Ťažký týždeň v kapitalizme 2/2

Sýriu a Turecko postihlo zemetrasenie, izraelský apartheid je u nás naďalej ticho tolerovaný. Rozhodli sme sa preto aktívne pomôcť v boji proti prírodným i ľudským ničivým silám.

6. február
BUDUJEME MASOVÉ HNUTIE MLADÝCH

Kedysi nebolo zvláštne počúvať, ako staršie generácie hovoria, že mládež čaká jednoduchý život. Porevolučné nádeje boli silné a mnohí dúfali, že svitá na dni prosperity. Dnes vidíme, že realita je úplne iná a už aj naši starí rodičia priznávajú, že: „Vy mladí to nebudete mať ľahké.“ Neoliberálny kapitalizmus život nezlepšil takmer nikomu, ba zhoršil ho pre všetkých mimo vládnucej triedy. Cyklické opakovanie kríz sa stalo novým normálom a vznikla ekonomika tak fragilná, až sa následkami jedného vírusu či vojny otriasame ako počas zemetrasenia. Ľudia sa už otvorene boja, či budú mať o pár mesiacov strechu nad hlavou.

Veci sa rútia k horšiemu. A kto bude následkami neskorého kapitalizmu trpieť najviac? Ďalšie generácie pracujúcich – tie najmladšie.

Práve preto pracujeme vo Fronte ľavicovej mládeže intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Ako jediné združenie mladej ľavice na Slovensku si uvedomujeme, do akej pozície stavia kapitalizmus našich rovesníkov. Najlepšie rozumieme útrapám, aké prežívajú a aké ich ešte len čakajú, pretože si nimi prechádzame aj my sami. Sme preto veľmi radi, že naša organizácia zažíva rast a naše aktivity sa neustále rozširujú.

Regionálny predseda FĽM Západ Ľubomír Zeman (v strede) na prijímacom pohovore s novými členmi.

Bez Vašej pomoci je ale naša činnosť oveľa náročnejšia. Ste v jedinečnej pozícii nám pomôcť. Ako odvádzatelia daní máte právo poukázať svoje 2 % z dane občianskym združeniam, v ktorých činnosť veríte. Tieto peniaze buď prepadnú štátu (ktorý ich nevyužije vo Váš prospech), alebo ich môžete investovať do budúcnosti krajiny a Vašich detí. Práve preto si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste tieto financie poukázali práve nám. Našu činnosť vykonávame bez nároku na odmenu – všetko z nášho rozpočtu ide na organizovanie podujatí a tlač materiálov. Tie sú nevyhnutné na to, aby sme mohli pokračovať vo vzdelávaní našich rovesníkov a vo vytváraní Slovenska, v ktorom sa mladým oplatí žiť.

Formulár, ktorým nám môžete poskytnúť 2% z dane, nájdete tu: https://flm.sk/wp-content/uploads/2023/01/vyhlasenie-o-poukazani-dane_2022.pdf

Ďakujeme!

7. február
ZAKLADÁME ČITATEĽSKÝ KLUB FĽM

Mnoho súčasných mladých ľavičiarov má srdce na správnom mieste – máme progresívne myšlienky o kultúrno-morálno-etických témach, uvedomujeme si nesmiernu hrozbu klimatickej krízy, vidíme následky kapitalizmu na chudobných u nás či na obyvateľstve v rozvíjajúcich sa krajinách a chceme to zmeniť. Ale ako? Iba prostredníctvom kritických analýz materiálnych podmienok vieme správne uchopiť protirečenia (kapitalizmu), ktoré hýbu svetom. Našťastie, nemusíme vymýšľať koleso. Autori (nielen) posledných dvoch storočí vo svojich dielach rozpracovali túto problematiku skutočne majstrovsky. A je to práve ich tvorba, ktorá pre nás, radikálnych mladých ľavičiarov, môže byť oknom k lepšiemu životu.

