Ťažký týždeň v kapitalizme 3/1

Ako sa vieme poučiť zo západných protestov? Čo dokáže moc pracujúcich? Aj to sa dočítate v poslednom januárovom ťažkom týždni.

23. január
MILIÓNOVÉ PROTESTY VO FRANCÚZSKU

Viac ako 1,1 milióna ľudí protestovalo vo Francúzsku proti plánovanému zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku. Odhady samotných odborárov sú ešte vyššie. Štrajk ochromil dopravu, zatvoril školy a zasiahol takmer celý súkromný sektor. V samotnom Paríži sa protesty nezaobišli bez ostrých zrážok demonštrantov s políciou.

Poučia sa aj pracujúci na Slovensku?

Artur Bekmatov, predseda hnutia Socialisti.sk, o francúzskych protestoch píše: „To je obdivuhodná akcieschopnosť, ktorú odbory a opozícia dosiahli len a len pravidelnou aktívnou činnosťou aj na nižších úrovniach.“ A upozorňuje na našu októbrovú dôchodkovú reformu, ktorá má určovať dôchodkový vek koeficientom priemerného veku dožitia. „Napríklad môj maličký synček pôjde podľa predbežného prepočtu do penzie po 70ke.

Skúsenosť z podobných protestov v západnej Európe ukazuje, že organizované hnutie pracujúcich je niečo, pred čím má vládnuca trieda prinajmenšom rešpekt. Napokon, realizácia plánu prezidenta Macrona na zvýšenie dôchodkového veku sa podobnými protestami darí odďaľovať už niekoľko rokov.

Zaujímajme sa, organizujme sa, nenechajme sa odradiť!

24. január
ZHUBA ZVANÁ APOLITICKOSŤ

Náš regionálny predseda pre západný región Ľubomír Zeman píše:

„Situácia je, žiaľ, taká, že čestný človek nechce mať s politikou nič spoločné. Tým pádom sa dostávame do situácie, keď sa do politiky dostávajú nanajvýš nežiadúci ľudia. Ak máte 100 politikov a 99 z nich je tam iba kvôli moci/peniazom, tak je snáď každému jasné, ako to dopadne. Občania sú z politiky znechutení, odrádza ich to od aktívneho politického života a kruh sa uzatvára.“

Prečítajte si celý článok: https://flm.sk/zhuba-zvana-apolitickost/

25. január
IMPERIÁLNA PERIFÉRIA VZDORUJE

Ben Norton pre Geopolitickú ekonómiu:

Podľa zistení Financial Times vlády Brazílie a Argentíny vytvárajú plány pre zavedenie novej meny v Latinskej Amerike nazývanej Sur (slovensky „juh“) v Latinskej Amerike. Ostatné krajiny v regióne budú prizvané používať túto menu, ktorej cieľom je „posilnenie lokálneho obchodovania a zníženie závislosti od amerického dolára“.

Argentínsky minister financií Sergio Massa však varuje, že môže trvať roky, kým bude mena pripravená, a že ide o „prvý krok na dlhej ceste, ktorou si musí Latinská Amerika prejsť“. Brazília a Argentína budú diskutovať o svojich plánoch na stretnutí Komunity latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) v Buenos Aires 24. januára.

Argentína má voči koloniálnym mocnostiam obrovský dlh.

Španielsky ekonóm Alfredo Manc tvrdí, že momentálne je „veľa ideologicky príbuzných vlád“ s ľavicovými lídrami po celej Latinskej Amerike. Napríklad prezident Brazílie Lula da Silva sa vrátil k moci 1. januára. Počas svojej volebnej kampane hovoril o možnosti vytvorenia regionálnej meny na obchodovanie. Neskôr prezradil, že systém nebude fungovať na podobných princípoch ako euro, ale že štáty si budú môcť zachovať svoje domáce meny, kým nová mena Sur bude používaná na obchod.

Článok dostupný v angličtine tu: https://geopoliticaleconomy.com/2023/01/22/brazil-argentina-latin-american-currency-dollar/

26. január
ČIERNA SOBOTA V EGYPTE

Káhirský požiar, známy aj ako Čierna sobota, označuje masové nepokoje, ktoré 26. januára 1952 zachvátili egyptskú Káhiru. Egypt bol už formálne 30 rokov nezávislý, napriek tomu si tu Britská ríša zachovávala silný mocenský vplyv. Predpokladá sa, že práve januárové udalosti predznamenali definitívny koniec monarchie, ku ktorému došlo v júli 1952 počas tzv. Egyptskej revolúcie.

