Za ľavicu v Portugalsku

Mal som jedinečnú možnosť nazrieť do európskeho ľavicového, socialistického a komunistického hnutia. Bola to udalosť, na ktorú tak skoro nezabudnem. 8. až 12. júla sa v portugalskom Aveire konala letná ľavicová škola, ktorú organizuje European LEFT a transform! europe.

„Ocitol som sa medzi desiatkami mladých ľudí, ktorí videli ako problém číslo jeden kapitalizmus.“

Ak zmýšľate skutočne ľavicovo, nie ste zvyknutý mať okolo seba ľudí, ktorí vám rozumejú. A zrazu som sa ocitol medzi desiatkami mladých, ktorí v tom mali jasno. Problém číslo jeden je kapitalizmus. Dodalo mi to motiváciu a utvrdilo ma v tom, že môžeme uspieť a poraziť ho.

Vstupná brána do areálu školy, kde sa konal program.

Prednášky v troch jazykoch

Ako účastník som od príletu do Lisabonu nemal prakticky žiadne starosti, doprava bola zabezpečená a všetko dopredu pripravené. Edukačný program prebiehal v miestnej škole, neďaleko ktorej sme sa ubytovali. Prvé prednášky začínali medzi 8. – 9. ráno a končili sa až večer okolo ôsmej.

Prednáška na Summer University v Aveire.

Program striedal klasické prednášky, prekladané do troch jazykov, aby sa čo najviac zotreli jazykové bariéry, a workshopy v menších skupinách, kde si účastník mohol vybrať tému, ktorá ho silnejšie oslovila. Keďže boli viac interaktívne, poskytli široký priestor pre diskusiu. Večery nám spríjemnili kultúrnym programom či exkurziou.

„Všetci sme sa zhodli na tom, že chceme mier.“

Preberalo sa mnoho tém, tie, ktoré však zarezonovali najviac, boli mier, vojna, zbrojenie, klimatická a energetická kríza. Samozrejme, všetci sme sa zhodli na tom, že chceme mier a že vystupujeme proti zbrojeniu. Jednotný bol aj anti-NATO postoj, kde mali predovšetkým čo povedať kolegovia z Fínska, ktorí jednoznačne kritizovali vstup ich krajiny do NATO.

Najviac ma zaujala prednáška o zbrojení v EÚ, kde poukázali na to, ako Európska únia ilegálne zbrojí, ako idú peniaze do zakázaných projektov, ako napr. zbrane s AI (umelá inteligencia). Opisovali korupciu, ktorá to sprevádza, úmyselné cenzurovanie informácií inštitúciami EÚ a pod. Prikladám link na celú štúdiu, ktorú vrelo odporúčam:

https://www.tni.org/files/publication-downloads/fanning_the_flames_report-tni-web_new.pdf

Scenzurované dokumenty EÚ. Ukážka zo spomínanej štúdie.

Téma Ukrajina vyvolala hádku

Pri téme vojny na Ukrajine vznikla menšia hádka, kedy sa predovšetkým poľskí a litovskí kolegovia nestotožnili s názorom väčšiny účinkujúcich, ktorí boli veľmi skeptickí v otázke zbrojenia Ukrajiny. Vyvrcholilo to opustením diskusie litovským kolegom po poznámke gréckeho účastníka. Označil prezidenta Ukrajiny za diktátora.

„Potrebujeme celý energetický sektor vo verejnom vlastníctve.“

Pri otázke klimatickej krízy a s tým súvisiacimi témami o energiách sa zdôrazňovalo to, čo je pre nás ľavicovo zmýšľajúcich známe, ale v kapitalistickej spoločnosti sú tieto myšlienky nežiadúce.

Jednoznačne potrebujeme celý energetický sektor vo verejnom vlastníctve, musíme intenzívne plánovať pri rozvoji trvalo udržateľnej energie a musíme pri tom používať najmodernejšie technológie a vedecké poznatky. Bol som trochu sklamaný z toho, že sa nekládol väčší dôraz na jadrovú energiu. Aj keď musím podotknúť, že prednášajúci z USA jasne povedal, že nesmieme mať žiadne predsudky voči niektorým druhom energií a musíme sa na to pozerať čisto vedecky. Zrejme narážal práve na jadrovú energiu.

Záber na mňa, sústredeného na obsah prednášky v spoločnosti kolegu z Nemecka. 🙂

Problémy socialistov sú rovnaké

Pre mňa osobne bolo ešte cennejšie než prednášky spoznávanie ľavičiarov z celej Európy. Vzniklo mnoho nových priateľstiev a dozvedel sa o boji za socializmus v ich krajinách. Pri výmenách našich skúseností človek zistil, že máme veľmi veľa problémov rovnakých, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzame.

Získal som mnoho ponúk na spoluprácu či pre Socialistov.sk, alebo pre FĽM. Asi nie je veľké prekvapenie, že nás tam nikto nepoznal, dokonca ani susedia z Česka, Rakúska alebo Maďarska nevedeli, že na Slovensku existuje hnutie Socialisti.sk. Boli veľmi nadšení z našej angažovanosti.

Samozrejme, takáto cesta má okrem pracovnej časti aj tú zábavnú. S novými priateľmi sme zažili aj kopu srandy a vrelo odporúčam sympatizantom, ktorí váhajú, či byť politicky aktívnymi, aby sa k nám pripojili. Takýto ,,revolučný životný štýl” môže byť presne to, čo hľadáte!

Ľubomír Zeman, regionálny predseda FĽM Západ

Zdieľať článok
Návrat hore