Ťažký týždeň v kapitalizme 4/2

Prečo sa Malcolm X s Kingom nevedeli dohodnúť a kto popravil prvú kórejskú komunistku? Pripomíname si osobnosti revolučných hnutí, ako aj prvé výročie rozpútania ďalšej imperialistickej vojny. A to všetko v období svetových osláv sociálnej spravodlivosti.

20. február
SVETOVÝ DEŇ SOCIÁLNEJ SPRAVODLIVOSTI

20. februára si pripomíname historický boj za lepšie životné a pracovné podmienky. Tak ako nás dnes trápia vysoké ceny energií a potravín, nízke mzdy či zlá životná úroveň, tak i našich predkov trápili neľudské pracovné doby, posielanie malých detí do zamestnania alebo aj život ohrozujúce podmienky na pracovisku. Stav sa zlepšil iba vďaka neprestajnému, vytrvalému boju širokých más ľudí práce.

Práve organizovaním sa môžeme v modernej dobe najefektívnejšie bojovať proti koristníckemu systému kapitalizmu:

  • členstvom v odboroch a dožadovaním sa svojich práv u zamestnávateľa,
  • participovaním na verejnom živote a zmene systému v autentických ľavicových občianskych zoskupeniach (ako napríklad vo Fronte ľavicovej mládeže) a predovšetkým politických stranách, na Slovensku predstavených jedinečne hnutím Socialisti.sk,
  • agitáciou a šírením povedomia medzi priateľmi a blízkymi o ničivosti kapitalizmu a nevyhnutnosti modernej socialistickej alternatívy.
21. február
VÝROČIE ZAVRAŽDENIA MALCOLMA X

,,Dnes je síce mojou náboženskou filozofiou islam, ale mojou politickou, ekonomickou a sociálnou filozofiou je čierny nacionalizmus. Vy a ja – ako hovorím, ak budeme vyťahovať náboženstvo, budeme mať rozdiely, budeme sa hádať a nikdy sa nebudeme môcť zhodnúť. Ale ak si svoje náboženstvo necháme doma, necháme si ho v skrini, necháme si ho medzi sebou a naším Bohom, a vyjdeme sem, čaká nás boj, ktorý je spoločný pre nás všetkých, proti nepriateľovi, ktorý je spoločný pre nás všetkých.

Politická filozofia černošského nacionalizmu znamená len to, že černoch by mal kontrolovať politiku a politikov vo svojej vlastnej komunite. Časy, keď bieli ľudia mohli prísť do našej komunity a prinútiť nás, aby sme ich volili, aby mohli byť našimi politickými vodcami a hovoriť nám, čo máme a čo nemáme robiť, sú dávno preč.“

(úryvok z prejavu Volebný lístok alebo guľka, 1964)

Viac sa o revolučnom duchu Malcolma X dozviete v článku našej členky Sofie Prétorovej.

22. február
KEĎ SA NARODILA PRVÁ KÓREJSKÁ KOMUNISTKA

Dnes pred 138-timi rokmi, 22. februára 1885, sa narodila žena známa ako prvá kórejská komunistka – Alexandra Petrovna Kimová, vlastným menom Kim Aerim.

Kim sa narodila v kórejskej usadlosti na Sibíri, kam niekoľko rokov predtým emigroval jej otec, Kim Du Suh. Povolaním prekladateľ neskôr odišiel pracovať do Mandžuska ako tlmočník na železnici. Krátko po tom, čo za ním v roku 1895 prišla bývať Kim, zomrel, a začal sa o ňu starať jeden z Kimových priateľov Jozef Stankevič.

Po ukončení štúdia vo Vladivostoku a pôsobenia na základnej škole sa Kim presťahovala do oblasti Uralu, aby sa zapojila do aktivizmu v prospech kórejských migrantov. V roku 1916 sa pridala k boľševikom a o rok neskôr bola Leninom poverená mobilizovať Kórejčanov žijúcich na Sibíri. V Chabarovsku sa stretla s ďalšími kórejskými aktivistami revolucionármi, s ktorými v apríli 1918 založila Kórejskú socialistickú stranu.