Za hlavnú príčinu protestov sa považuje útok britských vojsk na egyptskú vládnu budovu v meste Ismailia. Počas káhirského požiaru, ktorý sa v meste o deň nato spontánne rozšíril, bolo spočiatku v luxusnej štvrti mesta a neskôr v celej Káhire vypálených alebo vyplienených asi 750 budov – obchodov, kín, kaviarní, hotelov, divadiel, reštaurácií a podobne. Kto a či protesty niekto organizoval, zostáva dodnes nezodpovedané.

Káhirský požiar býva prirovnávaný k masovým protestom, ktoré zachvátili Egypt 25. januára 2011 a ktoré v tom roku viedli k ďalšej egyptskej revolúcii.

VÝROČIE ÚMRTIA GEORGA HABASHA

26. január je výročím úmrtia Georga Habasha al-Hakima, zakladateľa marxisticko-leninského Populárneho frontu za oslobodenie Palestíny. Je nám cťou, že máme s našimi palestínskymi súdruhmi nadviazané úzke priateľské vzťahy a že ich môžeme podporovať v ich hrdinskom boji za slobodu a samostatnosť.

V súvislosti s tým sme obdržali dôležitú a zarmucujúcu správu pre všetkých, ktorých srdcia súcitia s obeťami západného imperializmu a protofašistických ideológií: dnešné ráno izraelská okupačná armáda vykonala vojenský útok na utečenecký tábor v Jenine, počas ktorého boli zavraždení desiati ľudia a asi 20 zranení. Obete je náročné evakuovať pre prítomnosť okupačných vojsk.

Týmto vyjadrujeme našu plnú podporu sužovanému palestínskemu ľudu a oznamujeme, že začíname okamžite nadväzovať kontakty s miestnou palestínskou a arabskou diaspórou s cieľom koordinovane protestovať proti izraelskému apartheidnému okupačnému režimu.

Prečítajte si viac o útoku armády: https://www.aljazeera.com/news/2023/1/26/israeli-raid-kills-three-palestinians-in-jenin-fighting

ZAČAL S VYSŤAHOVANÍM

Narodil sa v roku 1906 a počas existencie Československej republiky bol oddaný službe v armáde. Po vzniku vojnového Slovenského štátu pôsobil ako pracovník Veliteľstva 1. divíznej oblasti v Trenčíne a v rade ďalších funkcií. V Trenčíne sa zapojil do ilegálnej odbojovej práce, pomáhal pri prechodoch bývalých príslušníkov Československej armády do zahraničia. Používal pritom krycie meno Ley a Gama.

Ján Golian sa v roku 1943 stal náčelníkom štábu Rýchlej divízie. Od januára 1944 bol menovaný do funkcie náčelníka štábu Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici, kde okolo seba sústredil vplyvnú skupinu antifašisticky orientovaných dôstojníkov, udržiavajúcich styk s emigrantskou česko-slovenskou vládou v Londýne.

Nasledovali intenzívne prípravy povstania proti kolaborantskému fašistickému režimu.

Vo večerných hodinách 29. augusta 1944 o 19.00 hod. po začatí nemeckej invázie Slovenska prečítal Ferdinand Čatloš, minister národnej obrany, vojakom príhovor. V ňom nazval partizánov „nepriateľom v hanebnej forme“ a Nemcov „priateľov, ktorí nám prišli pomôcť zdolať tohto zákerného nepriateľa“. O hodinu neskôr vydal Golian rozkaz, ktorým informoval do príprav povstania zapojených dôstojníkov zápoľnej a východoslovenskej armády o ozbrojenom vystúpení slovenských jednotiek proti nemeckým okupačným jednotkám. Heslo znelo: „Začnite s vysťahovaním“.

27. január
VÝROČIE PROTESTU GORILA

S nedávnym oznámením transformácie strany Spolu do tzv. Modrej koalície a zmŕtvychvstaním expremiéra Mikuláša Dzurindu, totemu deštruktívnej pravicovej politiky na Slovensku, sme sa rozhodli o menší návrat do histórie mainstreamových politikov:

27. januára 2012 sa v Bratislave odohral prvý protest v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Gorila. Na jej základe vznikli podozrenia z korupcie, mafiánskych praktík a rozkrádania štátneho majetku za účasti najvyšších politikov a finančne vplyvných osôb. Protestu sa zúčastnilo takmer 4000 ľudí.

