Útok na korporátny bottom line

Od 7. októbra minulého roka nechala genocídna ofenzíva Izraela, s podporou USA, VB a EÚ, v Gaze celý svet v šoku. U mnohých sa rozplynuli ilúzie o civilizovanom a morálnom západe a stovky tisíc ľudí v Európe a Severnej Amerike vyšli na protest voči krokom ich štátov (ktoré sa stretli aj s násilným odporom polície). Objavil sa spotrebiteľský bojkot izraelských produktov a produktov firiem, ktoré sa, či už priamo, alebo nepriamo podieľajú na podpore Izraela. Najvýraznejšie diskusie boli okolo firiem Starbucks a McDonald’s. McDonald’s čelil veľkej kritike po tom, čo na svojich sociálnych sieťach uverejnil správu o darovaní obedov izraelským vojakom.

Účinnosť spotrebiteľského bojkotu

Hoci historicky boli takéto bojkoty úspešné, je nutné spomenúť ich zdĺhavosť a nevyhnutnú kombináciu s inými druhmi aktivizmu. Spotrebiteľský bojkot juhoafrických produktov na protest voči apartheidu sa začal už v roku 1959 a odvtedy trvalo 35 rokov, kým bol juhoafrický diskriminačný režim ukončený.

Dnes už môžeme v súvislosti s Izraelom pozorovať výsledky spotrebiteľského bojkotu. V značnej miere ide o zásluhu arabského a moslimského sveta. Napríklad vďaka bojkotom v Maroku tam boli firmy Starbucks a H&M nútené ukončiť svoje pôsobenie. U niektorých firiem sa síce prejavil pokles ziskov a cien ich akcií na trhu, no v konečnom dôsledku to pre ne pravdepodobne nebude nič horšie ako pár „slabších“ mesiacov.

Pri obrovských korporáciách ako Starbucks, McDonald’s, CocaCola či H&M, ktoré majú milióny zákazníkov po celom svete, je náročné zmobilizovať také množstvo populácie. Väčšina ľudí totiž nemá čas ani záujem zisťovať pôvod a následky každého produktu, ktorý kupujú. Spotrebiteľský bojkot má taktiež veľký nedostatok v tom, že nemá dosah na iné významné časti priemyslu, ako napríklad produkcia zbraní a technológií, ktoré tvoria veľkú časť izraelskej ekonomiky.

Úspechy priamej akcie v Británii

Dlhodobo pôsobiace pro-palestínske organizácie v Spojenom kráľovstve si nedostatky bojkotu a pasívneho protestu uvedomujú, a preto začali voliť taktiku priamej akcie a sabotáže. Predovšetkým priamej akcie voči britským fabrikám izraelských zbrojárskych firiem, ktorých zbrane sa významne podieľajú na zabíjaní palestínskeho obyvateľstva. Jednou z najväčších je zbrojovka Elbit, ktorá poskytuje Izraelu 85 % pozemného vybavenia a drony typu Hermes.

Foto: Radio Habana Cuba

Firma Elbit sa stala cieľom organizácie Palestine Action, ktorá vznikla v roku 2020 potom, čo jedna z hlavných zakladateľov Huda Ammori stratila vieru v zmenu prostredníctvom inštitučného prístupu.

„Hoci sme týmto spôsobom [cez inštitúcie] dosiahli aj významné úspechy, nemala som pocit, že by sa zhodovali s urgentnosťou situácie, v ktorej sa Palestínčania nachádzajú. Keď je situácia tak zúfalá, je nutné spraviť viac.“

Huda Ammori

Od jej vzniku bola Palestine Action s podporou iných pro-palestínskych organizácií, tak ako aj širšej verejnosti, v nekompromisnej ofenzíve voči továrni Elbit-u v Manchestri. Ich akcie zahŕňali všetko od blokovania vstupu a sprejovania sloganov až po obsadenie strechy továrne a poškodenie zariadenia v hodnote pol milióna libier. No predovšetkým boli vytrvalí a organizovali sa skoro na týždennej báze.

Dva roky intenzívneho aktivizmu sa vyplatili. Začiatkom roku 2022 bol Elbit dotlačený do predaja fabriky za 9 miliónov libier, čo je o 6 miliónov menej ako cena, za ktorú ju pôvodne v roku 2007 kúpili. No tam sa práca aktivistov ani zďaleka nekončí. Elbit má iba v Británii niekoľko ďalších fabrík, ktoré sú cieľom dlhodobého úsilia aktivistov, rovnako ako zbrojovky Rafael alebo BAE Systems. Od minulého októbra sme mohli taktiež pozorovať výrazné zapojenie verejnosti a odborárov zo širokého spektra pracovných oblastí. Zamestnanci zo zdravotníctva, služieb, učiteľstva, ale aj mnohí ďalší úspešne blokovali zbrojárske fabriky, rovnako ako centrálu Elbit-u v Londýne, čím úspešne a za krátku dobu narušili produkciu a vývoz zbraní a tým pádom aj zisky daných firiem.

Narastajúce napätie na Blízkom východe

Izraelská ofenzíva v Gaze vyvolala veľký súcit a solidaritu s Palestínčanmi zo strany arabského a moslimského sveta. Tento silný sentiment je bezpochyby podporený ich blízkymi kultúrami a zdieľanou históriou utrpenia v dôsledku neokolonializmu a imperializmu.