Spolu s ostatnými bola Kim zajatá bielou a japonskou armádou a 16. septembra 1918 bola popravená. Jej posledné slová boli: „Sloboda a nezávislosť pre Kóreu!”

ĎALŠÍ ZLOČIN ŠTÁTU APARTHEIDU

Izraelská vláda spáchala ďalší monumentálny zločin proti ľudskosti na palestínskom území. Útok na mesto Nábulus sa stal jedným z najničivejších v regióne od skončenia Druhej intifády v roku 2005. Počet mŕtvych presiahol aj obete útoku na mesto Dženín, o ktorom sme informovali dávnejšie.

Podľa zdravotníckych úradov boli medzi mŕtvymi v Nábuluse traja palestínski muži vo veku 72, 66, 61 rokov a 16-ročný chlapec. Najmenej 100 ďalších ľudí bolo zranených. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva bolo 82 z nich zasiahnutých ostrou muníciou.

Izraelská armáda v stredu ráno zablokovala všetky vstupy do Nábulusu (ktorý je de jure hlboko v území Palestínskeho štátu) a potom obkľúčila dom, v ktorom sa nachádzali dvaja hľadaní palestínski bojovníci, Hossam Isleem a Mohammad Abdulghani, ktorých zabili. Palestínska ozbrojená skupina Lions‘ Den vo svojom vyhlásení uviedla, že sa počas razie zapojila do zrážok s izraelskými silami spolu s nedávno vytvorenými brigádami Balata.

Štvorhodinová operácia zanechala rozsiahle škody na storočnom trhovisku v Nábuluse.

„Počúvame príbehy, že izraelské sily strieľali na susedov, ľudí v ich domoch, ľudí, ktorí sa venovali svojmu každodennému životu. Palestínčania hovoria, že Izrael takto koná, pretože nie je braný na zodpovednosť a má voľnú ruku pri zabíjaní Palestínčanov,“ uviedla Nida Ibrahimová, reportérka Al-Džazíry z Nábulusu.

Naše ruky v tomto nie sú čisté. Slovensko ako člen Severoatlantickej aliancie a úzky spojenec USA je komplicom v ich imperialistických praktikách, predstavených aj v bezhraničnej podpore Izraela. Izraelský štát sa nehanebne utieka k fašistickej politike apartheidu, vraždenia civilistov či násilného utláčania palestínskej národnej identity, ktoré si môže dovoliť iba vďaka súhlasu krajín imperiálneho jadra.

Adnan, Muhammad, Tamer, Musaab, Hussam, Muhammad, Walid, Abdul-Hadi a doteraz neidentifikovaní, nezabúdame!

Zdroje:

https://www.aljazeera.com/news/2023/2/23/rockets-fired-from-gaza-towards-israel-after-nablus-raid

https://edition.cnn.com/2023/02/22/middleeast/israeli-raid-nablus-west-bank-intl/index.html

Komunistická strana Palestíny a Palestínska komunistická mládež

23. február
PEKLO GUANTÁMANO

Prenájom zálivu Guantánamo mal zabezpečiť nezávislosť Kuby po Španielsko-americkej vojne. Keďže zmluva, ktorá tento prenájom zabezpečuje, nemá žiaden termín ukončenia, USA prenajíma Guantánamo dodnes (napriek tomu, že Kuba opakovane odmieta prijať smiešne malé sumy, ktoré USA posielajú ako nájomné). Záliv sa používa ako základňa amerického námorníctva a ako väzenie pre politických a vojnových zajatcov. Väzenie sa „preslávilo“ porušovaním ľudských práv, mučením a neľudským zaobchádzaním s väzňami, čím si zaslúžilo povesť jedného z najhorších miest na Zemi. Sú tu internovaní „teroristi“, ktorí napriek rokom protizákonného držania nikdy nestáli pred súdom. Navzdory opakovaným upozorneniam zo strany OSN, protestom súčasnej kubánskej vlády a sľubom viacerých amerických prezidentov väzenie funguje naďalej ako symbol bezočivosti štátneho aparátu USA.

