-over-u-s-imperialism/

NEZABÚDAME NA TÝCH, KTORÍ VYBOJOVALI NAŠU SLOBODU

2. februára 1943 sa kapituláciou severného zoskupenia obkľúčených nemeckých jednotiek skončila najkrvavejšia bitka druhej svetovej vojny, ktorá znamenala rozhodujúci obrat v jej ďalšom priebehu. Slávime deň 80. výročia ukončenia bitky o Stalingrad.

Bitka o Stalingrad priniesla takú mieru deštrukcie a zabíjania, aká v doterajšom priebehu vojny nemala obdoby. V jednom meste prišli o život dva milióny ľudí, zničených bolo 41 685 domov, 244 škôl a škôlok, 75 divadiel a klubov a 15 nemocníc. „Postavte mesto inde!“ tak znel verdikt delegácie západných odborníkov – architektov, urbanistov a stavebných inžinierov pri pohľade na túto spúšť. Mesto však bolo nakoniec bolo vybudované takmer od základov na tom istom mieste.

Ani v dnešnej vyhrotenej medzinárodnej situácii nezabúdame na veľké obete národov bývalého Sovietskeho zväzu a ostatných spojencov, ktoré priniesli v boji za oslobodenie Európy od nacistického teroru. Pamiatka obetí minulých bojov sa nesmie stať obeťou tých súčasných.

Viac k téme sa dočítate tu: https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/455308-stalingrad-priniesol-nadej-na-porazku-nacistov/

3. február
BRUTÁLNY IMIGRAČNÝ SYSTÉM – UTRPENIE NEVINNÝCH DETÍ

Isabel Ringrose pre Socialist Worker:

„Vystrašené, zavlečené a opustené – to je príbeh stoviek utečeneckých detí žijúcich bez sprievodu v Británii. Viac ako 4 600 detí dúfajúcich v azyl bolo držaných v šiestich hoteloch od júla 2021, keď ich tam začal Home Office (ministerstvo zodpovedné za imigráciu a bezpečnosť) hromadne umiestňovať.

Dvesto ich však zmizlo, pričom trinásť z nich má menej ako 16 rokov. Asi 76 detí z hotela v Brightone je stále nezvestných. Podľa hlásení boli niektoré z ulíc zavlečené do áut. Nahlásených nezvestných je dokopy 137.

Miestne orgány sú ,,inštitucionálnym rodičom“ pre deti vyžadujúce starostlivosť. Kým však v hoteloch čakajú na to, aby boli priradené do Národného premiestňovacieho systému (NTS), ktorý by pre ne našiel bývanie, deti „prepadnú“ cez sieť Home Office. Nedávne štatistiky ukazujú zarmucujúci obraz. Obraz, ktorý je o to temnejší, keď ministerstvo namieta voči nahlásenému veku detí a umiestňuje ich do hotelov spolu s dospelými.

Maddie Harris je riaditeľkou Združenia ľudí za práva, ktoré pracuje s deťmi bez sprievodu, ktorých vek je Home Office spochybňovaný. V rozhovore vysvetľuje, že deti v hoteloch miznú, pretože im ,,nie je poskytnuté bezpečie“.

Prečítajte si celý článok v anglickom jazyku: https://socialistworker.co.uk/features/what-has-happened-to-the-child-refugees/

4. február
ODBORY V USA SPÄŤ V AKCII

Eden Clark píše pre Liberation News:

,,11. januára Národná komisia pre pracovné vzťahy zamietla pokus Amazonu rozvrátiť historické víťazstvo Amazonského odborového zväzu v New Yorku. Rozhodnutím komisie bolo potvrdené založenie odboru, o ktorého vzniku robotníci hlasovali v apríli 2022. Táto výhra zabezpečí odborárom práva, ako možnosť prítomnosti svedka na disciplinárnych konaniach, a zabráni firme unilaterálne zmeny pracovných podmienok.

