Ťažký týždeň v kapitalizme 3/2

Naša zbierka pre sýrskych občanov zasiahnutých zemetrasením vrcholí. 14. februára sa (ne)oslavoval slovenský jazyk. Nový izraelský zákon chce Palestínčanov pripraviť o občianstvo. Tretí februárový ťažký týždeň je tu.

13. február
S KRITICKÝM MYSLENÍM SME NA TOM KRITICKY

Naše členstvo Liv Jánošíková píše:

„Informácie, ktorými sme kŕmení, vytvárajú echo-komoru (úzku skupinu podobných informácií, ktorá nás uväzní v bubline názorov, a pri konfrontácii s ľuďmi mimo nej nás necháva bezradnými) a zároveň značne polarizovaný diskurz medzi echo-komorami. Marketing informácií, zaobchádzanie s nimi ako s tovarom nie je receptom na zdravý diskurz. Ale ako vieme, úzka skupina uvedomelých spotrebiteľov nemôže zmeniť spôsob fungovania trhu samotného – preto sa v ňom musíme vedieť orientovať.“

Prečítajte si článok na našom webe: https://flm.sk/s-kritickym-myslenim-sme-na-tom-kriticky/

14. február
DEŇ SLOVENSKÉHO JAZYKA

Eduard Chmelár v časopise Argument ukazuje na historcké peripetie zrodenia kodifikovaného slovenského jazyka:

„Uvedomme si, že Štúr sa pustil do kodifikácie spisovnej slovenčiny, keď nemal ani 28 rokov, ako 30-ročný založil noviny a 33-ročný viedol povstanie. Spolu s Hurbanom a Hodžom stál na čele generácie tridsiatnikov, ktorá mala vo veku, keď je väčšina mladých ľudí ešte nezrelých, ucelenú predstavu o politickom, hospodárskom a kultúrnom rozvoji slovenskej spoločnosti. Ba nielen to, vykonali zakladateľské dielo, z ktorého dodnes čerpáme všetci.“

„Význam dňa, kedy Ľudovít Štúr oznámil zámer konštituovať slovenský národ na báze samostatného spisovného jazyka, zároveň umocňuje fakt, že je to aj výročie smrti Konštantína Filozofa, zakladateľa slovanského písomníctva. A už len ako zaujímavosť spomeniem, že dnes si pripomíname aj 450. výročie úmrtia najvýznamnejšieho slovenského renesančného básnika Jána Silvána – prvého slovenského básnika, ktorý nie je iba anonymným veršotepcom, ktorý je prvým menom slovenských literárnych dejín a ktorý prvý písal v domácom jazyku vzdelancov. Je teda veľa dôvodov, prečo oslavovať 14. február ako pamätný Deň slovenského jazyka.

Viac sa dočítate tu: https://casopisargument.cz/?p=48511&fbclid

ŠTRAJK V KOŠICKOM DOPRAVNOM PODNIKU

Hnutie Socialisti.sk vyjadruje plnú podporu štrajkujúcim zamestnancom Dopravného podniku mesta Košice. Artur Bekmatov píše:

„Ich požiadavky sú oprávnené a odmietame tvrdenia vedenia mesta Košice, že štrajkujúci zamestnanci si berú verejnosť za rukojemníkov. Je to práve vedenie mesta, ktoré dlhodobo nie je schopné riešiť neúnosnú situáciu v DPMK a ignoruje apely zamestnancov mestského podniku. Odborári už 11. januára vyhlásili štrajkovú pohotovosť, no magistrát sa ešte aj dnes v prvý deň štrajku alibisticky vyhovára, že nepozná požiadavky zamestnancov. Navyše primátor Polaček miesto riešenia krízovej situácie v meste uprednostnil pracovnú cestu do Bratislavy.