AKO SA ŠTÁT SKRÝVA PRED ZODPOVEDNOSŤOU

23. februára 2004 došlo v Trebišove k najväčšiemu stretu medzi bezpečnostnými zložkami a nezamestnanými Rómami, ktorí protestovali proti znižovaniu sociálnych dávok. Polícia zaútočila na 400 demonštrantov s použitím slzotvorného plynu a vodného dela. Na druhý deň zaútočili na osadu, kde protestujúci žili, vykonali nezákonné prehliadky a mučili tehotné ženy a zdravotne postihnuté osoby obuškami a elektrickými bodákmi. Protesty vybojovali lepšie podmienky pre všetkých nezamestnaných v krajine.

O okolnostiach protestu nezamestnaných sa dočítate viac tu: https://flm.sk/ako-sa-stat-skryva-pred-zodpovednostou/

24. február
LENIN, ZOBUĎ SA! PUTIN SA ZBLÁZNIL

Pripomíname si rok od začiatku imperialistickej agresie Ruskej federácie voči susednej Ukrajine. Naše vtedajšie vyhlásenie je dostupné na webe.

Jedná sa o dostatočne dlhú dobu na to, aby sme mohli skonštatovať, že pôvodne deklarované dôvody a ciele „špeciálnej vojenskej operácie“ boli vymyslené a falošné.

Samotný vládnuci režim na Ukrajine nemožno pokladať za vzorovú demokraciu, to však v žiadnom prípade neospravedlňuje konanie prezidenta RF z februára minulého roka. Nestojíme na strane Zelenského či jeho režimu v Kyjeve, stojíme na strane pracujúceho ľudu, študentov, dôchodcov či sociálne odkázaných na Ukrajine i v Rusku, ktorí musia znášať bremeno tohto nezmyselného konfliktu a zbytočne prichádzajú o svoje životy či domovy.

Nezabúdajme, že aj v prípade amerických vojenských agresií boli terčom primárne krajiny s konzervatívnym reakčným režimom – ľahšie sa to ospravedlňuje pred svetovou verejnosťou i domácim publikom. I v týchto prípadoch sme sa postavili na stranu bežného ľudu.

Z nášho ľavicového pohľadu sa jedná o klasický prípad dobyvačnej koloniálnej vojny imperialistickej mocnosti s cieľom územných a hospodárskych ziskov, v ktorej vládnucim triedam záleží na osude domáceho obyvateľstva minimálne.

Alternatívou voči západnému imperializmu nie je imperializmus Ruska alebo iných veľmocí východu. Jedinou skutočnou alternatívou je svet bez imperializmu, v ktorom jednotlivé národy sami slobodne rozhodujú o osude svojich krajín.

POMOC SÝRII PUTUJE ZA HRANICE

Artur Bekmatov, predseda hnutia Socialisti.sk, píše:

„Ďakujem každému, kto sa zapojil do zbierky pre obete zemetrasenia v Sýrii. Či už materiálnym príspevkom, finančným príspevkom, alebo zdieľaním informácie o zbierke. S Alexandrou Aganbegović z Frontu ľavicovej mládeže sme navštívili Aliho Assada v jeho reštaurácii Palmýra, aby sme skontrolovali stav zbierky a upresnili ďalší postup.

Naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović s Alim Assadom.

Za 14 dní sa v Palmýre nazbieralo viac ako 60 škatúľ hygienických potrieb, liečiv, odevov, dek, dezinfekčných prostriedkov, detských hračiek a ďalších vecí. Vo finančnej časti zbierky sme dali dokopy viac ako 3 000 eur. O presnej čiastke vás ešte budem informovať. Zbierka bude koncom mesiaca odoslaná do Sýrskej arabskej republiky. O prípadnom obnovení zbierky vás budem informovať. A takisto za Socialisti.sk a FĽM pripravíme aj správu o finančnej zbierke, v ktorej budú uvedené presné sumy a spôsob jej použitia.

