Ťažký týždeň v kapitalizme 4/4

Posledný aprílový ťažký týždeň je tu. Dozviete sa, prečo chcú ísť ľudia do väzníc, kde nájdete kvalitný zdroj marxistických analýz a prečo kapitalizmus nemôže byť zelený.

17. apríl
TRNAVSKÁ AUTOMOBILKA SA POTICHU ZBAVILA STOVIEK ĽUDÍ

Správy o prepúšťaní stoviek zamestnancov v súvislosti s plánovanou transformáciou výroby spočiatku vedenie podniku popieralo. Podľa tvrdení odborov sa ale mala rušiť víkendová zmena zamestnávajúca viac ako 700 ľudí, 500 malo prísť o prácu už v apríli. Vedenie závodu napriek svojim predchádzajúcim tvrdeniam náhle otočilo a k prvému aprílu ohlásilo hromadné prepúšťanie 360 pracovníkov.

Čo bude ďalej? Podľa tvrdení odborov bude nasledovať ďalšia vlna prepúšťania v októbri. Z trnavského závodu totiž odchádza jeho najpredávanejší model (Peugeot 208), ktorého montáž sa presúva do Maroka.

Dianie v závode naďalej pozorne sledujeme a o jeho ďalšom vývoji či prípadných protestných akciách Vás budeme informovať.

18. apríl
O FAŠISTU SVET ĽAHŠÍ

Naša podpredsedníčka Alexandra Aganbegović píše:

„V tento deň v roku 1947 bol popravený klérofašista a vrah Jozef Tiso. Bol zodpovedný za smrť tisícok nevinných Židov a Rómov a za vynucovanie nacistického teroru na Slovensku.

Za desaťročia sa však postupne zabudlo na obrovské zlo, ktoré tento chorý človek predstavoval. Jeho zločiny proti ľudskosti sú zľahčované, je popieraná ich existencia, či dokonca sú oslavované ako správne. Sú publikované knihy, ktoré jeho činy obhajujú, a stále existujú jeho pamätné tabule, ulica a jeho hrob je krásne udržiavaný.

Viete, aká pamätná tabuľa a aké kytice sú na mieste, kde zomrel Hitler? Žiadne. Je to obyčajné parkovisko. Prečo v Nemecku majú rozum zavrhnúť chorých vrahov a my im chodíme na hrob nosiť vence? Nacisti a fašisti patria pod zem a pod parkoviská, nie do politiky, nie do médií a nie do našich životov. Nepatrí im úcta, ale nekompromisné zavrhnutie a prísaha, že nikdy nedovolíme, aby sa ich činy mohli zopakovať.

Preto pozor na nenávistné prejavy voči iným etnikám, Rómom, Židom, Moslimom, LGBT+ komunite, ľavičiarom a vede. Tolerovať netoleranciu je nebezpečné. Nenávisť sa nesmie vrátiť k moci a nesmie existovať moc, ktorá môže byť zneužitá nenávisťou.

Smrť fašizmu!“

19. apríl
KDE JE BÁJNA „PROSPERITA“ V KAPITALIZME?

Príspevok od Události Ostrava z minulého mesiaca opisuje, ako mladý muž napadol dvoch policajtov. Prečo by také niečo urobil? Pochádza z chudobnej rodiny, a preto chcel ísť za každú cenu do väzenia, kde by mal zabezpečenú strechu nad hlavou a jedlo.

Do akého stavu dospela naša spoločnosť, že sa ľudia utiekajú k takýmto riešeniam svojej biedy? Ako dlho budeme odvracať zrak od toho, čo sa bude následkami kapitalizmu stávať iba častejším?

Väznice nemajú byť nocľahárne. Väznice sú inštitútom kapitalizmu, kam sa hádžu ľudia, ktorých materiálne podmienky donútili spáchať zločin. Slúžia na skrytie neľudskosti nášho ekonomického systému a vinu zhadzujú na tých, ktorí sa v ňom iba snažia prežiť. Trpia nimi, samozrejme, iba pracujúci – buržoázia vie zákon obchádzať, ohýbať ho či priamo porušovať bez akýchkoľvek následkov.

