Ťažký týždeň v kapitalizme 3/3

Zrážka vlakov v gréckom Tempe si vyžiadala 57 obetí. Tisíce Francúzov a Grékov sa búria v uliciach. Parížska komúna má 152 rokov. Prinášame ťažký týždeň z domácej i zahraničnej politiky.

13. marec
MY POČÍTAME OBETE, ONI ZISKY

Katastrofe sa dalo zabrániť. 28. februára došlo v gréckom Tempe k zrážke dvoch vlakov. Výsledkom bolo 57 obetí a masové protesty.

Ako je možné, že dva vlaky jazdili celých dvanásť kilometrov oproti sebe na rovnakej železničnej trati? Dvadsať dní pred haváriou odborové zväzy upozornili na hroziace nebezpečenstvo v oficiálnom vyhlásení pre OSE (Hellenic Railways Organisation). Zodpovednosť za haváriu nesie grécka vláda, EÚ a privatizéri.

Nebola to nešťastná náhoda, ale zločin, ktorý bol dôsledkom dlhoročného štátneho podfinancovania a vedomého zanedbávania bezpečnosti. Liberalizácia dopravy roztrieštila železničnú dopravu privatizáciou atraktívnych úsekov, a tak rozdelila železničnú infraštruktúru a servis. Spoločnosť TrainOSE (dnes Hellenic Train) predala vláda talianskemu súkromníkovi za 45 mil. €. Ročne ju však štát dotuje 50 mil. € ako kompenzáciu za stratové úseky.

Podľa štandardov samotnej železničnej spoločnosti mala zamestnať 2000 robotníkov, v čase havárie ich bolo menej ako 750. Na tomto úseku nebol zavedený elektronický bezpečnostný systém. Upozornili na to grécke médiá? Tie sú v moci oligarchie. Podľa RSF hodnotenia slobody tlače je Grécko na poslednej priečke.

Komunistická mládež Grécka konala okamžite a usporiadala masový protest.

„Nehoda“ v Tempe spustila masovú vlnu protestov. Univerzitní študenti, ktorí po zrážke vlakov stratili svojich spolužiakov, sa zišli na tichej demonštrácii pred Hellenic Train a na vlakových staniciach. Neodradili ich ani útoky polície so slzným plynom. 4. marca organizovali masovú demonštráciu súdruhovia z KNE (Komunistická mládež Grécka), o deň neskôr sa na Námestí Syntagma stretli desaťtisíce protestujúcich.

8. marca sa uskutočnil generálny štrajk. Ľudia kričali: „Bol to zločin, ktorý sa musel stať pre zisk kapitalistov!“

Zdroje:

https://jacobin.com/2023/03/greece-railroad-accident-safety-austerity-privatization

https://int.kne.gr/m-article/THE-KKE-ON-THE-FATAL-TRAIN-CRASH/

https://int.kne.gr/m-article/Mass-rally-of-KNE-at-Syntagma-square-for-the-crime-in-Tempe/

https://int.kne.gr/m-article/Tens-of-thousands-of-people-demanded-that-the-crime-not-be-covered-up/

https://int.kne.gr/m-article/Mass-popular-uprising-during-general-strike-in-Greece/

https://inter.kke.gr/en/articles/The-KKE-and-the-class-oriented-trade-unions-had-warned-about-the-dangers-to-train-passengers-safety/

14. marec
KTO POSTAVIL MÚR APARTHEIDU?

V roku 2002 postavil Izrael „separačný múr“, ktorý pretína palestínske komunity, štvrte a poľnohospodársku pôdu. Často sa označuje ako „múr apartheidu“ a OSN ho dávno označila za nezákonný. Na rozdiel od múru na hraniciach medzi USA a Mexikom alebo plotu na hraniciach medzi Indiou a Bangladéšom, separačný múr pretína oblasti v rámci krajiny.

Na videozázname je vidieť cez múr izraelské kontrolné stanovište v dedine Hablah na okupovanom Západnom brehu. Palestínčania musia prejsť cez toto kontrolné stanovište, aby sa mohli dostať do práce či potravín. Komplikované a neustále sa meniace predpisy, povolenia a militarizácia kontrolných stanovíšť sú súčasťou izraelskej politiky byrokratického labyrintu, ktorá je kľúčovým prvkom neúprosnej represie voči Palestínčanom.

Ľudskoprávna organizácia Machsom Watch píše: „Izraelská politika odopierania práva Palestínčanov na vstup na územia sa stala nástrojom kontroly celej populácie.“ Nezákonné páchanie apartheidu zo strany Izraela potvrdili rôzne medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty international a Human Rights Watch.

Separačný múr je dlhý viac ako 700 kilometrov a na niektorých miestach má deväť metrov. Je postavený z betónových dosiek, plotov z ostnatého drôtu, zákopov a na niektorých úsekoch aj z vojenských ciest.