Súdny zápas inicioval Amazon iba týždeň po víťazstve odborárov 1. apríla. Amazon tvrdil, že komisia i odborový zväz nevhodne ovplyvnili výsledky hlasovania, a nepovažoval ich za to, čo by reprezentovalo požiadavky väčšiny. Napriek mnohým odvolaniam zo strany Amazonu a jeho opakovaným prehrám sa stále môže stať, že firma odmietne pristúpiť k vyjednávaniu o kolektívnej zmluve.“

Napriek ziskom, ktoré má Amazon vďaka svojmu nadnárodnému vplyvu na účte, práva svojich zamestnancov potláča najviac, ako je to možné.

Pri pokusoch ďalších skladov o vytvorenie odborového zväzu boli snahy Amazonu prekaziť vôľu zamestnancov také silné, až musela komisia rozhodnúť o opakovaných hlasovaniach. Amazon pritvrdil a začal sa vyhrážať hromadným prepúšťaním, vyhodením proodborového zamestnanca a intenzívnym monitorovaním pracovníkov.

Viac v článku v anglickom jazyku: https://www.liberationnews.org/victory-certified-nlrb-rules-in-favor-of-amazon-labor-union/

JE ČAS NA DONÁŠKU S PRÁVAMI

Nedávno sme vás informovali o štrajkovaní kuriérov spoločnosti Wolt, vyjadrujúcich nespokojnosť s novým systémom aplikácie, ktorý zásadne znevýhodní ich platové ohodnotenie. Európska ľavica teraz prichádza s plošným riešením.

Donášková služba nám uľahčuje každodenný život. Avšak kým si my z pohodlia domova objednávame pizzu, zákazkovým pracujúcim sú ich zamestnanecké práva odopreté. Firmy zarábajú na práci ľudí bez toho, aby za nich prevzali aspoň základnú zodpovednosť. Regulárny zákazkový pracovník nemá sociálne zabezpečenie, a tak si nemôže dovoliť práceneschopnosť či platenú dovolenku. Je bez pracovných istôt a v prípade vyhadzovu neexistuje výpovedná lehota. Šanca na združovanie „zamestnancov“ je pritom minimálna – napríklad algoritmy Uberu určujú trasy tak, aby sa vodiči nemohli stretnúť.

Črtá sa však nádej na zlepšenie. Európska zjednotená ľavica predstavila návrh vytvorenia európskej smernice, ktorá by právne ukotvila práva pracovníkov platforiem, ako sú Uber, Airbnb či Wolt. Momentálne prebieha na stránke left.eu petícia za presadenie tejto smernice. Podporme pracujúcich v ich boji za dôstojné pracovné podmienky!

Petíciu môžete podpísať tu: https://act.left.eu/page/121054/petition/1

5. február
SILNÍ SI MÔŽU DOVOLIŤ POMÁHAŤ

Michal Gabriš píše pre DiEM25 na Slovensku:

,,Rovnosť a solidarita sú o podelení sa v situácii, keď je treba sa podeliť. Vo fungujúcich krajinách sú za týmto účelom zavedené progresívne dane. Slovensko, žiaľ, k fungujúcim krajinám nepatrí. U nás v podstate progresívne dane neexistujú. A neexistuje ani skutočná solidarita. Lebo ak by existovala, zaviedlo by sa aspoň dočasne niečo, čo v Argentíne a iných krajinách zaviedli. Jednorazovú solidárnu daň z majetku tých najbohatších. Lebo keď je zle, treba si pomáhať. Ak by sme ich majetok zdanili 20 %, ešte stále by mali 5 miliárd majetku a štát by mal o takmer 1,5 miliardy viac. Vo fungujúcej krajine by toto bola téma a neriešilo by sa či, ale ako. Prečo mlčíme a nepožadujeme vyššie zdanenie najbohatších?”

Zdieľať článok
Návrat hore