Touto cestou chceme zároveň vyzvať verejnosť na solidaritu so štrajkujúcimi zamestnancami DPMK. Dlhodobá finančná podvýživa, proti ktorej protestujú zamestnanci, nemá dopad len na pracovné podmienky zamestnancov, ale negatívne sa odráža aj na úrovni a rozsahu poskytovaných služieb košickej MHD. Tá do dnešného dňa fungovala v prázdninovom režime, v minulom roku prešla škrtmi viacerých liniek a ďalšie škrty boli avizované na tento rok.

Ak cestujúci nie sú spokojní s úrovňou verejnej dopravy, tak využívajú iné formy dopravy, najmä osobné vozidlá, čím prispievajú k preťažovaniu košickej dopravy.

Zamestnanci zabezpečujúci košickú MHD v týchto dňoch štrajkujú za nás všetkých, aj za cestujúcich, aj za ostatných vodičov na cestách. Buďme preto s nimi solidárni – problém spôsobilo vedenie mesta a zamestnanci DPMK chcú len docieliť jeho vyriešenie.“

15. február
ELYN VYZÝVA K SOLIDARITE A MY S ŇOU

„Mládež Európskej zjednotenej ľavice (ELYN) vyjadruje plnú solidaritu tureckým, kurdským a sýrskym ľuďom, ktorí boli 6. februára tragicky zasiahnutí zemetrasením. Je to katastrofa, ktorej následkom sú tisícky mŕtvych, zranených a nezvestných.

Nešťastie spôsobené zemetrasením pritiahlo pozornosť na krajinu, ktorá už roky zažíva ekonomickú neistotu, sankcie a neznesiteľnosť vojny.

ELYN stojí pevne za ľuďmi zasiahnutými touto skazou v čase krízy. Vyzývame k medzinárodnej súdržnosti, ktorá poskytne čo najväčšiu pomoc, žiadame zastavenie bojov v zasiahnutej oblasti a odstránenie akýchkoľvek prekážok, ktoré bránia prísunu humanitárnej pomoci, ktorá má byť poskytnutá ľuďom sužovaným dlhou vojnou.

Na záver ELYN vyjadruje podporu solidárnym akciám v krajinách EÚ, ktoré organizujú zbierky prvej pomoci.“

Solidarita tureckým, kurdským a sýrskym obyvateľom. Zdroj: ELYN

Zoznam signatárov mládežníckych organizácií, ako aj odkazy na zbierky v jednotlivých krajinách nájdete na tomto odkaze: https://www.european-left.org/the-el-youth-network-calls-for-solidarity-with-people-affected-by-earthquake/

16. február
ZRUŠIŤ PALESTÍNČANOVI OBČIANSTVO BUDE JEDNODUCHÉ

Spravodajská sieť Al Jazeera informuje:

„Izraelský parlament schválil zákon, ktorý autoritám zjednoduší zrušenie občianstva a pobytu uväznených Palestínčanov pre tých, ktorí sa dopustili Izraelom definovaného „teroristického činu“ a tých, ktorí obdržali finančnú pomoc od Palestínskej autonómie (PA).

„Teroristický čin“ je pritom izraelským zákonom definovaný veľmi obšírne, zahŕňa „vážne poškodenie majetku, bezpečnosti alebo zdravia“ a tiež „vyhrážanie sa vykonaním takého činu“, ak má „politický, náboženský, nacionalistický alebo ideologický motív“.

Irsheid z Centra pre práva a slobody Adalah povedala, že deportácia palestínskych väzňov je porušením medzinárodného práva. „Hovorí sa aj o zákaze vstúpiť do Izraela, či už s pracovným povolením, alebo za účelom navštíviť rodinu,“ doplnila.

Palestínčania vidia v trestancoch izraelských väzníc politických väzňov, ktorí boli uväznení kvôli izraelskej okupácii a ich odporu voči nej. PA situovaná v časti West Bank posiela mesačne príspevky palestínskym rodinám, ktorých príslušníci boli zabití, zranení alebo uväznení Izraelom.“

Celý článok v anglickom jazyku dostupný na portáli Al Jazeera: https://www.aljazeera.com/news/2023/2/16/israeli-law-allowing-palestinian-prisoner-deportation-a

17. február
SANKCIE ZÁPADU BLOKUJÚ POMOC SÝRII

Nezákonné sankcie USA a EÚ zabránili tomu, aby bola do Sýrie po ničivom zemetrasení, ktoré zabilo tisíce ľudí, zaslaná humanitárna pomoc.