Front ľavicovej mládeže rozširuje svoje vzdelávacie aktivity a zakladá čitateľský klub, v ktorom si spoločne prejdeme a rozanalyzujeme diela tých najväčších velikánov – od Marxa cez Lenina až po Maa. Pridať sa je jednoduché – stačí, ak máš založený účet na platforme Discord a vyplníš formulár v sekcii Čitateľský klub (https://flm.sk/citatelsky-klub/).

Tešíme sa na Teba!

8. február
PROSBA O SOLIDARITU S TURECKOM A SÝRIOU

Liga mladých komunistov Veľkej Británie (Young Communist League – Britain) otvorila medzinárodný fond solidarity na podporu úsilia našich súdruhov a priateľov z Komunistickej strany Turecka a Sýrskeho demokratického zväzu mládeže pri poskytovaní pomoci ľuďom v postihnutých oblastiach.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 a 7,5 zasiahlo 6. februára mestá Gaziantep a Maras. Počas prvých 24 hodín po katastrofe zahynulo pri prvotnej deštrukcii najmenej 3 500 ľudí. Desaťtisíce ľudí, ktorí prišli o svoje domovy, budú čeliť krutej realite dlhotrvajúceho mrazivého počasia. Systematické zlyhania a sankcie o to viac znížili vyhliadky na okamžitú pomoc. Oporu v súčasnosti poskytujú medzinárodná solidarita a miestne dobrovoľnícke organizácie. Záchranné, dopravné a komunikačné služby sú v dôsledku poškodenia infraštruktúry na pokraji síl, pričom mnohí naďalej čakajú pod ruinami na pomoc.

V bezprostrednej reakcii na zemetrasenie sesterské organizácie YCL v Turecku a Sýrii zorganizovali linky pomoci pre postihnutých ľudí vo svojich krajinách, aby im mohli poskytnúť okamžitú podporu. Vyzbierané peniaze budú použité na priamu materiálnu pomoc a vytváranie dobrovoľníckych tímov na záchranu uviaznutých.

9. február
ODMIETAME SA ĎALEJ PRIZERAŤ

Raafat Wael Awadat, Malik Awni Lafi, Adham Majdi Awadat, Ibrahim Wael Awaidat a Thaer Awaidat. To sú mená piatich občanov Palestíny, ktorých v pondelok zavraždili izraelskí okupanti v meste Jericho. Všetci mali menej ako 30 rokov, najmladší mal iba 21. Ďalšie osoby boli zranené.

Naši priatelia z Komunistickej strany Palestíny nás dnes navyše informovali, že izraelská okupačná armáda za bieleho dňa zastrelila mladého muža neďaleko mesta Hebron.

Na prelome rokov 2008/2009 začal Izrael trojtýždňovú brutálnu vojenskú operáciu „Liate olovo“, počas ktorej bolo zabitých viac ako 750 civilistov. Od skončenia tejto neľudskej operácie Izrael v okupovaných územiach zavraždil viac ako 4 000 ľudí. 900 z nich bolo neplnoletých.

Izraelskí vojaci sa skláňajú nad mŕtvolou mladého muža potom, ako ho zastrelili.

Izrael svoje zločiny proti ľudskosti nepácha bez pomoci. Stojí za ním jedna z najväčších vojenských mocností, akú história kedy poznala – Spojené štáty americké. Ruky Slovenska rozhodne nie sú čisté. Naša účasť na globálnom trhu (a absencia ekonomickej sebestačnosti) či členstvo v NATO podporujú pozíciu USA a presun kapitálu do historicky sužovaných krajín. Tak ako tento kapitál prišiel pred rokmi na Slovensko, tak teraz zmieta i ďalšími štátmi. Nenechajme sa zmýliť – či Slovák, či Ukrajinec a či Palestínčan, všetci pracujúci sú v kapitalizme vykorisťovaní. Jediným rozdielom je, že my sa každé ráno neprebúdzame v strachu o životy blízkych.