Zlepšenie našich materiálnych podmienok (a tým aj automatická redukcia v miere kriminality) však nepríde sama od seba. V kapitalizme rozhodne nie. Ak sa chceme dočkať sveta, v ktorom majú tí najchudobnejší aj iné možnosti, ako sa schválne vrhať do väzenia, musíme požadovať radikálnu zmenu systému. A tá spočíva jedine v socializme.

POVSTANIE VO VARŠAVSKOM GETE

19. apríla 1943 vypuklo povstanie vo Varšavskom gete, počas ktorého sa Židia bránili proti snahám nacistov deportovať ich do vyhladzovacieho tábora Treblinka.

Do geta vstúpilo 2 000 nemeckých vojakov a policajtov podporovaných tankami s úmyslom odvliecť preživších. Na odpor sa im však postavilo asi 750 odbojárov s malým počtom pašovaných ručných zbraní a niekoľkými podomácky vyrobenými zápalnými fľašami. Prinútili Nemcov ustúpiť a vrátiť sa s posilami. Po niekoľkých dňoch, keď sa im stále nedarilo povstalcov premôcť, začali Nemci postupne vypaľovať celé geto jednu budovu za druhou.

Napriek tomu sa odbojárom podarilo odolávať náporu 27 dní a zabili približne 300 Nemcov. Niektorým bojovníkom sa podarilo utiecť kanálmi, ale 7 000 Židov bolo, bohužiaľ, zabitých a ďalších 7 000 bolo nakoniec deportovaných do Treblinky.

20. apríl
VÁŠ PRAVIDELNÝ ZDROJ MARXISTICKÝCH ANALÝZ

Podcast The Deprogram od svetových ľavicových YouTuberov JT, Hakim a Yugopnik si veľmi rýchlo získal široké publikum a spojil videotvorbu troch marxistov do ľahko dostupného formátu. Teraz prichádzajú s niečím novým – pravidelným prehľadom diania vo svete z ľavicovej perspektívy, a to trikrát týždenne!

Na ochutnávku si môžete prečítať jednu z ich správ venujúcich sa protestom vo Francúzsku:

„Vo Francúzsku bola 16. marca prijatá nová dôchodková reforma bez hlasovania či referenda. Bežných ľudí, odbory a organizácie týmto krokom postavila proti vláde krajiny. Ľud žiada zníženie dôchodkového veku, ktorý francúzska vláda zvýšila až na 64 rokov. Podľa nových pravidiel vyžadujú aspoň 43 rokov práce predtým, ako majú ľudia nárok na dôchodok v plnej výške. Krok francúzskej vlády odhaľuje nároky, ktoré kapitalizmus kladie na bežných ľudí. V dnešnom svete je človek pre štát užitočný iba vtedy, keď pracuje a vytvára zisky pre štát. Poslanci pochopili, že pre svoje vlastné dobro musia neustále zvyšovať dôchodkový vek. Francúzi sa združili a zorganizovali rozsiahle protesty. Podporu získali od pracujúcich celého sveta. Nedávnych francúzskych protestov sa podľa záznamov vlády zúčastnilo približne 380 000 ľudí očakávajúcich zrušenie novej dôchodkovej reformy. Podľa francúzskej odborovej organizácie CGT počet protestujúcich prevýšil milión obyvateľov Francúzska. Súdržnosť pracujúcich vyvolala v uliciach plánovaný chaos, ktorý ľudia využili, aby sa vzbúrili nespravodlivosti parlamentu. Inšpirujme sa Francúzmi, štrajkujme, keď nás vláda utláča. Dni francúzskych a svetových protestov sa ešte neskončili – utíchnu, až keď budú obyvatelia spokojní.“

Spravodajstvo First Thought nájdete na: https://www.youtube.com/@firstthoughtnews

21. apríl
NA REFORMY ŠTÁTU DOPLÁCA BEŽNÝ OBČAN

Ján Zmeko píše pre hnutie Socialisti.sk: ,,Zdravotníctvo už roky reformujú tak, že na jednej strane lekári a zdravotné sestry musia často ťahať až enormné množstvo nadčasov, nakoľko zdravotníctvo je poddimenzované a na druhej strane tam, kde mal človek do nemocnice 15km, teraz bude mať aj 40 km a viac.