Ako dôsledok 19. novembra 2023 prepadli bojovníci Ansar Allah (známi tiež ako Hutijci) britskú obchodnú loď v Červenom mori. Potom vykonali niekoľko ďalších operácií voči izraelským, ale aj americkým a britským komerčným plavidlám. Ansar Allah je militantná skupina s iránskymi konexiami, pôsobiaca vo veľkej časti jemenského územia. Ich cieľom je boj proti západnému imperializmu, rovnako ako boj proti okupantskému štátu Izrael, ktorý je de facto predĺženou rukou USA na Blízkom východe.

V súčasnosti sa v Jemene konajú miliónové masové protesty na podporu Palestíny. Táto spontánna podpora je, samozrejme, totálne ignorovaná západnými médiami. Foto: Al Mayadeen English

V oficiálnom vyhlásení hnutie Ansar Allah uviedlo, že jeho súčasné úsilie o vytvorenie námornej blokády je reakciou na genocídu páchanú Izraelom na palestínskom obyvateľstve. Ich cieľom je oslabiť ekonomickú situáciu Izraela, pre ktorý je obchod cez Červené more nesmierne dôležitý, rovnako ako vytvoriť nátlak na medzinárodnú komunitu. Hoci úspešne sabotovaných lodí bolo len zopár, ich existencia a hrozba, ktorú vytvárajú, významným spôsobom narušila medzinárodný obchod a zisky medzinárodných korporácií. Cez Červené more a Suezský prieplav štandardne putuje 30 % globálnej lodnej dopravy. Vďaka blokáde je však veľa lodí nútených voliť oveľa zdĺhavejšiu a nákladnejšiu trasu okolo Afriky.

Spojené štáty ako verní posluhovači korporátnych záujmov na seba nenechali dlho čakať a namiesto toho, aby začali riešiť kritickú humanitárnu krízu Palestínčanov, na ktorej sa sami významne pričinili, spustili takmer okamžite vojenské operácie proti Ansar Allahu v Jemene. Tak ako vždy, aj teraz pri USA platí: „Keď jediný nástroj, ktorý máš, je kladivo, každé riešenie musí vyzerať ako klinec.“ Hoci takéto vojenské operácie môžu vyzerať veľkolepo, ich efektivita bola historicky veľmi obmedzená. Stačí sa iba pozrieť na Afganistan. S každou jednou zhodenou americkou bombou naberal Taliban na sile, ako aj popularite u domáceho obyvateľstva. V Jemene už teraz môžeme pozorovať rovnaký efekt. Niektorí občania Jemenu, ktorí kedysi bojovali proti Ansar Allahu, dnes s nimi zdieľajú rovnaký sentiment ohľadom utrpenia Palestínčanov. Preto môžeme očakávať, že dopravná blokáda v Červenom mori bude aj napriek americkej vojenskej odvete naďalej pokračovať. Podľa slov bývalého amerického námorného kapitána Bradley Martina, ktorý dnes pôsobí v korporácii Rand: „Napriek americko-britským útokom si Hutijci zachovávajú značnú schopnosť útočiť na lode. Riziko pre námornú dopravu sa môže podariť znížiť, ale v konečnom dôsledku bude kľúčové vyriešiť širšie politické problémy, ako napríklad konflikt v Gaze. Iba ochranou dopravy sa problém neukončí.“

Je potrebné pripomenúť, že agresia USA voči Jemenu sa nezačala počas uplynulých mesiacov. Od roku 2002 USA spáchali viac ako 378 dronových bombardovaní s najmenej 170 zavraždenými civilistami (z toho 50 detí). Foto: Peoples Dispatch

Hoci spotrebiteľský bojkot má svoje opodstatnenie a význam, netreba ho preceňovať. Je totiž do veľkej miery prepojený s liberálnou ideológiou, ktorá propaguje koncept individuálnej zodpovednosti. Tá však často neslúži ničomu inému než osobnej úľave na svedomí. V skutočnosti majú individuálne rozhodnutia spotrebiteľov pri nákupoch len malý vplyv na zisky a činnosť korporácií. Obzvlášť v tak závažnej a urgentnej situácii, v ktorej sa Palestínčania nachádzajú. Izraelská vojnová mašinéria a sily globálneho kapitálu sú nekompromisné a postupujú rýchlo. S každým premrhaným dňom zomierajú desiatky palestínskych detí a žien. V tejto situácii nezostáva iná možnosť, ako stupňovať a radikalizovať mieru odporu voči okupantskému režimu a jeho sponzorom. Zas a raz sa stáva pravdou: Škaredý útlak plodí škaredý odboj.

.

.

Matúš, člen FĽM Západ

.

Zdroje:

Tracking Houthi attacks in the Red Sea – BBC News

The Undeclared US War on Yemen Will End in Failure (jacobin.com)

Houthis claim fresh attacks on British and US ships in Red Sea | Houthis | The Guardian

 After Years of Campaigning Against an Israeli Weapons Factory, It Was Direct Action That Shut It Down | Novara Media

Palestine Action group occupies Israeli drone engine factory in UK (aa.com.tr)

In the UK, Workers Blockaded Four Arms Factories in Solidarity With Palestine (jacobin.com)

Do Boycotts Actually Work? (forbes.com)

Starbucks, H&M Exit Moroccan Market Amid Controversy (moroccoworldnews.com)

Zdieľať článok
Návrat hore