Ešte raz vám ďakujem.“

25. február
FEBRUÁROVÉ VÍŤAZSTVO

Dňa 25.2.1948 v popoludňajších hodinách dovŕšil vtedajší predseda vlády Československa Klement Gottwald svoje snaženie a nátlak na prezidenta republiky Edvarda Beneša. Ten po týždni vládnej krízy prijal demisiu nekomunistických ministrov a súhlasil s vymenovaním ministrov, ktorých navrhol Gottwald.

Bol to začiatok transformácie spoločnosti v Československu. Udalosti už mali rýchly spád. 9. mája bola prijatá nová ústava vyhlasujúca Československo za ľudovodemokratickú republiku, 30. mája sa konali voľby s možnosťou voliť len jednotnú kandidátku. Vzápätí 2. júna podal demisiu prezident Beneš, 14. júna bol za jeho nástupcu zvolený Gotwald a 15. júna bol do čela vlády menovaný Antonín Zápotocký, ktorý sa stal prezidentom o päť rokov neskôr po Gottwaldovej smrti.

Sú rôzne názory o politickom pozadí februárového prevratu. Spomenieme tri hlavné. Prvý je, že išlo o puč komunistov, ktorí obišli ústavu, využili svojich ľudí v bezpečnostných zložkách a za výdatnej pomoci Sovietskeho zväzu vedeného Stalinom obsadili vládu. Druhým názorom je, že išlo o legálny proces v medziach platných zákonov a bol dielom šikovnosti komunistov a slobodnej vôle bezpečnostných a iných zložiek spolupracovať. Napokon tretí názor tvrdí, že šlo len o formálny akt zavŕšenia dlhodobého procesu riadeného zo Sovietskeho zväzu, ktorý sa začal počas druhej svetovej vojny a došlo by k nemu v každom prípade.

Faktom je, že Československo bolo posledným štátom spomedzi tých, ktoré oslobodila v druhej svetovej vojne Červená armáda, kde ešte nemali moc plne v rukách komunistickí predstavitelia. Režim hlásiaci sa ku komunistickej ideológii v Československu trval 41 rokov a skončil sa v rovnakom období ako v ostatných krajinách bývalého východného bloku Európy.

26. február
ZASTAVME KOŽUŠINOVÝ TEROR

Kožušinové farmy sú nezmyselný prežitok. V súčasnosti nepotrebujeme pre prežitie nosiť kožušinu a jej používanie pre módu je vrcholne márnivé. Existencia týchto fariem je nezlučiteľná s právom živých bytostí na dôstojný život. Líšky, norky či psíky medvedíkovité si v nich nemajú ako napĺňať svoje prirodzené potreby, a teda neustále trpia. Zvieratá v klietkovom chove si ubližujú sami i navzájom. Prejavujú jasné indikácie, že sú v strese a nepohodlí, a to iba pre to, aby sa stali niečou ozdobou.

Zábery z katastrofálnych podmienok zvierat boli natočené vo fínskych kožušinových farmách.

Väčšina krajín EÚ chov zvierat pre kožušinu zakázala či obmedzila. Stále je ale povolené zvieratá množiť a zabíjať s cieľom získať ich kožušinu vo Fínsku, Poľsku, Španielsku, Litve, Portugalsku, Grécku, Švédsku, Bulharsku a Rumunsku.

Prostredníctvom Európskej občianskej iniciatívy (EOI) môžu občania EÚ aktívne meniť legislatívu Únie. Ide o mechanizmus, ktorým môžu obyvatelia Európy vyzvať Európsku komisiu k navrhovaniu novej legislatívy k určitému problému.

Podporte iniciatívu a petíciu Za Európu bez kožušín na odkaze: https://zaevropubezkozesin.cz/cs

Prečítajte si viac o problematike: https://www.hsi.org/news-media/shocking-investigation-reveals-foxes-with-diseased-eyes-deformed-feet-missing-ears-obesity-on-supposedly-high-welfare-finnish-fur-farms/

Zdieľať článok
Návrat hore