Mikuláš Dzurinda v roku 2003 podporil začatie invázie do Iraku.

Vyšetrovania SIS unikli na verejnosť v decembri 2011 a obsahovali informácie o odpočúvaní šéfa Penty Jaroslava Haščáka. Tento vplyvný finančník sa mal stretávať v byte na Vazovovej s vtedajším ministrom hospodárstva a predsedníčkou výkonného výboru Fondu národného majetku SR. Na stretnutiach sa malo hovoriť aj o financovaní strán SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH a SMK s ich predstaviteľmi. Na utajení Gorily teda mali záujem nielen vedúci predstavitelia Penty, ale prakticky všetci vtedajší slovenskí vrcholní politici.

Podstatou kauzy je rozdeľovanie koristi z privatizácie medzi zúčastnených a plánovanie ďalšieho okrádania štátu, a to priamo za účasti jeho zodpovedných predstaviteľov. Podľa spisu Haščákova Penta dostala od štátu zaplatené za výber privatizačného poradcu a prakticky aj riadila jeho činnosť. Haščák ako privatizačný poradca, ktorý mal zabezpečiť transparentné nakladanie s verejnými prostriedkami a majetkom, v skutočnosti dostával zaplatené za získavanie informácií o privatizáciách, a tak nimi mohol manipulovať, rozdeľovať ich a vyplácať provízie.

Penta dosiahla to, že sa jej podarilo spochybniť nahrávku aj spis Gorila.

23. novembra 2022 vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie voči siedmim osobám. Jaroslava Haščáka, Jiřiho Malchárka, Annu Bubeníkovú a ďalších dvoch mužov obvinili zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák je tiež obvinený pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

PROBLÉM DEKOLONIZÁCIE MÚZEÍ

Naša členka a redaktorka kultúrnej sekcie denníka Pravda Sofia Prétorová píše:

Podľa prvých správ to vyzeralo tak, že Elginove mramory, ktoré sú súčasťou sochárskej výzdoby starovekého chrámu z aténskej Akropoly, by sa už čoskoro mohli vrátiť do rodného Grécka – aj keď nie natrvalo. O zmluve, ktorá by zabezpečila dlhodobú zápožičku časti týchto sôch, rokuje predseda správnej rady Britského múzea a exminister financií George Osborne a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Výmenou za Elginove mramory by Atény Britskému múzeu zapožičali niekoľko svojich starovekých artefaktov.

Proti návratu sôch do ich domoviny je britská ministerka kultúry Michelle Donelanová. Podľa nej patria Británii, ktorá sa o ne doteraz starala a sprístupnila ich ľuďom z celého sveta. Navyše zdôraznila, že ak by sa mramory vrátili do Grécka, mohlo by to spustiť lavínu žiadostí z iných krajín o ďalšie artefakty nachádzajúce sa v britských múzeách.

Postoj britskej ministerky kultúry považujú mnohí historici za nepochopenie kontextu celej situácie. Trend dekolonizácie múzeí sa postupne rozmáha po celom svete. Ide o proces, počas ktorého by malo dôjsť nielen k návratu artefaktov z bývalých koloniálnych veľmocí do krajín pôvodu, ale aj k uznaniu, že následky kolonializmu pociťujeme dodnes.

V takom prípade by si ale koloniálne veľmoci museli priznať skutočný vplyv, aký mala (a stále má) kolonizácia na zvyšok sveta. Ako však poukazujú viaceré „memečká“ na internete, ak by sa Britské múzeum jedného dňa rozhodlo vrátiť všetko, čo mu nepatrí, zostalo by celkom prázdne.

Prečítajte si celý článok: https://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/654840-zacne-britske-muzeum-vracat-artefakty-zostalo-by-prazdne/

SYMBOL HRÔZY V PROCESE GLORIFIKÁCIE

Valné zhromaždenie OSN na 42. plenárnom zasadnutí v roku 2005 stanovilo 27. január ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Tento deň bol vybraný na základe dátumu oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou dňa 27.1.1945.

Nevyhovujúce náboženstvo, etnická príslušnosť, politické názory či zdravotný stav. To boli dôvody, prečo dokázal človek človeka brutálnym spôsobom väzniť a popraviť. Počet obetí holokaustu bol 11 až 17 miliónov ľudí. Hlavným dôvodom a podnetom boli však mocenské ambície kolosálnych rozmerov a snahy o nové usporiadanie sveta podľa vôle jedného človeka s chorou mysľou a skupiny jemu oddaných ľudí.