Počet obetí sa každým dňom zvyšuje, k 9. februáru prišlo v dôsledku zemetrasenia o život najmenej 3 000 Sýrčanov (pozn.: takmer 6 000 k 15. februáru). Zničené boli aj tisíce budov. Je to obzvlášť závažné, pretože Sýria už bola destabilizovaná desaťročnou vojnou, podporovanou miliardami dolárov a zahraničnými zásahmi USA, Európy a Izraela.

V rozhovore pre libanonskú spravodajskú sieť Al Mayadeen sýrsky minister zahraničných vecí zdôraznil, že jednostranné sankcie sú podľa medzinárodného práva nezákonné a porušujú Chartu OSN a mnohé rezolúcie Bezpečnostnej rady.

Výzvu k finančnej a materiálnej pomoci pre obete zemetrasenia nájdete na našom YouTube kanáli.

Viac na našom webe v sekcii Zahraničná politika: https://flm.sk/sankcie-blokuju-pomoc-syrii/

18. február
KONIEC GEOPOLITICKÝM HRÁM!

Z prejavu írskeho europoslanca Micka Wallace o neľudských sankciách voči Sýrii:

„EÚ by mala okamžite ukončiť všetky sankcie! Sýrsky ľud sme potrestali viac než dosť. Vývoj tragédie v Turecku a Sýrii tvrdo ukazuje hrozný dopad dlhodobých jednostranných sankcií EÚ a USA v Sýrii. USA, Izrael a Turecko ilegálne okupujú rôzne časti Sýrie, kradnú zdroje, jedlo a palivá, ktoré Sýrii chýbali už pred touto krízou a teraz sú potrebné o to viac. Sankcie systematicky bránia rekonštrukcii vojnou zničenej Sýrie a dnes sankcie zabraňujú vstupu pomoci, nástrojov a nevyhnutných materiálov do krajiny.“

Mick Wallace, člen Európskej zjednotenej ľavice (EL).

„Je čas dať si pohov s geopolitickými hrami a začať sa zaujímať, sakra, o ľudí.“

19. február
FILOZOFIA NIE JE ZISKOVÁ. ZRUŠME JU.

Situácia na českých univerzitách sa vyostruje. Pedagogická obec upozorňuje na extrémne platové nerovnosti a podfinancovanie fakúlt, vedenie hovorí o neužitočnosti odborov a neomarxistických liahňach.

Rovnaká tarifná tabuľka, iný plat. Rozdelenie financií do jednotlivých fakúlt sa riadi koeficientom ekonomickej náročnosti, ktorý bol zavedený v 90. rokoch. Tento zastaraný systém sa používa aj vo vzťahu k platom učiteľov, a to protiústavne.

Ako môže docent Filozofickej fakulty UK v Prahe zarábať o 37 600 Kč (takmer 1 600 €) menej ako docent 2. lekárskej fakulty na rovnakej univerzite? Plat profesora je nižší až o polovicu. Odbory filozofických fakúlt zvažujú podanie žaloby na zamestnávateľa. Ich plat je významne nižší aj v porovnaní s učiteľmi MŠ, ZŠ a SŠ.

Vedenie UK v Prahe sa odvoláva na spoločenskú potrebnosť odborov. Znamená to, že absolventi filozofie, histórie či archeológie nenapĺňajú štandardy kapitalizmu, a preto sú redundantné. Dovolíme si pripomenúť, že spoločenská potrebnosť neodráža potreby trhu práce, ale vzdelanosť a zvnútornenie základných morálnych hodnôt u spoločnosti.

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci vyzýva k podpisu petície za podporu humanitných a sociálnovedných odborov.

Zdieľať článok
Návrat hore