15. marec
TLAČOVÁ SPRÁVA OZ KOVO

Odborový zväz KOVO sa vyjadril k aktuálnej situácii a kolektívnemu vyjednávaniu v spoločnosti Booster Precision Components, s r. o., v Beluši:

„Požiadavka odborov bola navýšiť základnú zložku mzdy zamestnancov (v kontexte inflácie, drahých potravín a bývania) o 22 %, zamestnávateľ ponúkol navýšenie o 4 %, resp. o 7% v prípade, že sa zvýši produktivita práce. Oba návrhy – vzhľadom na fakt, že išlo o úvod kolektívneho vyjednávania – predpokladali istú mieru kompromisov.

Bohužiaľ, už druhé, a následne i tretie kolo boli poznačené rôznymi slovnými útokmi a konfrontáciami na adresu predsedu ZO OZ KOVO, M. Kapuša. Niektorí členovia manažmentu mu vyčítali aktivitu na sociálnej sieti či medializáciu niektorých informácií.

Situácia, ktorá poznačila kolektívne vyjednávanie, sa však skomplikovala potom, čo odborový predák M. Kapuš obdržal v januári tohto roku upozornenie od vedenia firmy za údajné menej závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Dňa 23. februára sa situácia zopakovala s tým, že odborový predák dostal od zamestnávateľa 2. upozornenie za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (s upozornením na možnosť skončenia pracovného pomeru).

Obidve tieto upozornenia vyhodnotili právnici OZ KOVO ako absolútne nedôvodné. Navyše, zamestnávateľ začal organizovať po 3. kole kolektívneho vyjednávania spoločné stretnutia so zamestnancami s jediný cieľom – zdiskreditovať osobu predáka Miloša Kapuša (a tým i odborovej organizácie). Následne zahltil priestory firmy letákmi s rôznymi poprekrúcanými informáciami, pričom v nich obviňuje odborového predáka z rôznych aktivít, realizovaných na sociálnych sieťach, s úmyslom „vyvíjať na zamestnávateľa nevhodný tlak“.

Tomu sa však odmietli prizerať jeho kolegovia z odborovej organizácie. Na podporu M. Kapuša a odborov prebieha v závode podpisová akcia, ktorú aktuálne (za 3 dni od spustenia akcie) podpísalo 131 zamestnancov.

Rovnako aj vedenie OZ KOVO takéto konanie manažmentu firmy ostro odsúdilo a verejne sa za neho postavilo s tým, že M. Kapušovi poskytne adekvátnu právnu pomoc, osobnú podporu a podnikne všetky kroky, aby sa od takejto perzekúcie jeho osoby okamžite upustilo.“

Prečítajte si celé znenie tlačovej správy: https://www.ozkovo.sk/clanky/tlacova-sprava-k-aktualnej-situacii

16. marec
CELONÁRODNÝ ŠTRAJK V GRÉCKU

V Grécku sa dnes koná celoštátny štrajk organizovaný hlavnými odborovými organizáciami združujúcimi zamestnancov verejného i súkromného sektora. Počas dňa tak zrejme bude ochromená letecká doprava a nebudú premávať ani trajekty na jednotlivé grécke ostrovy.

Štrajk, podobne ako predchádzajúce protestné akcie, vznikol ako reakcia na tragickú vlakovú zrážku s 57 obeťami z februára tohto roku. K vzniku tragédie prispelo aj dlhodobé zanedbávanie železničnej infraštruktúry zo strany štátu. Nezabúdajme, že stav našej železničnej infraštruktúry je podobne alarmujúci.

Pracujúci, moc meniť veci k lepšiemu je vo vašich rukách!

Ste to Vy, bez ktorých by sa zastavila výroba v závodoch, bez ktorých by sa výrobky nedostali na pulty obchodov, bez ktorých by vlaky, autobusy či lietadlá nevyrazili na svoju cestu či nebola možná výučba na školách.

Vy sa bez kapitalistov zaobídete, oni bez Vás nie! Jedine organizovaná sila pracujúcich je to, pred čím majú skutočný rešpekt.

LINKS NÁM PÍŠE O RAKÚSKEJ POLITIKE

Viedenská strana LINKS nám napísala otvorene o politickej a ekonomickej situácii v Rakúsku:

„Vláda nazerá na výzvy ako klimatická kríza, migrácia či inflácia z čisto kapitalistickej perspektívy: zelená energia a elektrické autá sa považujú za riešenie klimatickej krízy, kým reštriktívna migračná politika stavia na logike „potreby“ kvalifikovaných pracovníkov (predovšetkým v sociálnych službách). Na ľudské práva sa neberie ohľad, mnohí migranti ani nemôžu požiadať o azyl. Problém spojený s infláciou sa rieši iba povrchne, a to hlavne v podobe jednorazových príspevkov, nie však v zmene daňovej politiky (napríklad zavedením dane z majetku).“

V januári naša tajomníčka vystúpila na konferencii LINKS.

Celý článok sme uverejnili v sekcii Zahraničie: https://flm.sk/links-nam-pise-o-rakuskej-politike/

17. marec
FRANCÚZSKO V ULICIACH

Včera sa v Paríži spontánne zišli tisícky ľudí zhrozených z oznamu francúzskej premiérky Elisabeth Borne. Vyhlásila, že využije článok 49.3 ústavy a pretlačí napriek demokratickej vôli občanov a parlamentu dôchodkovú reformu cez nižšiu komoru.