Následky týchto tragédií sú živé aj po ôsmych desaťročiach. Straty blízkych či iné ťažké dopady druhej svetovej vojny a holokaustu majú negatívny vplyv na životy rodín aj po ďalšie generácie. Napriek tomu, že mnoho obetí holokaustu podalo svoje skúsenosti z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, antisemitizmus a xenofóbia pokračuje. Sme svedkami nepochopiteľného ignorovania či zámerného opomínania a, žiaľ, neraz aj uznávania týchto udalostí. Radikálne neonacistické strany sú znovu na vzostupe.

Mier a sloboda nie sú zadarmo a strata historickej pamäti či zámerné prekrúcanie dejín sú jednou z cien za ich stratu.

28. január
MLÁDEŽ NEZABÚDA

28. januára si pripomína svoje oslobodenie obec Veľká Lomnica. Naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović preto navštívila miestnu pamätnú tabuľu a prišla si tak za celý Front uctiť obete kolaborantskej fašistickej diktatúry vojnového Slovenského štátu a padlých hrdinov.

Podpredsedníčka FĽM Alexandra Aganbegović pri pamätnej tabuli hrdinom sovietskej armády.

Jednou z najzákladnejších hodnôt Frontu ľavicovej mládeže je práve antifašizmus. Hrdo sa hlásime k odkazu Slovenského národného povstania a je nám cťou reprezentovať prúd ľavice, ktorý sa nenechal oklamať rétorikou pravice vytvárajúcou falošné rozdiely medzi ľuďmi na základe náboženstva, etnickej a národnej príslušnosti, rodu, pohlavia, sexuality či iných kategórií.

Niečo málo z histórie oslobodenia Veľkej Lomnice:

Červená armáda, ktorá postupovala údolím Popradu, 28. 1. 1945 oslobodila nielen Veľkú Lomnicu, ale i mesto Poprad. Obec bola po oslobodení takmer ľudoprázdna. Po evakuácii väčšiny obyvateľstva, ktorú tvorili Nemci, tu zostalo iba niekoľko Slovákov a zmiešaných rodín. Ustupujúce nemecké vojská narobili veľa škôd, zničili tri cestné a dva železničné mosty. Odniesli aj vybavenie a zariadenie mliekarenského závodu. Lomničania začínali odznova.

29. január
NEMECKO: TÝŽDEŇ V ZNAMENÍ ŠTRAJKOV

Pracujúci, bojujme za svoje práva, vo Vašich rukách je ohromná moc. Prečo? Ukážeme si to na skúsenostiach našich západných kolegov:

Kvôli štrajku zamestnancov Deutsche post nebolo doručené tri milióny listov a milión balíkov.

Na letisku v hlavnom meste boli pre štrajk zamestnancov zrušené všetky lety pre takmer 35 000 cestujúcich. Personál letiska takto bojoval za svoje vyššie platy.

Bojovať za svoje práva má zmysel, Vy sa bez nich zaobídete, oni bez Vás nie!

29. január
ZNEUŽÍVANIE OBČIANSKEHO HNUTIA MOCNOSŤAMI

Setareh Sadeqi a Christopher Weaver pre The Grayzone:

Niektoré najzávažnejšie obvinenia vznesené voči iránskej vláde zo strany korporátnych médií, influencerov a západných lídrov nie sú ničím iným ako výmyslami. Mnohé z nich však ostávajú bez opravy.

Protesty v Iráne sa vo veľkom spustili v reakcii na smrť ženy vo väzbe v septembri roku 2022. Nasledovali bezprecedentné reakcie tretích strán v opozícii k vláde Iránu. Neboli medzi nimi iba typickí západní, izraelskí či saudskí kumpáni, ale aj celebrity na sociálnych sieťach, ktoré sa dovtedy nijak nevyjadrovali na tému politiky v Iráne.

Irán je momentálne cieľom pedantne koordinovanej informačnej vojny, ktorej jediným cieľom je viesť medzinárodnú podporu k zmene režimu akýmikoľvek možnými nástrojmi – či už sú to sankcie, ozbrojené povstanie, vojenská intervencia, alebo kombinácia predchádzajúceho.

Článok dostupný v angličtine tu: https://thegrayzone.com/2023/01/19/irans-unrest-fake-news/

Zdieľať článok
Návrat hore