Za Katalánsko, proti fašizmu

Ako členovia ELYN (European Left Youth Network) sme prijali pozvanie od Jovent Republicà z Katalánska na antifašistické diskusie a oslavy ku Dňu Katalánska. Naša zahraničná návšteva trvala od 9. do 11. septembra. Národný deň Katalánska je sviatok, ktorý pripadá na 11. septembra, keď sa v tento deň v roku 1714 skončilo 13-mesačné obliehanie Barcelony porážkou katalánskych obrancov, ktoré bolo súčasťou Vojny o španielske dedičstvo. 

Krajná pravica na západe a v Európskom parlamente

Prvá diskusia sa týkala extrémnej pravice v Európskom parlamente. Diskusie sa zúčastnila európska poslankyňa Diana Riba (Skupina zelených/EFA) a Adrian Fuentes, asistent generálneho tajomníka strany EFA (European Freedom Alliance), ktorí nám predstavili situáciu v EP. Spomínali, ako bola po druhej svetovej vojne východná Európa prakticky denacifikovaná, avšak o západnej Európe sa to povedať nedalo. Extrémna pravica sa pomaly začlenila do systému a hlavný nepriateľ v studenej vojne bola radikálna ľavica. V prvých voľbách do europarlamentu v roku 1979 radikálna pravica ešte nemala úspechy, zato v druhých ich už zaznamenala. O dnešku sa ani baviť nemusíme, keďže takmer každá krajina má dnes vo vrcholnej politike stranu, ktorá sa dá označiť za krajne pravicovú/fašistickú.

Diana Riba (vľavo) a Adrian Fuentes (vpravo) o extrémnej pravici v Európskom parlamente.

Upozorňovali na hrozbu spojenia dvoch krajne pravicových skupín v EP Identita a demokracia a Európski konzervatívci a reformisti do jedného silného bloku. Poznamenali, že krajne pravicové strany pracujú veľmi usilovne a sú dobre organizované. V rámci taktiky, ako bojovať proti krajnej pravici v EP, ľavicové skupiny automaticky blokujú všetko, čo krajná pravica navrhne.

Fašisti si nezaslúžia pozornosť

Alaaddine Azzouzi, mladý novinár a aktivista, hovoril o stratégiách, ako bojovať proti vplyvom extrémnej pravice. Veľký problém, ktorý už dnes ťažko napraviť, je, že sa krajne pravicové názory legitimovali v katalánskych médiách aj politike. Takéto názory si nikdy nezaslúžili nič iné ako posmech a ignorovanie. Zároveň však poznamenal, že ignorovanie mainstreamovými médiami už dnes vďaka sociálnym sieťam nefunguje. Tieto strany do sociálnych sietí investujú množstvo peňazí.

Ako reagovať na nenávistné prejavy a akcie extrémnej pravice, je podľa Alaaddine dilemou. Na jednej strane ich treba verejne odsúdiť alebo opraviť klamlivé informácie. Na druhej strane tak získavajú pozornosť a to je presne to, čo chcú. Preto si treba vyberať spôsoby, ako sa vyjadriť bez toho, aby to pomohlo krajnej pravici, alebo ich v niektorých prípadoch jednoducho ignorovať. To isté treba aplikovať aj pri demonštráciách krajnej pravice a zvážiť, komu viac prospeje proti-demonštrácia.

Ako bojovať proti fašizmu z perspektívy feminizmu bolo náplňou tretej diskusie. Hostkami boli Marta Rosique, poslankyňa v španielskom parlamente, a Yasmina Sánchez, aktivistka. Extrémna pravica používa feministické témy, pričom ich prekrúca, aby sedeli ich naratívu. Napríklad poukáže na násilie na ženách a obvinia z toho moslimských migrantov. Prirovnali to k tomu, ako zneužíva ľudí tmavšej pleti, aby šírila svoje rasistické posolstvá.

Následne dostali priestor medzinárodní delegáti, aby stručne opísali situáciu okolo krajnej pravice v ich štátoch. Ja som si pripravil krátke historické zhrnutie krajnej pravice na našom území a zúčastneným som predstavil súčasnú situáciu na politickej scéne.

Fakľový pochod k Hrobu moruší

Nasledujúce dva dni pozostávali zo spoznávania Barcelony a jej histórie, ale aj politických akcií. Po prehliadke mesta nasledoval večerný fakľový pochod. Netreba si to mýliť s fakľovými pochodmi fašistov. V Katalánsku má oheň tradíciu a tento pochod bol vyslovene ľavicový. 

Mládež na Námestí hrobu moruší páli podobizne politikov španielskej vlády a krajnej pravice.

Pochod uličkami mesta sa zakončil na menšom námestí Placa del Fossar de les Moreres. Doslovný preklad je Hrob moruší. Toto námestie bolo postavené na cintoríne vojakov, ktorí padli v roku 1714 pri obrane Barcelony. Ľavicoví politici tu predniesli svoje prejavy a mládež následne pálila obrázky symbolizujúce španielsku vládu a krajnú pravicu. Na námestí sa zhromaždila aj početná skupina krajnej pravice a počas prejavov pískali. To je počas osláv dňa Katalánska pomerne bežné, keďže nezávislosť Katalánska si prajú takmer všetci obyvatelia v celom politickom spektre. Vyvažovali to ľavicoví priaznivci, ktorých bola väčšina, potleskom.

Sprievod sa zastavil, aby sme mohli spievať

V posledný deň sme absolvovali obed v centre Barcelony s vrcholnými politikmi Katalánska, po ktorom nasledovali príhovory. Príhovor mala predstaviteľka organizácie Jovent Republicà, ale aj predseda katalánskej vlády Pere Aragonès i Garcia. To pritiahlo médiá a udalosť snímalo aspoň päť televízií.

S prejavom vystúpila predstaviteľka organizácie Jovent Republicà (druhá zľava) aj predseda katalánskej vlády Pere Aragonès i Garcia (v strede vpravo).

Vrcholom programu bol protestný pochod Barcelonou za nezávislosť Katalánska, ktorého sa zúčastnili státisíce ľudí. My (medzinárodní delegáti) sme kráčali v bloku Jovent Republicà. Pochodovali sme s obrovskou katalánskou vlajkou a skandovali sme heslá za nezávislosť spolu s antifašistickými heslami. Sprievod sa niekoľkokrát zastavil, aby sa zaspievala katalánska hymna. Bolo to veľmi emotívne a inšpirujúce.

Chcem sa poďakovať za pozvanie a verím, že sa raz dožijem slobodného socialistického Katalánska.

Ni França, ni Espanya, Països Catalans.

.

.

Ľubomír Zeman, tajomník FĽM

Zdieľať článok
Návrat hore