Proti protestujúcim bol použitý slzný plyn a vodné delá.

Jean-Luc Mélenchon, jedna z tvárí francúzskej ľavice, povedal protestujúcim, že Macron „prekabátil všetkých občanov“. Poslanci jeho strany Nepoddajné Francúzsko začali počas oznámenia premiérky spievať hymnu v snahe znemožniť jej diktátorský krok.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že najmenej dve tretiny občanov boli proti tejto reforme.

Situácia vo Francúzsku dokazuje iba jednu vec – pokým bude existovať kapitalistické zriadenie, dovtedy nebude existovať demokracia. Vôľa ľudu bude vždy podradená vôli buržoáznej vrstvy, ktorá bude kapitalistický štát večne ovládať a riadiť vo svoj prospech. Vlastnými očami môžeme pozorovať prepad západných „civilizovaných“ krajín do diktatúr, ktoré nasadzujú políciu proti vlastným občanom. Jedine spoločnými silami môžeme dosiahnuť zvrátenie tohto hnijúceho systému. Bojujme preto neprestajne proti moci kapitálu a dožadujme sa nastolenia skutočnej demokracie, ktorou nehýbu peniaze!

Ak chceš začať pracovať pre lepší svet, môžeš tak urobiť s nami – podaj prihlášku do FĽM!

18. marec
ZDRAŽOVANIE REKORDNE UKROJILO Z PLATOV

Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) píše:

„Z našich platov si môžeme dovoliť menej. Reálne mzdy sa prepadli na 22-ročné minimum. Životná úroveň pracujúcich sa vlani znížila prvýkrát za 10 rokov. Zdražovanie tovarov a služieb bolo výrazne silnejšie ako rast miezd.

Čo spôsobilo prudké zdražovanie najmä základných životných potrieb? Prečo si aj za väčšiu výplatu vieme kúpiť menej tovarov a služieb? Kedy môžeme očakávať spomalenie tempa rastu inflácie a kedy začnú reálne mzdy rásť?

„Produktivita práce na Slovensku je nižšia ako priemer EÚ, čo súvisí najmä s tým, že náš hospodársky model je dlhodobo postavený na politike nízkych miezd a vysokého počtu odpracovaných hodín. Takto nastavený model naráža potom na nízku mieru odolnosti počas kríz. V súčasnosti, kedy sme konfrontovaní vysokou infláciou, opäť na túto politiku nízkych miezd doplácame. Tento model postráca investície do vzdelania, vedy a výskumu, inovácií. A to zo strany štátu aj zamestnávateľov,“ uviedla v diskusnej relácii Monika Uhlerová, prezidentka KOZ SR.“

Sledujte tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19167/390434#30

19. marec
152 ROKOV OD REVOLÚCIE PROLETARIÁTU

Parížska komúna zrušila stále vojsko a nahradila ho ozbrojeným ľudom. Polícia bola zbavená politických funkcií a stala sa zodpovedným a hocikedy zosaditeľným orgánom Komúny.

Opatrenia Komúny odstránili privilegované postavenie úradníkov zrušením všetkých peňažných výhod úradníctva, znížením platov na úroveň robotníckej mzdy a úplnou voliteľnosťou a zosaditeľnosťou všetkých úradných osôb.

Lenin v diele Štát a revolúcia píše: „Práve tu môžeme pozorovať jeden z prípadov „premeny kvantity na kvalitu“: demokracia (…) premieňa sa z buržoáznej demokracie na proletársku demokraciu.“

KOZ SR SA PRIDALA K MEDZINÁRODNEJ SIETI ANTIFAŠISTICKÝCH ODBOROVÝCH ZVÄZOV

Iniciatíva Medzinárodná sieť antifašistických odborových zväzov nedávno vydala manifest odsudzujúci oživenie neofašistických a krajne pravicových hnutí, ktoré na celom svete narastajú alarmujúcim tempom. Tieto hnutia podporujú diskrimináciu menšín a ohrozujú demokracie tým, že sa zasadzujú za nesprostredkovaný systém založený na silnom vodcovi a priamom vzťahu medzi vodcom a ľuďmi. Tieto hnutia útočia aj na pracovné práva a slobody, pričom za hlavného nepriateľa označujú práve odbory.

Konfederácia odborových zväzov SR plne podporuje úsilie bojovať proti týmto krajne pravicovým hnutiam a brániť pracovné práva a slobody. Preto sa pripojila k spomínanej Medzinárodnej sieti antifašistických odborových zväzov.

Monika Uhlerová, prezidentka KOZ SR, pri tejto príležitosti uviedla, že „odbory musia podniknúť kolektívne kroky v boji proti tomuto trendu na medzinárodnej, európskej, národnej a regionálnej úrovni. Spoločne zohrávame, my odborári, zásadnú úlohu pri zabezpečovaní budovania spravodlivejšej a rovnejšej spoločnosti založenej na princípoch demokracie a solidarity“.

Viac na: https://epracaonline.sk/koz-sr-sa-pridala-k-medzinarodnej-sieti

Zdieľať článok
Návrat hore