Rušenie oddelení, zhoršujúca dostupnosť základných potrieb v oblasti zdravotníctva, je výsledkom stáleho reformovania. Neustále sa niečo mení, upravuje a prerába, aby v konečnom dôsledku pacient cestoval dlhšie, čakal a zaplatil viac.“

Prečítajte si celý komentár na https://socialisti.sk/16823/.

22. apríl
DEŇ ZEME V ULICIACH HLAVNÉHO MESTA

Klimatická kríza sa drasticky zhoršuje a politické chcenie zaostáva. Preto sme sa rozhodli pridať k Pochodu za klímu a poukázať na potrebu zmeny smerovania našej spoločnosti k udržateľnejšiemu spôsobu života. Naša Zem potrebuje koordináciu a spoluprácu nás všetkých pri riešení klimatickej krízy, nie populistické reči od politikov bez jasnej vízie. Odborníci už dlho poukazujú na to, ako je možné ekologickú problematiku riešiť, no „progresívne“ mysle sa im vyhýbajú okľukou. 

Deň Zeme nám pripomína, že každý z nás nesie zodpovednosť za našu planétu a budúcnosť. No netreba zabudnúť na korporáty, ktoré by mali vyvinúť v rámci ekologickej udržateľnosti najväčšie úsilie. Honba za ziskom, žiaľ, často prevyšuje environmentálne obavy.

Naši členovia na Klimatickom štrajku. Pochod sa začal na Námestí SNP, odkiaľ mieril pred parlament.

Ako môžeme túto katastrofu zvrátiť?

  • transparentnosť a sociálnu zodpovednosť veľkých podnikov
  • povzbudzovanie politickej angažovanosti v rámci ekológie
  • spravodlivejší ekonomický systém
  • lepšiu železničnú a MHD infraštruktúru
  • investície do obnoviteľných zdrojov energie
  • väčšiu podporu agropodnikov a hospodárov

 Spojme sa pre lepšiu budúcnosť. Bojujme za lepší, férový sociálny systém na Slovensku!

23. apríl
ČERVENÁ A ZELENÁ SÚ NEODDELITEĽNÉ SESTRY

Ako vieme pomôcť našej planéte? Kto jej skutočne ubližuje? Existuje z našej existenčnej situácie nejaké východisko? Aj tieto otázky nájdu svoju odpoveď v našom novom článku od regionálneho podpredsedu FĽM Západ Jakuba Rendvanského, v ktorom sa snažíme o vedeckú analýzu klimatickej krízy. Privedieme vás ku koreňu problémov, nie iba k jeho symptómom, aby sme sa choroby decimujúcej naše životné prostredie vedeli úspešne zbaviť.

„Cestou nie je zotrvanie pri hnijúcom, zastaralom kapitalizme, ale prechod na alternatívnu formu ekonomiky. Ide o systém, v ktorom nie malá skupinka boháčov vlastní všetok majetok sveta, ale kde majú všetci prístup k dôstojnej existencii. V takom systéme sú to ľudia práce, ktorí vlastnia firmy svojho zamestnania, stroje, s ktorými pracujú, ako aj produkty svojej práce. Hovoríme o forme organizácie ekonomiky, v ktorej prestáva byť neefektivita globálneho trhu relevantná, pretože sú jednotlivé štáty sebestačné vo výrobe produktov dennej spotreby. V nej sa vráti zreteľ štátnej aj hospodárskej politiky späť na prírodu, pretože štát už neovplyvňujú malé skupiny oligarchov a hospodárstvo nie je rozhodnutím minidiktatúr v rámci hierarchií firiem.“

Náš článok si prečítate tu:

https://flm.sk/cervenu-a-zelenu-nemozno-oddelit-1-2/

https://flm.sk/cervenu-a-zelenu-nemozno-oddelit-2-2/

Zdieľať článok
Návrat hore