Nebyť finančnej nevyhnutnosti vykorisťovania v kapitalizme, nebolo by ani krvavé ľudské utrpenie. Je preto našou povinnosťou ísť do ulíc a dožadovať sa spravodlivosti pre všetkých, ktorí trpia jeho následkami, a domáhať sa systematickej zmeny – ukončeniu členstva v NATO, prechodu na sebestačné hospodárstvo a zavedenie socializmu. Iba ním sa cykly koristníckych vojen ukončia.

10. február
KDE JE TEN ,,ZELENÝ“ KAPITALIZMUS?

Jakub Rendvanský, regionálny podpredseda FĽM pre západné Slovensko:

,,Predstavme si našu verejnú dopravu. Je veľmi nádejným spôsobom, ako minimalizovať emisie z cestovania, ušetriť prírodné zdroje (produkcia áut sa môže rapídne znížiť) a pomáha ľuďom, ktorí nemajú peniaze na auto alebo palivo, cestovať za relatívne prístupné ceny. Problém je v tom, že to vládu absolútne nezaujíma. Vodičov, rušňovodičov a ostatných zamestnancov v doprave je kritický nedostatok, platy majú mizerné a linky sa rušia tak často, že to nestíhame sledovať. To môže ľudí zanechať bez možnosti dostať sa do práce či školy. Zároveň ich to tlačí naspäť do áut – presný opak toho, čo potrebujeme k zastaveniu klimatickej krízy.“

Prečítajte si celý článok: https://flm.sk/kde-je-ten-zeleny-kapitalizmus/

11. február
POSTAVILI SME SA PROTI IZRAELSKEJ OKUPÁCII

11. februára o 16.00 sme pred veľvyslanectvom Izraela vyjadrili ostrý nesúhlas voči okupácii Palestíny. Pred ambasádu sme prišli s transparentmi a fotkami palestínskych obetí.

„Vždy ma fascinovalo, ako môžu Izraelu na medzinárodnej úrovni prechádzať veci, za ktoré iné štáty dostávajú sankcie a mediálny lynč. Akoby policajné razie v mešitách počas náboženských sviatkov, násilné vysťahovania, vraždy novinárov aj maloletých (…) neboli dostatočné dôvody,“ predniesol vo svojom prejave Ľubomír Zeman, regionálny predseda FĽM Západ.

O celom priebehu protestu sa dočítate v našom článku: https://flm.sk/postavili-sme-sa-proti-izraelskej-okupacii/
12. február
PODPORTE ZBIERKU PRE SÝRSKE OBETE ZEMETRASENIA

V spolupráci s hnutím Socialisti.sk, Národným zväzom sýrskych študentov a Slovensko-sýrskou obchodnou a kultúrnou komorou v SR sme spustili finančnú a materiálnu zbierku, ktorou môžete aj Vy pomôcť ľuďom postihnutým zemetrasením na území Sýrskej arabskej republiky.

Ak chcete prispieť finančne, môžete tak učiniť zaslaním finančného príspevku na náš účet: SK47 0900 0000 0051 5276 6227. Do správy pre prijímateľa uveďte predmet „SYRIA“.

Ak chcete pomôcť materiálne, svoj príspevok prineste do reštaurácie Palmyra v Bratislave (adresa: Staré Grunty 6073, 841 04 Bratislava), kde ho zaevidujú a uskladnia do doby odoslania. Potrebné sú najmä:

  • lieky a medicínske pomôcky,
  • deky, spacáky, stany,
  • teplé oblečenie,
  • hygienické potreby,
  • potreby pre deti.

Vzhľadom k naliehavosti bude zbierka prebiehať cca jeden týždeň. Následne bude materiálna i finančná pomoc dopravená z územia Slovenskej republiky na územie Sýrskej arabskej republiky, kde bude prevzatá sýrskym Červeným polmesiacom.

Vopred ďakujeme všetkým zapojeným.

Zdieľať článok
Návrat hore